dalilada
19.05.06,18:55
Zdravím všetkých poraduchtivých.

Zamotala som sa do nasledovného účtovného prípadu:
Firma (PÚ - neplatca DPH) nakupuje od dodávateľa pivo a zálohované obaly (sudy). Pri dodaní tovaru dodávateľ vystaví dodací list spolu s príjmovým pokladničným dokladom, ktorým prijíma zálohu za tovar podľa dodacieho listu. V ten istý dátum vystaví dodávateľ faktúru, ktorú pošle poštou, v celkovej výške 0,-Sk. Našiel by sa niekto, kto by mi úplne elementárne napísal celý postup zaúčtovanie preddavku a rozúčtovanie na tovar, prijaté zálohované obaly, vrátené zálohované obaly, zaúčtovanie fa...?
Už si tu kreslím šibeničky na 314, 315, 321...., a nejako....
Veľmi pekne ďakujem.:eek:
KEJKA
19.05.06,17:39
Zdravím všetkých poraduchtivých.

Zamotala som sa do nasledovného účtovného prípadu:
Firma (PÚ - neplatca DPH) nakupuje od dodávateľa pivo a zálohované obaly (sudy).
Pri dodaní tovaru dodávateľ vystaví dodací list spolu s príjmovým pokladničným dokladom, ktorým prijíma zálohu za tovar podľa dodacieho listu.
314 / 211 ešte nemáš doklad len dodací list

V ten istý dátum vystaví dodávateľ faktúru, ktorú pošle poštou, v celkovej výške 0,-Sk.
nula je suma k úhrade, dúfam. Určite je tam suma za tovar, suma za obaly, prípadne dobropisovana suma za vrátené obaly, neviem...treba napísať.
rozúčtovanie
za tovar, 132/321 dodávateľ je asi platiteľ DPH, ty neplatiteľ, takže suma bude s DPH na sklade.

prijaté zálohované obaly, prijali ste od dodávateľa 132/321

vrátené zálohované obaly, prijal dodávateľ, teda -132/-321

zaúčtovanie fa...? predchádzajúce zápisy vlastne predstavujú zaúčtovanie faktúry, ktorú hned vyrovnáš 3231/314.
v tomto prípade treba k faktúre priložiť príjemku.


Už si tu kreslím šibeničky na 314, 315, 321...., a nejako....
Veľmi pekne ďakujem.:eek:
v príklade som uvažovala, že vrátené a prijaté obaly sú napr. fľaše a tie sú tvojím majetkom, a tovarom na dalsí predaj.
ešte si spomínala, že na faktúre môže byť fakturovaná záloha za sud, ktorý je vratným obalom...zväčša sa dalej nepredáva.
tak položku za sud by som z tej istej faktúry zaúčtovala 315/321, ale môže byť podľa mňa aj 378/321 - ide len o finančnú zálohu na poskytnutý sud. Tiež niekto účtuje 314/321, ale tam sa mi to nepáči....polemiku nechám na neskoršie.
Sud podla mna treba dať na podsúvahový účet v kusoch. Na skladovej karte treba vyznačiť, že ide o cudzí majetok.
.................................
Zdôrazňujem, že v praxi sú rôzne spôsoby, ako uvedené účtovať, rôzne názory a napísala som spôsob, ako to vyhovuje mne a ako tomu ja rozumiem. Nechcem tvrdiť, že je to jeden jediný možný spôsob.
dalilada
19.05.06,18:03
Ďakujem veľmi krásne. Prvý krát som si to tu poriadne popozerala a napísala otázku. Tvoja odpoveď ma nesmierne motivovala využívať túto stránku. Nulovú faktúru si pochopila úplne presne. Keďže zásoby účtujem B, miesto 132 dám 5.., len tak mimochodom otázka do pléna: nápoje v reštauráciách sú tovar alebo materiál?
Zosumarizujem to, aby som vedela, či som to pochopila:
Fa: pivo.....100
sudy..... 20
vrátené sudy..... 30

1, DL + PD 314/211 .... 90
2, Fa-pivo 501/321 ......100
sudy 315/321........20
vrátené sudy 315/321......-30
3, vyrovnanie fa 321/314...... 90

Za bežných okolností nie som tak vygumovaná, ale prišla som na to, že s účtovníckym talentom sa treba narodiť. Teším sa na ďalšie rady.
KEJKA
19.05.06,18:10
kedže v reštike nápoje nepredávaš bez zmenyx...ich rozlievaš (neber doslova), tak sú materiál. Účtujem reštiku, viem.
Ono je tam vysoká prirážka za obsluhu, pohár atp., takže aj ked sa napr. nealko dá v orig. flaši, tak už to nerozlišujeme. Lebo tržby idú na 602 včítane materiálu
...............
príklad si pochopila, ako to myslím. Pozor však na tú 315...tzv. obalové konto treba sledovať. Nemala by si sa logicky dostať do mínusu ... v tvojom príklade to tak vychádza. Chápem to ako príklad, nemusíš vysvetlovať, že na 315 už niečo máš v poč. stave.
.............
P.S. hm, a vďaka za uznanie (všetkých poraďákov).
dalilada
19.05.06,18:16
Ešte raz srdečná vďaka. Ak si všetko začnem kontrolovať a overovať cez poradu, k čomu mám teraz neodolateľné nutkanie, tak začnem v robote spávať. Podľa Tvojho profilu, Ty vôbec spíš?