ivana47
15.04.15,11:42
Chcem sa spýtať či je rozdiel a v čom, ak si podám ID ak este študujem, alebo až ked budem na úrade práce?
Taktiež velmi nechápem to:
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
mam 23 r. .. Na úrade sú velmi "ochotní a milí" poradiť.
Jana Motyčková
15.04.15,09:57
Kým študuješ nepotrebuješ tie roky poistenia. ID budú počítať z OMB 0,6 - to je akoby si doteraz robil za mzdu vo výške 0,6-násobku priemernej mzdy. Ak skončíš školu a až potom budeš žiadať o ID, budeš potrebovať najmenej ten 1 rok poistenia - to je buď zo zamestnania alebo dobrovoľného. Ak si doteraz nerobil, to poistenie nemáš, nárok na ID by ti nevznikol. V takom prípade sa dá za dobu štúdia (aspoň za 1 rok) doplatiť poistné, najlepšie za 1 rok od dovŕšenia 16 rokov. Ale to nie je málo peňazí, a ak by si doplatil poistné iba z minimálneho základu, ID by bol nižší ako by si dostal teraz. Poistné sa dá doplatiť aj z vyššieho vymeriavacieho základu. Ak je zdravotný stav zlý dlhšie, dá sa žiadať o ID aj spätne (nie som si istá, či 3 roky alebo aj dlhšie), najskôr od 18-teho roku.
ivana47
15.04.15,10:16
Končím teraz v máji, papiere z poistovni uz mám, len mi to este vypisuje doktorka,, takze aj tak by som čakala na predvolanie k posudkovej a to by bolo asi uz po ukončeni školy. tak neviem ako to budu brať
Jana Motyčková
15.04.15,10:20
Posudzuje sa to k dátumu podania žiadosti. Nebude vadiť ak posudkový lekár bude neskôr.
karol.za
15.04.15,11:38
doplnenie:v prípade niektorých diagnóz sa posudzuje odo dňa,kedy sa táto diagnóza zistila.
veronikasad
15.04.15,11:57
Karol, ak si pozorne prečítaš nadpis a odpoveď Janky Motyčkovej, ID z mladosti nie je možné priznať skôr ako dovršením veku 18 rokov.
karol.za
15.04.15,12:01
samozrejme som si to prečítal,ale zadavateľka otázky uvádza vek: mám 23 rokov
veronikasad
15.04.15,12:06
Invalidita vznikla pred dovršením veku 18 rokov, keďže o ID hneď nepožiadala, zákon o SP stanovuje kolko rokov spätne jej ho môžu vyplatiť.
ivana47
15.04.15,12:12
Ano aj o spätnom vyplacani max 3 roky viem.. Hlavne ma zaujímalo to s tým jedným rokom, ak teda v maji končim VS a zrejme to dovtedy nestihnem zaniesť do poistovne, lebo mam este neake vysetrenia, ale papiere mám od r 2014.
veronikasad
15.04.15,12:22
To musíš zvážiť sama - ak stihneš do konca štúdia, ID budeš mať vypočítaný - ako píše Janka z OMB 0,6, ak nestihneš, budeš si musieť doplatiť rok poistenia.

Osobne by som žiadosť podala už teraz a chýbajúce výsledky z vyšetrenia predložila priamo na posudkovej komisii (predvolanie na komisiu trvá 2-3 mesiace, takže by si to mala stihnúť)
karol.za
15.04.15,12:49
žiadosť si môže podať,ale? pošľú jej tzv,výzvu na spoluprácu,v ktorej bude požiadaná aby predložila lekárské správy nie staršie-/neviem presne či 6 alebo 9 mesiacov možu byť staré/ a až po tomto doručení stanovia dátum posúdenia zdravotného stavu pred komisiou.
ivana47
16.04.15,12:26
12 mesiacov.. lenže ja mam invaliditu z mladosti, tak neviem či aj v tom sa počíta ten rok poistenia..ked budem na úrade práce tak to OMB bude aké?
Katy a R
16.04.15,13:33
škoda, že si nepožiadala skôr ... po osemnástke si mohla (ak teda ID z mladosti).
podľa mňa - požiadaj hneď a koľko sa bude dať spätne. (neviem, asi nemáš teraz veľa peňazí na doplatenie? - ak by si si chcela prilepšiť doplatením za obdobie štúdia - tak ako už Janka napísala, že z min. VZ sa neoplatí) Momentálne nemáš žiadne obdobie poistenia, nebudeš ho mať ani keď by si sa zaevidovala na UPSVaR
veronikasad
16.04.15,13:35
Janka píše, že ak o ID požiada pred skončením štúdia, dobu dôch.poistenia nepotrebuje...
Katy a R
16.04.15,13:39
však nepotrebuje - veď som napísala, že hneď. už mala dávni požiadať!
Ale ak by si chcela neskôr - a lepší OMB - tak jej bude treba celý rok zaplatiť - a to by nebolo lacné, pretože nemá ani jeden deň poistenia! a ani UPSVaR nepomôže.
Katy a R
16.04.15,13:39
žiadne ... nebudeš poistená.
veronikasad
16.04.15,13:41
súhlasím. Z minima sa neoplatí - POMB z minima je nižší ako 0,6