Lejla001
15.04.15,15:40
Pred 2 mesiacmi mi skončila poistka k 18 roku, peniaze sa mali odoslať na otcov účet (s čím som nesúhlasila), kde sa aj odoslali. Otec mi však stále zapieral, že mu peniaze prišli na účet, tak som si to zisťovala sama a peniaze tam boli už viac ako mesiac. Otec mi z peňazí však odmieta dať čo i len 5 €, aj keď celý ten čas tam peniaze posielala mamina, tak by som sa chcela spýtať, ako sa to dá riešiť? Mimosúdne, alebo aj súdnym vymáhaním. Vopred ďakujem za odpoveď.
ivka70
15.04.15,13:46
Skor nijako, poistku platil cely tvoj zivot asi otec, a s odoslanim na jeho ucet si asi suhlasila alebo ju zrusil este pred tvojou 18stkou, inak by mu tam tie peniaze neposlali.
Lejla001
15.04.15,13:49
Poistku platila moja mamina a s odoslaním na jeho účet som nesúhlasila, ukázal mi to ako hotovú vec, tú poistku zrušil, až keď som mala 18
ivka70
15.04.15,13:53
Ak tu poistku zrusil, musel to urobit pred tvojou 18stkou, lebo po nej by si to mohla urobit len ty.
Zisti si ako bola poistka ukoncena a preco isli peniaze na jeho ucet priamo v poistovni, nie to, co ti povie.
A ak to bolo dohodnute v poistke, preco to mama nezmenila ked mate vztahy v rodine ake mate?
Lejla001
15.04.15,13:59
Bolo to po, došiel pre mňa a zobral ma, že mám podpísať zrušenie poistky, že to je treba, keď už mám 18. A peniaze tam išli preto, lebo to tam zadal, kam sa majú peniaze odoslať, i keď som s tým nesúhlasila, ale on ma nepočúval.
Mamina to nezmenila preto, lebo o ničom nevedela, tá poistka bola písaná na otca.
Rodičia mali včera rozvod, takže tam tie vzťahy navzájom sú hrozné.
ivka70
15.04.15,14:06
Tak presne plati to, co som ti napisala: ty si poziadala o vyplatenie penazi na otcov ucet. Tvoj problem.
Nemala si to tak podpisat.
Peniaze ti mohla poistovna kludne poslat aj sekom.
Ale ty nemas co vymahat, ked si poziadala poistovnu o to, co aj poistovna urobila.
Jedine sa s otcom dohodnut.
A dalsia vec, ak sa rodicia rozviedli vcera, platili poistku zo spolocnych penazi, v manzelstve nie su otcove a mamine peniaze.
Lejla001
15.04.15,14:20
Ja chcem tie peniaze vymáhať od otca, pretože mi z nich nechce dať vôbec nič. Tá poistka sa platila z maminho účtu trvalým príkazom po celých 18 rokov. A podľa mňa, nemá na otec na tie peniaze žiadny nárok, keď tam nič neprispieval, ale iba mama.
veronikasad
15.04.15,14:25
BSM ti asi veľa nehovorí ?
Lejla001
15.04.15,14:29
Úprimne prvý krát také niečo počujem.
veronikasad
15.04.15,15:11
Tak skús pogoogliť. Skratka je len reakciou na tvoju poslednú vetu z predch.komentára, nesúvisí s nárokom otca na poistné plnenie vyplatené po dovršení plnoletosti.
misoft
15.04.15,17:57
Ľudkovia - radíte nepodstatné - matka platila a otec bol vedený ako poistník - preto sa uviedol jeho účet. Peniaze sa ukladali na poistenca - Lejlu! Po dosiahnutí 18-ky- sú peniaze JEJ majetkom - či už platil Pavel, alebo Šavel! T.z. i keď poisťovňa vyplatila peniaze podľa údajov na zmluve na otcov účet, stále sú to JEJ peniaze. A otec by jej ich mal A) vyplatiť; B) previesť na jej účet - ak to neurobil - neoprávnene sa obohatil!

I ja som svojej platil 18 rokov - i jej poistka šla na môj účet (uvedený v zmluve) - ale neboli to moje peniaze, ale jej peniaze (a pekne som jej ich odovzdal).

Inak platenie poistky - možno to zaradiť i do vyživovacej povinnosti - zabezpečovali a poistili ju voči niečomu... takže nejaké oné - BSM - to tu vynechajte....
Pre Lejla: povedz fotríkovi, že žiadaš, aby ti vyplatil peniaze, inak ich budeš od neho vymáhať súdne... naruší to síce vzťahy, ale domáhaš sa svojho. I za cenu žaloby, prípadne i exekúcie...
veronikasad
15.04.15,18:09
Misoft, čítaj ešte raz moju odpoveď. Skratka BSM nijako nesúvisí s nárokom na poistné plnenie. Len som Leile chcela vysvetliť poslednú vetu z komentára z 17:10.
ivka70
15.04.15,18:11
Misoft, keby si poriadne cital, ze Lejla sama podpisala zaslanie penazi na ucet otca. Sice jej to otec podstcil, ale urobila to sama, dobrovolne. Teda ziadny vedeny poistnik, ale jej ziadost v poistovni, kam chce poslat peniaze.
Co by na sude vymohla od otca?
Nebola to pozicka, nebolo to zo zmluvy, sama sa tak rozhodla. A kedze s vlastnymi peniazmi si moze robit, co chce - tazko nieco donuti otca peniaze vratit, ved ich dostal.
misoft
15.04.15,18:16
Nepochopila si - po 18-ke sú to Lejline prachy - nie otcove. Ak ich ona žiada - on jej ich musí vydať - inak sa obohatil. Takže súd ho donúti. A to kde boli poslané a kto ich poslal... nepodstatné. Teraz je podstatné to, že ona ich chce a otec ich nechce dať - zadržiava jej ich - neoprávnene.
Inak - vo výpise z účtu bude napísané, od koho a kedy boli zaslané - stačí poistná zmluva, stačí vyhlásenie poisťovne, že boli vyplatené a že patria poistencovi - fotrík bude mať nahraté..... na prieser....
ivka70
15.04.15,18:19
Pochopila som, su to jej peniaze aj poistovna jej ich vyplatlia, ale ona sama rozhodla, ze ich posle otcovi na ucet. Ze si to potom rozmyslela?? Tie peniaze mu uz raz dala, takze vymahat ich je problem.
Otec moze kludne zdovodnit preco mu ich dcera darovala,
JAJA11
15.04.15,18:22
súhlasím s Misoft, po 18-ke patria peniaze dcére a ak ich aj poslali na otcov účet, ona má na ne právny nárok... ak ich bude súdne vymáhať, bude jej ich musieť vyplatiť a zaplatiť aj všetky súdne poplatky, prípadne aj úroky za obdobie, kedy tie peniaze držal na účte....
misoft
15.04.15,18:24
ivka70 - nesplietaj, že mu ich "dala" - má otec nejakú darovaciu zmluvu? Má otec nejaký papier, že ich dostal od nej? Nemá - On ich dostal z poisťovne z jej poistky! Ona mu ich nepožičala.
JAJA11
15.04.15,18:25
a ako to môže zdôvodniť otec, ak ona bude trvať na tom, že peniaze boli poslané na otcov účet len preto, že tam bol uvedený od založenia poistky a ona tie peniaze požaduje? musel by dokázať, že mu tie peniaze dlžila, inak nemá otec šancu... to by mohlo potom platiť aj ak by som omylom poslala niekomu peniaze na účet, tak že si ich už môže nechať, veď som mu ich poslala ja sama, on ma nenútil....
ivka70
15.04.15,18:42
Skuste si precitat aj to, ze ona v poistovni podpisovala, kam chce peniaze vyplatit. Nebolo to kvoli tomu, ze by to tam bolo od zalozenia poistky. Ona ako dospela sa rozhodla, co so svojimi peniazmi z poistky urobi.
Nebola to ani platba poistovne zo starymi udajmi ani omylom.
gypsynka
16.04.15,07:49
Stále nechápeš, aj keby ich dala poslať na účet hocikoho (napr. z dôvodu, že nemá založený vlastný účet), stále sú to jej peniaze, jej poistka, môže ich vymáhať, ak jej ich dobrovoľne nedá.