elwiss
15.04.15,12:30
Dobry den,
Chceme zacat stavat dom pomocou firmy, jedna sa o nizkoenergeticky montovany dom s drevenou konstrukciou.
mame:
POZEMOK (od rodicov o vymere cca 10x55m2) este nieje prepisany na nas a je vedeny ako zahrada.
INZINIERSKE SIETE:
kanalizacia, voda - pred pozemkom
ELEKTRIKA: treba pritiahnut cca 50m( ustne vyjadrenie elektrikarov je ze: ano povolia to)
PLYN: treba pritiahnut plynovod cca 30m + pripojka- vyjadrenie od plynarni: ano povolia to.
FINANCOVANIE: zalozenie rodicovskeho bytu na hypoteku s tym ze po dostavani resp. kolaudacii sa tarcha prenesie na dom.
DOM,projekt od firmy, ktora bude realizovat stavbu + svojpomocne dokoncenie.
OTAZKY: s cím a kde treba ist ako prve, co najskor ako zacat, pokracovat...
DAKUJEM ZA RADY
arizona
15.04.15,10:34
canbo
15.04.15,10:42
Ak je šírka pozemku 10m , tak je problém z umiestnením stavby pre min. odstupy od susedných pozemkov.
elwiss
15.04.15,11:03
no na pozemkoch vedla este nieje postavene, tak neviem ake min. oostupy su potrebne. kazdopadne dom ktory by sme chceli ma sirku 7 m + previs strechy z oboch stran.
elwiss
15.04.15,11:12
dakujem, ja viem tiez pouzivat google, kazda stavba je individualna a ma specificke problemy, ja som vela googloval,ale nenasiel som zatial co potrebujem vediet.
Gabi03
15.04.15,11:50
keď neviete kde začať, choďte na stavebný úrad a tam vám poradia... najskôr bude zrejme treba vyňať pozemok zo záhrad ... ďalej to už pôjde "skoro same" ;)
Gabi03
15.04.15,11:51
minimalne odstupy sú 2m, pokiaľ na susednom pozemku nie je stavba (alebo je ďaleko aspoň 5m). ale za určitých predpokladov sa môže dostať výnimka
elwiss
15.04.15,15:21
dakujem, chcem sa spytat, ake su to urcite predpoklady pre vynimku?
elwiss
15.04.15,15:25
dakujem. "ďalej to už pôjde "skoro same" " I like it :D
Dáša_
15.04.15,15:30
rada študujem táketé plániky :) a zaujímajú ma také veci, ako kde je napríklad pračka? prípadne sušička. alebo kde sa v zime suší prádlo. v kúpeľni je druhé wc? alebo je to bidet netradične umiestnený mimo wc?
elwiss
15.04.15,15:45
pracka ,susicka sa nachadza v priestoroch medzi izbami na podoryse je oznaceny 1,7. je tam aj okno pre pripadne susenie pradla bez susicky alebo na vetranie.
wc s cislicami 2,1 je samostatne wc s umyvadlom.
v kupeni sa nachadza taktiez wc a urcite by sa tam dal vsunut aj bidet hned vedla wc samozrejme. ;-)
Oliwa
15.04.15,16:08
Momentálne okrem toho plánika a ideálov nemáte zrejme nič... :) Lebo to všetko, čo ste vymenovali, že máte, vlastne nemáte: treba sa pozrieť na to reálne:
Záhradu vlastnia rodičia, byt vlastnia rodičia, peniaze na hypotéku má banka... :D
Ale odvážnemu šťastie praje... a keďže nejako začať treba, tak:
najskôr by Vám mali rodičia tú záhradu darovať, lebo na "cudzí" pozemok asi stavebné povolenie vybavovať nebudete... A zmenu účelu záhrady nevybavíte na stavebnom úrade, ale na katastri. Ale to až keď budete jej vlastníkmi. Ibaže by o to požiadali rodičia a Vám už darovali stavebný pozemok. To len pre úúúplný začiatok. Pripraviť si kolky a nervy na čakacie lehoty, ak si nechcete priplatiť za zrýchlené konanie...
Kým budete mať v ruke list vlastníctva, že ste majiteľom stavebného pozemku, môžete veselo gúgliť ďalej, lebo nič v zlom, ale zatiaľ ste tomu asi veľa nedali... ;)
Lebo ak by ste si dali trebárs "ako zmeniť záhradu na stavebný pozemok", dozvedeli by ste sa o územnom rozhodnutí, geometrickom pláne i snímke z katastrálnej mapy... Záleži na tom, či tá "Vaša" záhrada je v intraviláne alebo extraviláne obce/mesta...

Na základe ústneho vyjadrenia elektrikárov a plynárov sa nedostáva ani stavebné povolenie, ani kolaudačné rozhodnutie... To sa robí na základe projektovej dokumentácie, vyjadrenia vlastníkov susedných pozemkov v stavebnom konaní, atď... To že teraz tam žiadne domy nestoja, neznamená, že tam nebudú aj o 20-30 rokov... Na to je dobré pamätať už dnes...

Subjektívny názor k pôdorysu: rozhodne mi chýba v kuchynskom "kútiku" priame denné svetlo. Si pozrite, kde máte najprojektované najbližšie okno... A každé ráno či popoludní si nad linkou svietiť, keď najmä v zimných mesiacoch je úplná tma už o piatej... Bola som v tak prerobenom domčeku, kde to nedomysleli... a denné svetlo je zatiaľ zadarmo, tak ho treba využiť, aj slnečné lúče... Kým nám ich nezdania :D...

Osobne nevidím zmysel dať WC s umývadlom hneď vedľa kúpeľne, kde je tá istá sanita, keďže je to prízemný domček a nie poschodový. Keď už, tak pri vchod, aby sa vybavila cudzia návšteva a mohla ísť rovno do obývačky s umytými rukami... A nevidím ani nejakú technickú miestnosť... Žeby ten štvorček 1,0 m? Miestnosť 1,6 m je asi špajza. Tak tá napr. okno nemusí mať - v lete sa tam budú zbytočne prehrievať potraviny... Ale možno počítate s klímou... To radšej to špajzové okno "darovať" kuchyni... :) Neviem, odkiaľ máte ten pôdorys, žeby katalógový projekt?

K orientácii domu sa nevyjadrujem, lebo netuším, aká je. Snáď ste s ňou počítali... Nie ako minule tu niekto kúpil dom /vraj 15 minútová obhliadka/ a teraz zistil, že má v izbách tmu, lebo sú orientované na sever a chce búrať okenné otvory...

Good Luck!
elwiss
15.04.15,17:04
Dakujem, ano, mate pravdu momentalne nemame vlastne este nic, ja to vsak neberiem negativne, ja sem pisem hlavne preto aby som sa poucil nabral informacie a urobil si prehlad skor ako zacnem, je lepsie dvakrat merat a raz strihat :-)
nechcem platit a robit veci na viac krat, preto si myslim ze je rozumne najprv citat...
K pozemku, pripravuje sa kupno predajna zmluva na pozemok, rodicia ho predaju za1€.
Ustne vyjadrenie elektrikarov a plynarov som zistoval koli tomu ci vobec bude povelene priviest si na pozemok inzinierske siete, teda ci ma vobec zmysel na tom pozemku nieco riesit.
pozemok sa nachadza v intravilane obce a je v uzemnom plane obce do 10 rokov pripravit ulicu a is, takze ano v buducnosti tam domy stat urcite budu.
S cakacimi dobami a byrokraciou ratam a som na to pripraveny, verim tomu, kde je vola tam je cesta...

za subjektívny nazor k podorysu dakujem,a ano mate pravdu v kuchyni bude urcite malo svetla, na podoryse to nieje zaznacene ale planujeme v kuchyni okno, sice nizke vo vysej vyske ale bude tam.
Samostatne wc s umyvadlom vedla kupelne proste chcem, je mi jedno ze tam bude rovnaka sanita, ide o funkcnost pri 4 clennej rodine(myslim ze to nemusim dalej rozpisovat) :D
V komore okno moze kludne byt, bude to severnozapadna strana a mam s oknom v komore len dobre skusenosti.
Co sa technickej miestnosti tyka nevidim problem s 1m2 bude tam len kondenzacny kotol.

orientacia domu: prava strana podorysu bude na severozapadnej strane.
vrchna strana (obyvacka s terasou) na juhozapad
lava strana juhovychod
spodna strana severovychod.

viem ze to nieje idealne, ale zial s tym nepohnem ;-)
Oliwa
15.04.15,17:13
Ani ja to neberiem negatívne, len reálne...
A nemusíš mi vykať, ja som odpovedala v zmysle otázky "chceme", tak preto...
A áno, "kde je vola, tam je cesta", len treba počítať s tým, že na tej ceste natrafíte na nejedného vola... Ale inak držím palce, choďte za svojím snom...
elwiss
15.04.15,17:41
dakujem za pripomienky a rady
Oliwa
15.04.15,17:43
Niet za čo... tomu sa hovorí "životné skúsenosti"... Okno v špajzi máme aj my, ale je to východná strana a nie SZ ako Vaša... A bolo tam už pri kúpe domu... Dali sme naň žalúzie, aby tam v lete nesálalo zvonka teplo...
canbo
15.04.15,17:48
ak sú susedné pozemky "nevysporiadané ", alebo nezabudnuté susedské spory, tak výnimka je nadlho , s výnimkou musí súhlasiť sused.
chandler
15.04.15,17:53
mna by zaujimalo ako si prisiel na to, ze chces stavat nizkoenergeticky montovany dreveny dom, ktory postavi firma a este k tomu len hrubu stavbu, toto je asi uplne najhorsie riesenie o akom som pocul.
inac pozor nad odstup domu od susedovho domu, aj od hranice pozemku
na zahrade stavat nemozete tento dom.

zacat treba tym ze treba mat dobry projekt a vediet co chces - myslim ze zatial by si mal popracovat na tychto veciach. na to kde bude pracka mas este dost casu :)
elwiss
15.04.15,18:35
dik, ako som prisiel na to ze chcem stavat nizkoenergeticky montovany dom s drevenou konstrukciou?
zvazenim viacerych faktorov, ktore ovplivnuju nas zivot.
v prvom rade, chceme byvat v modernom dome s nizkymi energ. nakladmi.mali som na vyber drevenu alebo ocelovu konstrukciu domu, rozhodli sme sa pre drevenu, nakolko pri ocelovej konstrukcii (aj napriek dlhsej zivotnosti) mame obavy z tepelnych mostov ktore moze ocel sposobovat.
Co sa tyka porobetonovych tvarnic alebo tehal nemam voci nim ziadne vyhrady ani niesom proti. Ale nemam cas sa rok alebo dva venovat stavbe, to co chcem je rychle a efektivne, ja som nikde nenapisal ze si dam firmou postavit iba hrubu stavbu, je tam spominana svojpomoc.Tym mam na mysli, napriklad zakladovu dosku, pokladku strechy aj s vlastnou krytinou, sadrokartony, dlazby, obklady.
Dakujem za upozornenie na hranice pozemku nemyslel som si ze toto by mohol byt problem.
Na zahrade sa stavat ani nebude, pozemok bude prevedeny na stavebny.
co sa tyka tej pracky a podobnych veci, tak to nepodcenujem ale nebojim sa toho, pracka moze byt kludne aj v kuchynskej linke ;-)
elwiss
15.04.15,18:40
dakujem, budem riesit co najskor
arizona
15.04.15,19:02
Mas pravdu,kazda stavba je individualna. Ale zaciatok je vzdy rovnaky...preto som pridala tie linky,lebo si pisal,ze nevies ako zacat...a ver,ze problemy pri stavbach su v 99% rovnake. Netreba si mysliet,ze tie vase budu ine
Peggynka
16.04.15,04:43
Predpokladám,že dom bude situovaný v strede pozemku;to znamená,že z každej strany máš len 1,5m a plot.Pri takejto šírke sa do domu nedostaneš ani s posteľou.Vchod by som riešila spredu.
Gabi03
16.04.15,05:15
osobne som videla dom so šírkou 6m, vchod z boku ;) ... bol komfortný
Gabi03
16.04.15,05:21
plán vyzerá dobre, ale mňa by skôr zaujímalo v prvom rade umiestnenie podľa svetových strán
Oliwa
16.04.15,05:45
Nejde o šírku domu, ale o vzdialenosť medzi domom a plotom... A nevieme, či bude za tou terasou vzadu nejaké miesto na záhradu, či už okrasnú alebo úžitkovú...
Oliwa
16.04.15,06:34
Nemám skúsenosti s nízkoenergetickým domom, tak by ma zaujímalo, keďže ste sa preň rozhodli, aké sú plánované mesačné náklady na energie pri 4-člennej domácnosti.
Gabi03
16.04.15,06:38
to je pravda... tento 6m bol na 9m pozomeku, zo severnej časti 1m od plota, z druhej 2 m - tam bol aj vchod
Oliwa
16.04.15,06:44
Ak je v územnom pláne obce do 10 rokov pripraviť ulicu a IS, znamená to, že budete stavať žumpu? Ako ďaleko bude dom situovaný od ulice?
Peggynka
16.04.15,06:46
Podľa zadania,ide o pozemok 10x55m,takže bude.
Oliwa
16.04.15,06:54
Rozdiel pol metra je niekedy veľa... Hlavne, ak chýba...
Peggy, čo bude? Myslíš záhrada za terasou?
Peggynka
16.04.15,07:18
No áno,keď má pozemok 55m :) dĺžku.Aj zemiaky môže nasadiť :D
chandler
16.04.15,10:56
ide mi hlavne o to, ze nizkoenergeticky je aj tehlovy zatepleny dom, je to jednoduchsie casto aj lacnejsie a kvalitnejsie. zatial ak som videl ze niekto robil dreveny dom tak to robil hlavne preto ze to moze postavit sam bez firmy. urcite sa tomu povenuj viac - pozri si take domy, napocitaj si kolko to bude stat atd. taky jednoduchy dom ako mas z tvarnic napriklad postavis sam uplne v pohode.
Oliwa
16.04.15,11:48
Chandler, je to zdôvodnené takto: nemám čas sa rok alebo dva venovať stavbe... To, čo je pre jedného "malina" alebo hobby, je pre iného strata času... Jeden chce ušetriť peniaze a druhý čas, ktorý chce využiť inak. Niekto je domáci kutil, niekto Pat a Mat... Čo je samozrejme myslené všeobecne... Každému, "co jeho jest"...
elwiss
16.04.15,13:48
hmm. povodne som ho chcel dat 1 meter od plotu a z druhej strany od vchodu malo zostat cca 2 metre,ale tu na porade som sa dozvedel o min. vzdialenostiach od hranice pozemku alebo vedlajsej stavby. Takze budem musiet riesit výnimku.
Pred domom som chcel nechat asi 5-6 metrov na parkovanie aut +oplotenie.
za domom urcite terasa, zahrada okrasna, len par plodin a byliniek . mozno bazen, ale to urcite nie hned.
Peggynka
16.04.15,14:09
A o stavebnej/uličnej čiare si už počul?
elwiss
16.04.15,14:11
do 10 rokov pokracovanie IS elektrika a plyn. kanalizacia a voda je pred pozemkom. cesta od pozemku 1.5m.
momentalne je elektikcka rozvodna odkial by sa to tahalo 50m od pozemku a plyn 30m.
elwiss
16.04.15,14:21
:-( nie
Oliwa
16.04.15,14:48
Peggynka
16.04.15,15:05
Roluj dole:Stavebná čiara (máš tam aj ďalšie zákony/vyhlášky :) :
http://www.djsarchitecture.sk/Definicie_pojmov_podla_noriem.html
Oliwa
16.04.15,15:10
Peggy, nestraš ellvissa, lebo si to rozmyslí a odmietne ten pozemok za 1 €...
Čiara-nečiara, stavebný zákon si vykladá každý inak - napr. taký Talapka alebo mladý Čarnogurský či Gašparovič... tým sú nejaké čáry ukradnuté, či už zvislé, alebo vodorovné... žiaľ...
Peggynka
16.04.15,16:01
:):):) a taký dobrý úmysel som mala :mee:
Róbert Bella
16.04.15,18:22
ja pridám len dve veci - je potrebné aby pozemok bol v územnom pláne určený na zastavanie individuálnou výstavbou RD inak budete musieť riešiť jeho zmenu vo veľkom meste ťažko :)
a je potrebné aby bola k nemu cesta v správe obce prípadne aby ste na prístupovej ceste mali podiel a možnosť ju využívať
elwiss
16.04.15,19:51
peggynka dakujem, o jeden pozemok dalej je postaveny dom a ten je od hranice pozemku tiez cca5m ten dom tam stoji 5 rokov. tak si myslim ze by problem nemal byt a aj keby pozemok je dlhy 55 m. ked poriesim projekt zavolam urcite geodeta, ktory ma v tomto jasno.

to Oliwa: ja sa nebojim a vsetko sa da, len treba chciet, a co sa tyka poznamky: pozemku za 1€, mohol by som sa ho kludne vzdat, su aj ine k dispozicii,ale tie by mi nevyhovovali az tak, ako tento. :-P
elwiss
16.04.15,19:53
to Gabi03:
orientacia domu: prava strana podorysu bude na severozapadnej strane.
vrchna strana (obyvacka s terasou) na juhozapad
lava strana juhovychod
spodna strana severovychod.
elwiss
16.04.15,20:10
cesta je obecna.ale pre istotu si to preverím. ;-) uzemny plan si este prejdem s clovekom na obecnom urade ktory to ma na starosi,ale podla mna na 99% je tam urcenie na individualnu zastavbu. (to by ludia co tam maju pozemky nedovolili, aby to bolo inak)
elwiss
16.04.15,20:16
elwiss
16.04.15,20:42
Chandler: viem ze dobre spraveny tehlovy, porobetonovy dom je tiez nizkoenergeticky, momentalne byvame v 5 rocnom tehlovom baraku a na trojizbak cca 80m2 s vlastnym kotlom, platime 50 za plyn 30 za elektriku a 20 za vodu.
podla predbezneho projektu, ktory nam spravila jedna firma nas vide nizkoenergeticka montovana drevostavba ktorej podorys je hore za 75000 na kluc a to aj zo zakladovou doskou,plnepochodznym podkrovim. a to je cena bez svojpomocnej realizacie vysie v komente uvedenych veci.
Nehovorim ze by som ten dom nepostavil aj sam s rodinou, len zial je tam viac faktorov ,ktore ovplyvnili moje rozhodnutie dat to na starost firme. samozrejme ked boh chce aj motyka vystrleli a mozno to bude cele inak.
Ved som sem napisal o rady...
Oliwa
17.04.15,04:29
Aspoň mali v dedine trochu vzrúšo...
PS: Netušila som, že máš vrtuľník... Som si vydýchla...
Peggynka
17.04.15,08:25
:D:D:D
chandler
17.04.15,11:57
ak to davas cele firme tak je to ok, som myslel ze chces dat hrubu stavbu firme a potom to dokoncovat sam. ak ti robi projekt ta firma co to bude stavat tak budes potrebovat dobry stavebny dozor a dobru zmluvu. inac tam moc starosti mat nebudes.
elwiss
19.04.15,09:26
chandler:dakujem, ano cele to pojde robit firme okrem uz spominanych veci.projekt sa bude este trochu upravovat. stavebny dozor by som uz aj mal. a zmluvu, uvidime aku daju po rokovani, samozrejme to mrkne aj odbornik, aby tam nebolo zakomponovane nieco, co sa mi potom nebude pacit.

to oliwa: zistoval som ake tam budu energeticke naroky a dostal som tuto odpoved:
Domy veľkosti cca 100 m2 – vnútorná podlahová plocha majú reálne mesačné náklady na energie (kúrenie + teplá úžitková voda) cca 40 Eur .
Domy projektované a produkované od r.2014 / 2015 majú vylepšenú konštrukciu , čo sa týka zateplenia podlahy, stropu a stien , kde sa dostávam na hodnoty pre pasívne stavby.
V tomto prípade sa náklady znižujú na cca polovicu čo je 20-30 Eur / mesiac.
V prípade zabudovania alternatívnych zdrojov energie sú to až nulové domy.
kukučka
19.04.15,10:05
Mňa zaujímajú dve rodinné veci: stolovanie, koníčky a dve hospodárske: kúrenie a záhrada.
K rodine patria aj starí rodičia, súrodenci, k deťom kamaráti a časom pribudnú partneri, to stolovanie sa mi viac páči v druhom návrhu, kúpeľňa v prvom.
V druhom neplánuješ vanu? :rolleyes:
Keď sme stavali my na prelome 70/80-tých rokov, kúrilo sa uhlím, neskôr plyn a dnes kombinácia plyn a drevo - bol podpivničený každým dom, neviem si to bez pivnice predstaviť.
Kde uskladníš bicykle, lyže, kosačku, drevo do krbu, A kde bude garáž?
elwiss
19.04.15,10:30
diki, v druhom navrhu je v kupeni pri dvoch umyvadlach taka zastena, tam by (ak by sme sa rozhodli pre tento projekt) by bola vana so sprchovym boxom.
v prvom navrhu by sa trochu upravoval projekt, do kucyne by islo nizke okno a stena medzi obyvackou a kuchynou by sa zrusila, tym by vznikol vecsi priestor aj na stolovanie a krb by sa presunul, ale este neviem kam :D.
co sa tyka bicyklov, kosacky.... tak na zahrade chceme mat taky maly zahradny domcek na tieto veci. a co sa tyka lyzi, sezonnych veci atd, bude plne pochodzne podkrovie, tak tam.
Garaz pred domom, zatial len zastresenou pergolou.