monika-s
25.10.04,11:46
Dobrý deň, chcem poprosiť i radu ako je to so zrážkami zo mzdy. Máme zamestnanca, ktorý si narobil dlhov a už máme na neho 3 príkaz na zrážky zo mzdy. Samozrejme to obnáša väčšiu prácnosť pri spracovávaní miezd. Je zamestnávateľ povinný niečo také robiť? A ak áno, na základe akého zákona?
Janca
25.10.04,10:03
Myslim, ze na zaklade sudneho rozhodnutia /exekucie/ urcite, ale neviem blizsie posudit o ake 3 prikazy ide v tvojom prispevku.
monika-s
25.10.04,12:01
Jedno je zo Sociálnej poisťovne, druhé je z ČSOB - "dohoda o zrážkach zo mzdy a tretie je Yes - "dohoda o zrážkach zo mzdy
Janca
25.10.04,12:11
Pozri parag. 131 ZP. Su tam uvedene najprv vykonatelne zrazky a potom sa dalej pise v odst. 3/ Dalsie zrazky zo mzdy, ktore presahuju ramec zrazok uvedenych v odst. 1 a 2/tie povinne/, m o z e zamestnavatel vykonavat l e n na zaklade pisomnej dohody so zamestnancom o zrazkach zo mzdy.
Dalej odst. 7/ Pri zrazkach vykonavanych na zaklade dohody o zrazkach zo mzdy sa poradie spravuje dnom uzatvorenia dohody. Pri zrazkach vykonavanych na zaklade dohody o zrazkach zo mzdy u z a t v o r e n e j s inym zamestnavatelom alebo s FO sa poradie zrazok spravuje dnom dorucenia tejto dohody zamestnavatelovi.
Tzn. podla mna, ze ak sa s nim dohodnes, zrazaj, ak nie tak nezrazaj, ale on moze poziadat toho, s kym uzavrel zmluvu o zrazkach zo mzdy, aby ju zaslal Tebe ako zamestnavatelovi a potom by si ju mala zrazat ododna dorucenia tejto dohody. Tolko ja, urcite ma ostatni doplnia.
Dadena
26.10.04,09:18
Nemám s tým prax, ale myslím si, že zrážky zo mzdy vykonáte až potom, čo odvediete zamestnancovi všetky jeho povinné odvody (sociálna poisťovňa, zdravotná, dane). A to také zrážky, ktoré sú postihnuté výkonom rozhodnutia (súdne rozhodnutie, príkaz na začatie exekúcie - čiže ak príde exekučný príkaz zadržíte požadovanú sumu a keď dostatnete právoplatné rozhodnutie tak túto sumu vyplatíte exekútorovi). Na iné treba mať dohodu o zrážkach zo mzdy so súhlasom zamestnanca, čiže na tie, ktoré nie sú taxatívne vymedzené, na ktoré nie je vykonateľné rozhodnutie. Ak máte podpísanú dohodu, zrážajú sa v tom poradí ako prišli, upokojujú sa postupne. Pri neprednostných pohľadávkach ich zrážame: 1/3 z čistej mzdy, napr. zamestnanec má čistú mzdu 10 000,- Sk, príde exekučný príkaz vo výške 8 000,- Sk, zamestnanec je ženatý a má 3 deti, tak mu z 10 000,- Sk odpočítame životné minimum: za zamestnanca 1 600,- Sk, manželka 600,- Sk a deti 1 800,- Sk. Zostane mu 6 000,- Sk, 3 000 hneď pošleme exekútorovi a 3 000 rozdelíme na tretiny a z toho 1/3 ešte pošleme exekútorovi, čiže spolu 4 000,- Sk, ostatné dve tretiny vyplatíme zamestnancovi. Prednostné pohľadávky (napr. výživné a sociálne odvody) postupujeme obdobne ale zašleme 2/3 a jednu tretinu vyplatíme zamestnancovi. Takže v prvom rade by som uspokojila potreby sociálnej poisťovni.
Veva
27.10.04,12:55
Podľa vaších údajov ide len o dohodu o zrážkach a nie o zrážku na základe súdneho rozhodnutia , ja by som mu doporučila dať si trvalý príkaz z osobného účtu - prečo ako zamestnávateľ by som mala znášať poplatky za prevod zrážok , alebo mu to dať k náhrade - ja ako zamestnávateľ mám zo zákona preberať povinnosť jeho uzatvorenú dohodu o zrážkach ? Dohoda o zrážkach podľa zákonníka práce je aj ,že zamestnanec požiada o zrážanie sporivej čiastky - realizovali by ste ju no určite nie ?
Tú zrážku poslala soc.poisťovňa z právneho oddelenia , alebo ČSOB vy ste mu potvrdzovali príjem pre pôžičku , kde ste sa zaručili pri neplnení zmluvy o zrážkach ?
Zita4
30.11.04,08:14
V zmysle § 551 Občianskeho zákonníka ak si zamestnanec podpíše dohodu o zrážkach zo mzdy a veriteľ ju predloží zamestnávateľovi, je tento povinný zrážať dohodnutú čiastku zo mzdy. Ja mám troch takýchto zamestnancov, ktorým musím prepočítavať mzdu na tie tretiny ako píše Dadena a plniť za zamestnancov ich povinnosti. Týmto zákonom sú chránení veritelia, preto tak radi ponúkajú svoje služby aj "bez potvrdení".
estera
20.07.05,19:54
Dobrý večer, prosím pomôžte mi pohľadať tlačivo "Dohoda o zrážke zo mzdy". Ďakujem. Estera
liba2
20.07.05,21:49
Dobrý večer, prosím pomôžte mi pohľadať tlačivo "Dohoda o zrážke zo mzdy". Ďakujem. EsteraSnažila som sa, ale na Porade medzi tlačivami som nenašla, no a ja osobne nemám taký vzor. Bohužiaľ.
Paula
20.07.05,22:14
Ešte stále som sa nenaučila prilepiť link....klikni na lište na "hľadať"....do okienka napíš "zráž*", rozbalia sa ti témy... a tam je aj jedna téma o dohode....:)
brm
21.07.05,04:16
Jedno je zo Sociálnej poisťovne, druhé je z ČSOB - "dohoda o zrážkach zo mzdy a tretie je Yes - "dohoda o zrážkach zo mzdyja by som zrážala len tú sociálku, tie ďalšie dve nech si platí sám...zo svojho účtu na trvalé príkazy...prečo ja ako zamestnávateľ by som si mala zvyšovať bankové poplatky za jeho kadejaké pôžičky? sú to dohody o zrážkach a tým pádom sa nedohodneme...sú to síce len dva príkazy navyše, ale ak mi to urobí každý zamestnanec, ďakujem pekne...socializmus už skončil...
liba2
21.07.05,05:25
ja by som zrážala len tú sociálku, tie ďalšie dve nech si platí sám...zo svojho účtu na trvalé príkazy...prečo ja ako zamestnávateľ by som si mala zvyšovať bankové poplatky za jeho kadejaké pôžičky? sú to dohody o zrážkach a tým pádom sa nedohodneme...sú to síce len dva príkazy navyše, ale ak mi to urobí každý zamestnanec, ďakujem pekne...socializmus už skončil...Karkulka, asi si si nevšimla, že reaguješ na príspevok z okt.2004. estera hľadá tlačivo na zrážky zo mzdy. Nevieš jej pomôcť? Ja som ho tu nenašla.
Zita4
21.07.05,05:34
Ja používam približne takúto formu pri dohodách o zrážke zo mzdy. Dá sa to upraviť podľa potreby. Dúfam, že ti to pomôže ;) .