vcielka
19.05.06,22:26
Chcem sa opýtať, kedy mi vznikne daňová povinnosť pri nadobudnúti tovaru z EU ak tovar nám bol dodaný dobierkou dňa:27.04.2006 spolu s faktúrou. Úhrada sa vykonala 27.04.2006
Na faktúre je uvedené Dátum uskut.zdan.plnenia 25.04.2006
Dátum vystavenia dokladu 25.04.2006
Dátum splatnosti: 16.05.2006

Daňová povinnosť pre odpočet DPH je dátum 25.04.2006
alebo 15.05.2006? Ja som dala dátum 25.04.2006 pre prepočet kurzu CZ, lenže neviem či to mám správne! Poradí mi niekto?
Mám v tom zmätok... aj keď som si prečítala články k tejto téme.
Ďakujem!
KEJKA
19.05.06,20:46
máme v tom zmätok viacerí...
ale 25.4. = dátum vystavenia je správne.
vcielka
20.05.06,16:24
máme v tom zmätok viacerí...
ale 25.4. = dátum vystavenia je správne.
Len tu som uvažovala,či daňová povinnosť mi nevznikne 15.05.2006,pretože faktúra bola vystavená pred dodaním tovaru, ten sme obdržali až 27.04.2006, alebo mám brať do úvahy, že bola vystavená do 15 dňa násled.kalend.mesiaca a daňová povinnosť v tom prípade bude dňom vystavenia faktúry? Prosím o viac znalosti v tejto oblasti! Skúsi mi ešte niekto poradiť?
KEJKA
20.05.06,19:19
Len tu som uvažovala,či daňová povinnosť mi nevznikne 15.05.2006,pretože faktúra bola vystavená pred dodaním tovaru, ten sme obdržali až 27.04.2006, alebo mám brať do úvahy, že bola vystavená do 15 dňa násled.kalend.mesiaca a daňová povinnosť v tom prípade bude dňom vystavenia faktúry? Prosím o viac znalosti v tejto oblasti! Skúsi mi ešte niekto poradiť?
odporúčam viac znalostí získať preštudovaním napr. tohto materiálu :
http://www.porada.sk/f104-vypracovane-otazky-z-dph.html
MAGDALIENKA
06.06.06,14:47
Usilovná včielka,
ja mám presne ten istý zmätok ako ty, pretože riešim ten istý problém a nedá mi spávať. Na DF je uvedený dátum zdaniteľného plnenia a dátum vystavenie rovnaký a to 2.5.2006. Tovar mi prišiel fyzicky 4.5.2006 poštou. Faktúra bola teda vystavená skôr ako sme nadobudli tovar.
Z odpovedí na tvoju otázku mi vyplýva, že daňová povinnosť by mala byť v deň vystavenia faktúry, teda. 2.5.2006. (Tak to robím ja)
Avšak vo vypracovaných otázkach je uvedené, že ak je faktúra vystavená predtým, ako sme tovar dostali daňová povinnosť vzniká práve tým 15. dňom nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
A už mám zase v tom chaos. Kto ma konečne uistí, kedy mi vzniká daňová povinnosť. Díky moc.
ALBO
06.06.06,17:54
máme v tom zmätok viacerí...
ale 25.4. = dátum vystavenia je správne.
No ale teraz neviem k comu patria tie suhlasy,ak k tomu zmatku tak to sa priklanam, ale dan by mala odviest 15.5. Predsa tovar dostala az 27.,TAkto by sme popreli vsetko na com sme sa doteraz zhodli. Pri dobierke sa predsa ani neda uvazovat o skorsom datume nakladania s tovarom ako 27.Takze FA bola vystavena vopred pred dodanim.
ALBO
06.06.06,18:13
Usilovná včielka,
ja mám presne ten istý zmätok ako ty, pretože riešim ten istý problém a nedá mi spávať. Na DF je uvedený dátum zdaniteľného plnenia a dátum vystavenie rovnaký a to 2.5.2006. Tovar mi prišiel fyzicky 4.5.2006 poštou. Faktúra bola teda vystavená skôr ako sme nadobudli tovar.
Z odpovedí na tvoju otázku mi vyplýva, že daňová povinnosť by mala byť v deň vystavenia faktúry, teda. 2.5.2006. (Tak to robím ja)
Avšak vo vypracovaných otázkach je uvedené, že ak je faktúra vystavená predtým, ako sme tovar dostali daňová povinnosť vzniká práve tým 15. dňom nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
A už mám zase v tom chaos. Kto ma konečne uistí, kedy mi vzniká daňová povinnosť. Díky moc.

Ak podla zmluvnych podmienok spada den dodania, prava nakladat s tovarom, na 4.5. tak 15.6.
Tak to je aj vo vypracovanych otazkach. Ak preukazete dodanie 4.5 a uvediete DPH v juni tak vam to nemoze nikto spochybnit, lebo je to podla zakona. Ak to date 2.5 tak sa vystavujete riziku, ci vam tie dva dni vopred vystavenej faktury budu akceptovat/su aj take vyklady, ze ked sa vystavi Fa par dni skor, ak nejde o zalohu, tak by sa mohol akceptovat datum vystavenia/.
Annetta
07.06.06,06:33
Daňová povinnosť Ti vznikne 25.4. - dátum vystavenia faktúry. Ak sa dodanie uskutoční do 15.5., daňová povinnosť Ti vzniká dňom vystavenia faktúry.
V prípade, že by Ti tovar došiel až po 15.5., daňová povinnosť vzniká 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Faktúra bola vyhotovená v apríli a k nadobudnutiu tovaru došlo v máji. V tomto prípade sa pri určení vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru na deň vyhotovenia faktúry neprihliada a daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru vzniká 15.6.
ALBO
07.06.06,07:09
Daňová povinnosť Ti vznikne 25.4. - dátum vystavenia faktúry. Ak sa dodanie uskutoční do 15.5., daňová povinnosť Ti vzniká dňom vystavenia faktúry.
V prípade, že by Ti tovar došiel až po 15.5., daňová povinnosť vzniká 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Faktúra bola vyhotovená v apríli a k nadobudnutiu tovaru došlo v máji. V tomto prípade sa pri určení vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru na deň vyhotovenia faktúry neprihliada a daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru vzniká 15.6.

No tak tento vyklad je na Porade nový a podľa mňa uplne mimo zakon o DPH v§20.
Annetta
07.06.06,07:26
Ja s Tebou vôbec nesúhlasím, že je to mimo zákon DPH! Tak poďme diskutovať o tom.
Kedy Ti vznikne daňová povinnosť (podľa Teba), keď:
Deň vystavenia faktúry: 24.4.
Deň dodania tovaru: 17.5.
jenny7
07.06.06,07:50
Ja s Tebou vôbec nesúhlasím, že je to mimo zákon DPH! Tak poďme diskutovať o tom.
Kedy Ti vznikne daňová povinnosť (podľa Teba), keď:
Deň vystavenia faktúry: 24.4.
Deň dodania tovaru: 17.5.

viem, že mal asi reagovať ALBO ale ak môžem, tak sa primiešam medzi vaše názory.
Ešte sa vrátim k príkladu predtým Prijatie tovaru 27.4. a vystavenie dokladu 25.4. - mám 3 odpovede od 3ľudí - takže volala som poradcovi do Žiliny, tam mi povedal DP vzniká 15deň nasl.mesiaca čiže 15.5. týmto dňom prerátam aj kurzom na samozdanenie.
2 odpoveď sa odvíja od môjho nedávneho príspevku k tejto téme, tam mi tiež napísali dátum 15.5.
3 odpoveď volala som na daň.úrad, tam mi povedali dátum ich vystavenia faktúry čiže 25.4., pretože podľa nich prišla faktúra do 15dňa nasl.mesiaca, ale potom nerozumiem, že neprihliadali na vystavenie faktúry predom.
V zákone sa spomína 15 deň, kedy vzniklo nadobudnutie a to by malo byť myslím predsa to skutočné obdržanie tovaru a keď mám k tomu faktúru, tak môžem urobiť aj odpočet.
Čo mi z toho plynie? keď budem mať viac času v práci, vybehnem na daň.úrad, predložím im niektoré príspevky samozrejme bez mien citovaných osôb, opýtam sa na ich stanovisko a konečne si to ujasním. Každý ma na to iné vysvetlenie, takže som zvedavá čo sa od nich dozviem. Dám potom určite vedieť. Dobre? Ahoj;)
Annetta
07.06.06,08:00
Nie je dôležité, či faktúra je vystavená skôr ako príde tovar, je dôležité, či ten tovar príde do 15. dňa v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, kedy prišla faktúra (ak je prípad, že tovar príde neskôr).
jenny7
07.06.06,08:05
Nie je dôležité, či faktúra je vystavená skôr ako príde tovar, je dôležité, či ten tovar príde do 15. dňa v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, kedy prišla faktúra (ak je prípad, že tovar príde neskôr).

veď práve, takto nejak mi to hovorila na daň.úrade, ale predsa, behnem tam a budem hádam múdrejšia. Ale zase, keď si prečítaš príspevky na porade, tak väčšina je proti tomu, čo spomínaš ty, takže fakt neviem, čo ďalej:(
ivako
07.06.06,08:24
Podľa mňa, ak je fa vystavená napr. 24.4. a hneď v ten istý deň sa odosiela tovar spolu s fa, tovar preberiem napr. 25.4. daňová povinnosť mi vznikne 24.4.-dňom vystavenia. Ide o špecifické prípady, kedy je postup členských krajín taký, že za deň dodania sa považuje deň vyhotovenia fa a to z toho dôvodu, že tovar bol odoslaný v rovnaký deň ako bola vyhotovená fa.
Ak je fa vystavená skôr, než je tovar dodaný /vzniká tam rozdiel viac dní/, vtedy daňová povinnosť vzniká 15.5.
Annetta
07.06.06,08:28
Nie je to celkom výstižné, čo píšeš (myslím ten druhý odsek).
Tam môže nastať niekoľko rôznych prípadov, keď sa líšia deň vystavenia faktúry a deň dodania faktúry. Pri tom je dôležité, tak ako som to už vyššie písala, či sa tovar dodá do 15. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy bola vystavená faktúra.
ALBO
07.06.06,08:29
Ja s Tebou vôbec nesúhlasím, že je to mimo zákon DPH! Tak poďme diskutovať o tom.
Kedy Ti vznikne daňová povinnosť (podľa Teba), keď:
Deň vystavenia faktúry: 24.4.
Deň dodania tovaru: 17.5.
15.6.2006...
jenny7
07.06.06,08:31
Podľa mňa, ak je fa vystavená napr. 24.4. a hneď v ten istý deň sa odosiela tovar spolu s fa, tovar preberiem napr. 25.4. daňová povinnosť mi vznikne 24.4.-dňom vystavenia. Ide o špecifické prípady, kedy je postup členských krajín taký, že za deň dodania sa považuje deň vyhotovenia fa a to z toho dôvodu, že tovar bol odoslaný v rovnaký deň ako bola vyhotovená fa.
Ak je fa vystavená skôr, než je tovar dodaný /vzniká tam rozdiel viac dní/, vtedy daňová povinnosť vzniká 15.5.

To znamená, že ak mám doklad k tomu, že to odišlo dátumom, aký je na faktúre, tak by som mohla použiť dátum ich vystavenia faktúry. Aj nad touto variantou som rozmýšlala, to by sa dalo myslím docela dobre aj obhájiť pri kontrole. Mám totižto doklad, ktorý sa lepí na balíky pri odoslaný tovaru a tam tie dátumy súhlasia.Dátum vystavenia=dátum odoslania.Tu by mohol prejsť dátum 24.4.
A týmto dátumom urobiť aj odpočet ale aj samozdanenie kurzom toho 24.4.,však?
Annetta
07.06.06,08:32
Albo, no presne!!! Vidíš, takže predsa so mnou súhlasíš. A predsa je podľa zákona o DPH, to čom napísala. :)
ALBO
07.06.06,08:34
Nie je dôležité, či faktúra je vystavená skôr ako príde tovar, je dôležité, či ten tovar príde do 15. dňa v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, kedy prišla faktúra (ak je prípad, že tovar príde neskôr).

V § 20 nie je posudzovaná DP v nadvaznosti na to či tovar bol alebo nebol dodaný 15.
ALBO
07.06.06,08:38
Albo, no presne!!! Vidíš, takže predsa so mnou súhlasíš. A predsa je podľa zákona o DPH, to čom napísala. :)
No vobec s tou filozofiou nesuhlasim (ani jej nerozumiem). To je len náhoda, že že sme sa stretli. Tých možností dátumu DP je málo, takže pravdepodobnosť je velka.
Annetta
07.06.06,08:40
V § 20 nie je posudzovaná DP v nadvaznosti na to či tovar bol alebo nebol dodaný 15.

§ 20, ods. a hovorí:
že daňová povinnosť vzniká 15. deň kal. mesiaca po kal. mesiaci, keď prišiel tovar.
ods. b hovorí:
keď príde faktúra do 15. dňa kal. mesiaca po kal. mesiaci, kedy prišiel tovar, dňom daňovej povinnosti je deň vystavenia faktúry.
ivako
07.06.06,08:42
Ak máš Poradcu č. 10, skús si pozrieť § 20, str. 61-62 s komentárom.Tam je to vysvetlené tak, že ak je napr. fa vystavená 24.3. /I.Q/, tovar bol dodaný napr. 25.3. Deň daňovej povinnosti 24.3.-deň vystavenia a to aj z toho dôvodu, že dodávateľ z členskej krajiny uvedie do súhrneho výkazu takéto dodanie za I.Q. Slovenský platiteľ dane by v týchto prípadoch, kedy je fa vystavená v ten deň, kedy je tovar hneď odoslaný / viď. CMR,alebo vystavený dodací list/ mal uviesť do daňového priznania za marec.
Uvádza sa tam, že je to z toho dôvodu,aby nedochádzalo k rozdielnemu vykazovaniu dodania tovarov /kontrola pohybov tovaru- databáza VIES/
ALBO
07.06.06,08:51
§ 20, ods. a hovorí:
že daňová povinnosť vzniká 15. deň kal. mesiaca po kal. mesiaci, keď prišiel tovar.
ods. b hovorí:
keď príde faktúra do 15. dňa kal. mesiaca po kal. mesiaci, kedy prišiel tovar, dňom daňovej povinnosti je deň vystavenia faktúry.
Ja § 20 poznám.
A nie je tam toto:
Pôvodca textu príspevku: Annetta
Nie je dôležité, či faktúra je vystavená skôr ako príde tovar, je dôležité, či ten tovar príde do 15. dňa v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, kedy prišla faktúra (ak je prípad, že tovar príde neskôr).
Annetta
07.06.06,08:52
Ja § 20 poznám.
A nie je tam toto:
Pôvodca textu príspevku: Annetta
Nie je dôležité, či faktúra je vystavená skôr ako príde tovar, je dôležité, či ten tovar príde do 15. dňa v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, kedy prišla faktúra (ak je prípad, že tovar príde neskôr).

Presne tak to tam nie je napísané, ale treba čítať medzi riadkami. :)
ALBO
07.06.06,08:59
Ak máš Poradcu č. 10, skús si pozrieť § 20, str. 61-62 s komentárom.Tam je to vysvetlené tak, že ak je napr. fa vystavená 24.3. /I.Q/, tovar bol dodaný napr. 25.3. Deň daňovej povinnosti 24.3.-deň vystavenia a to aj z toho dôvodu, že dodávateľ z členskej krajiny uvedie do súhrneho výkazu takéto dodanie za I.Q. Slovenský platiteľ dane by v týchto prípadoch, kedy je fa vystavená v ten deň, kedy je tovar hneď odoslaný / viď. CMR,alebo vystavený dodací list/ mal uviesť do daňového priznania za marec.
Uvádza sa tam, že je to z toho dôvodu,aby nedochádzalo k rozdielnemu vykazovaniu dodania tovarov /kontrola pohybov tovaru- databáza VIES/
Ja som napisala v príspevku č.7 že je tendencia to akceptovať(ten jeden dva dni prepravy).Vysledok sa uvidí až pri kontrole,či budu alebo nie.
ALBO
07.06.06,09:00
Presne tak to tam nie je napísané, ale treba čítať medzi riadkami. :)
Dakujem za radu, budem na tom pracovať.
vcielka
15.06.06,09:05
§ 20, ods. a hovorí:
že daňová povinnosť vzniká 15. deň kal. mesiaca po kal. mesiaci, keď prišiel tovar.
ods. b hovorí:
keď príde faktúra do 15. dňa kal. mesiaca po kal. mesiaci, kedy prišiel tovar, dňom daňovej povinnosti je deň vystavenia faktúry.
Prikláňam sa k tomu to názoru, preštudovala som toľko vecí a nakoniec daňový poradca mi povedal, že to mám správne. vysvetlil mi to isté čo máte napísané! Ďakujem