michaela508
16.04.15,12:55
Dobrý deň, chcem sa opýtať čo obnáša taká práca popríade by som si spravila aj kurz opatrovateľky. Ale neviem čo to presne obnáša a čo sa učí na takých kurzoch. Či aj treba vedieť dobre variť alebo stačí len tak základne variť. Lebo som ešte dosť mladá a viem trošku variť ale bojím sa trošku toho že to nezvládnem. Trebárs aj dvíhať ťažkých ľudí. Upratovať mi ináč nerobí problém. Dúfam že som napísala otázku zrozumiteľne. Ďakujem vopred za odpovede.
terezamaria
16.04.15,11:03
Práca opatrovateľky nie je o varení. Staráš sa o staršieho alebo chorého človeka ako sanitárka v nemocnici. Od raňajšej toalety /pokiaľ je treba a dotyčný sám nevládze/, cez podanie raňajok, liekov, prípadne polohovanie, pokiaľ sa jedná o ležiaceho klienta. Dievčence, ktoré chodia do zahraničia, väčšinou aj varia, ale myslím že to je najmenšia starosť, to zvládneš. Skôr musíš mať vzťah k tejto práci a dať svojmu klientovi dobrú starostlivosť, aby bol opatrený, ošetrený a spokojný.
kopretinka
16.04.15,12:48
čo to obnáša?
-no napríklad byť 24hodín non stop v pohotovosti a pribehnúť na zavolanie,keď si dedko/babka zmyslí,že niečo chce o polnoci....čiže byť dva týždne nevyspatá.....
-nechať si nadávať a fackovať sa a nechať sa obhadzovať a opľúvať jedlom.....
........len čo mi kamoška hovorila......
misoft
16.04.15,12:55
....a ešte počúvať, že ti za to dobre platia, tak máš hubu držať a makať....
Katy a R
16.04.15,13:11
veď nemusí - keď nechce ... či?
Katy a R
16.04.15,13:21
veľmi záleží od toho - akým konkrétnym ľuďom budeš robiť opatrovateľku. Ale treba sa pripraviť na to, že to nie je jednoduché, hlavne ak už sú to ležiaci pacienti, rôzne postihnutia môžu byť .. - čiže treba vedieť aj "manipulovať" s nimi - ale vlastne toto (obsluhu) sa na kurze naučíš.
je to namáhavá práca, ale na druhej strane záslužná. tak ako terezka už napísala - aby bol klient spokojný, aby si mu pomohla znášať tie jeho útrapy.
kopretinka
16.04.15,13:31
keď žena po 45-ke nevie nájsť prácu niekoľko rokov,potom musí robiť to,čo musí,či sa jej chce alebo nechce........alebo teda z čoho má žiť?
arizona
16.04.15,18:51
Pozri si na youtube kurzy od agentury VaV,v mnohom ti napovedia,aby si vedela, co vsetko sa treba ucit.
https://www.youtube.com/results?search_query=VAV+kurzy+opatrovaniaTiez sa tam ucia,ako manipulovat a prekladat chorych ludi.
A co sa tyka varenia,je to individualne. Ako kto pozaduje,niekomu staci aj polievka zo sacku,niekto si zas potrpi na vyvanie a vypekanie.
Ale v prvom rade je vediet jazyk,aby si si sama dojednala podmienky,co vsetko vies,ci si ochotna robit. Skor vidim nevyhodu v tom,ze si mlada a zaciatocnicka,lebo trh je dost presyteni. Dobre casy opatrovateliek su uz davno prec...
Dáša_
16.04.15,19:19
dá sa nájsť aj viacero blogov opatrovateliek. Celkom dobre ukazujú niektoré veci
napríklad http://angelikahornakova.blog.sme.sk/
arizona
17.04.15,05:51
To je individualne,zalezi od rodiny,ale hlavne od choroby opatrovaneho. To,co opisujes je uz psych.choroba,taki vacsinou koncia v ustavoch,lebo maloktora opatrovatelka by toto strpela. Moj znamy napr.opatruje jedneho dedka ,za poslednych 10 rokov precestoval s nim cely svet,zimy travi v luxusnych letoviskach v tropoch,viac menej robi spolocnost uzivajucemuj si dochodcovi. Dalsia kamoska opatruje pani vo Viedni,doobeda spia,poobede chodia na kavicky,masaze,k manikerke a po veceroch do opery,divadla a pod. Preto pisem,ze je to individualne a zalezi aj od stastia...niekto si uziva,niekto maka...
Dáša_
17.04.15,06:06
no, dobre že to tu píšeš. Lebo ja skôr počúvam tie hrôzostrašné príbehy. Je fajn vedieť, že to nemusí byť vždy tak zlé. Len zrejme treba ovládať jazyk
kopretinka
17.04.15,07:52
tá moja kamoška veru nemá šťastie na takých luxusných dôchodcov.Dokonca opatrovala dvoch za jednu cenu.......boli to manželia.obidvaja po porážke,čiastočne ochrnutí...Dedko bol v pohode,snažil sa,bol milý,ale babka bola zlá,robila to,čo som vyššie opisovala.To nebola choroba,to bola zloba,pretože tej druhej opatrovateľke to tá babka nerobila.Raz na ňu nakričala,a babka ostala kľudná.Ale tá moja kamoška sa k nej správala slušne a babka sa jej hentak odvďačovala.