arpad
19.05.06,18:37
Poprosil by som o radu, keď je na bločku z ERP len IČO a IČ DPH musím perom dopísať DIČ alebo je to v poriadku. Ďakujem !
KEJKA
19.05.06,17:02
podľa Z_DPH (škrtla som, čo netreba, lebo ide o doklad z ERP :
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,

b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

c) poradové číslo faktúry,

d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,

e) dátum vyhotovenia faktúry,

f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,

g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,

h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,

i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
......................
ja tam DIČ nevidím.
Z čoho vychádzaš?
evina
19.05.06,21:32
Poprosil by som o radu, keď je na bločku z ERP len IČO a IČ DPH musím perom dopísať DIČ alebo je to v poriadku. Ďakujem !
Pokiaľ je registrácia pre DPH uvádza sa na dokladoch iba IČ DPH, DIČ nie je potrebné v tomto prípade. Je to v zmysle zákona o DPH /uviedla Lida, v zmysle zákona o správe daní a poplatkov aj v zmysle Vyhlášky o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP 55/294 v znení 735/2004

paragraf 31 ods. 11 zákona o správe daní a poplatkov:

11/ Správca dane pridelí zaregistrovanému daňovému subjektu daňové identifikačné číslo a o vykonanej registrácii vydá osvedčenie, na ktorom uvedie identifikačné číslo pre konkrétny druh dane. Toto číslo je daňový subjekt povinný uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. Ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona, 6eb) na dokladoch je povinný uvádzať iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii. Daňovým identifikačným číslom, ak ide o fyzickú osobu, je identifikátor určený správcom dane. Fyzická osoba, ktorá nie je povinná sa podľa tohto alebo osobitného zákona registrovať, je povinná pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo..

P.s. ten osobitný zákon je zákon o DPH a zákon o spotrebnej dani.

Vyhláška o ERP:

j) dokladom vyhotoveným pokladnicou doklad, ktorý obsahuje najmenej tieto údaje: 1. daňový kód pokladnice,
2. daňové identifikačné číslo, ak subjekt nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
3. poradové číslo dokladu od poslednej dennej uzávierky,
4. dátum vystavenia dokladu,
5. názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby,
6. cenu tovaru alebo služby,
7. identifikačné číslo pre daň, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
8. meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne subjektu, ktorý dodáva tovar alebo poskytuje službu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
9. základ dane, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
10. sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
11. výšku dane spolu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
12. celkovú cenu,
pedantmk
25.05.06,13:35
Ale na osvedčení o pridelení DIČa sa píše že sa musí uvádzať na dokladoch,tak aj osvedčenia mali po novele zákona prerobiť.
evina
25.05.06,13:41
Ale na osvedčení o pridelení DIČa sa píše že sa musí uvádzať na dokladoch,tak aj osvedčenia mali po novele zákona prerobiť.

Ak myslíš, že na osvedčení o pridelení DIČa je uvedené, že DIČ sa musí uvádzať na dokladoch-áno musí sa v prípade neplatiteľov DPH, spotrebných daní...teda tých, ktorí nie sú registrovaní podľa osobitného predpisu v zmysle §31 ods. 11.
Každý dostane najprv DIČ a až následne mu môže vzniknúť povinnosť sa registrovať napr. na DPH ale aj nemusí...
pedantmk
26.05.06,13:46
Osvedčenie o DIČ: ...uvádzať na všetkých daňových dokladoch a pri styku so správcom dane...
Osvedčenie o IČ DPH: ...na všetkých faktúrach,výkazoch a pri styku so správcom dane...

To som myslel.
Teda DIČ by sa podľa osvedčenia malo uvádzať všade,čiže aj na bločkoch.
IČ DPH by sa podľa osvedčenia malo uvádzať na faktúrach,čiže bločkoch nad 50.000,-Sk.


Ide tu len o to,že keď príde kontrola,tak dá neznalému daňovníkovi pokutu tak či tak (napr.povie,že podľa osvedčenia to musí mať na bločkoch).
Potom príde iný ujo kontrolór a povie,že podľa zákona to má zle...
A keď to bude mať v poriadku aj tak mu nájdu niečo iné.
A tak väčšina podnikateľov má v hlavičke (ak sa im to tam zmestí) aj DIČ aj IČ DPH a fyzické osoby aj IČO.
evina
26.05.06,13:56
Osvedčenie o DIČ: ...uvádzať na všetkých daňových dokladoch a pri styku so správcom dane...
Osvedčenie o IČ DPH: ...na všetkých faktúrach,výkazoch a pri styku so správcom dane...

To som myslel.
Teda DIČ by sa podľa osvedčenia malo uvádzať všade,čiže aj na bločkoch.
IČ DPH by sa podľa osvedčenia malo uvádzať na faktúrach,čiže bločkoch nad 50.000,-Sk.

Ide tu len o to,že keď príde kontrola,tak dá neznalému daňovníkovi pokutu tak či tak (napr.povie,že podľa osvedčenia to musí mať na bločkoch).
Potom príde iný ujo kontrolór a povie,že podľa zákona to má zle...
A keď to bude mať v poriadku aj tak mu nájdu niečo iné.
Ak si platiteľ DPH uvádzaš aj na bločkoch do 50 000 IČ DPH /DIČ nemusíš, len neplatiteľ DPH áno/. Vyplýva to priamo z citovaného §31 ods. 11 zákona o správe dani a poplatkov a tem má vyššiu silu ako registračná kartička...

Ide najmä o túto vetu:
Ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona, 6eb) na dokladoch je povinný uvádzať iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii.

Novela tohto paragrafu platí od 1.1.2005 /kartičky sa vydávali skôr/, teda od dohto dátumu DIČ nemusíš uvádzať, ak máš pridelené IČ DPH. Na základe toho bola novelizovaná aj vyhláška o ERP a vyplýva Ti to priamo z 7, ktorý som citovala vyššie.
pedantmk
26.05.06,13:59
No veď to som napísal,že sa mali kartičky prerobiť,nič iné.
Ja ostatné chápem.
Avšak prax s kontrolami prebieha inak...
evina
26.05.06,14:04
No veď to som napísal,že sa mali kartičky prerobiť,nič iné.
Ja ostatné chápem.
Avšak prax s kontrolami prebieha inak...

O.k. nepochopila som to dobre /ja že sa pýtaš :)/. Viem, že veľa kontrôl robí s tým problémy, preto musíme my bohužiaľ vedieť všetko lepšie:), aby sme sa vedeli brániť.
Ešte i dnes niektoré kontroly vyžadujú napr. aj pri úhrade faktúry, vystavenie PPD o jeden deň neskôr a podľa vyhlášky o ERP toto už neplatí od r. 1997