Lýdia
25.10.04,12:18
Firma zakúpila koberec do kancelácií v hodnote 32000,- V akej skupine ho mám odpisovať? (2) a čo ak bude v hodnote 28000,- dám ho do nákladov?,,
Zariaďovali sme kanceláriu a riaditel si ju doplnil drobnými predmetami ako svietnik, obraz, váza, dtď. v hodnote 8000.- Dať to ako DN ? alebo môzem to uznať a aj DPH?

Dakujem za odpoveď
accad
25.10.04,12:56
Koberec je kus za 32000,- alebo je to celková čiastka za x m2? Ak je to metráž a koberec pôjde do viacerých kancelárií, tak to rozdeľte podľa plochy jednotlivých kancelárií na m2 x cena za m2 a zaúčtujte priamo do nákladov. Ale ak sa jedná o solo koberec do šéfovej firmy a je nad 30000,-, tak zaradiť do majetku a odpisovať. Čo sa týka dekoratívnych predmetov, k tomu je ťažko zaujať jednoznačné stanovisko. Aj keď budete obhajovať tieto predmety, že ide o vytvorenie príjemného prostredia, v ktorom prijímate obchodných partnerov, vždy môžete mať šťastie na daňového kontrolóra, ktorý bude trvať na tom, že sú to predmety slúžiace na reprezentáciu firmy. V tomto prípade je to o sile argumentov a schopnosti obhájiť svoju pravdu.
Janca
25.10.04,13:02
To uz by ma zaujimalo, ako si takeho naklady obhajuju banky a ine "prijemne prostredia". To len tak bokom. Je to ale asi na tej sile argumentov /skoro ako vsetky spochibnitelne naklady/. Presviedcat, ze je to vydavok nutny na dosiahnutie a udrzanie prijmov.
tibor
25.10.04,13:12
ako píše accad - je to o sile argumentov - ale berie sa to ako nevyhnutnosť pri právnických či iných kanceláriach, bankách. pri tom svietniku by som dal napríklad mohol použiť, že slúži ako náhradné svietidlo počas odstávky prúdu a podobne, Váza je ako ťažítko na materiály a podobne.

pozor! - pri koberci, ktorý je prilepený reba odpisovať ako budovu - nie ako samostatný majetok - bavil som sa o tom na UDR-ke.

inak ja podobné nákupy riešim cez firmy, kde mi na faktúru dajú zariadenie kancelárie namiesto rozpisu položiek (obraz,svietnik,vázy...)
Katarína STR
27.10.04,07:02
Koberec sme aj mi kupovali do budovy, ktorú odpisuje prenajímateľ. Koberec bol kupovaný na m2 a teda sme ho dali celý do nákladov. Daňová kontrola dopadla na toto v pohode.
Ale prerábali sme na tejto budove podkrovie a samozrejme sme tam kupovali aj koberec, ale ten som už dala do obstarávacích nákladov na podkrovie, a teda ho budem odpisovať.