musicman89
17.04.15,08:39
Dobrý deň,

mal by som otázku ohľadom zaradenia budovy do odpisovej skupiny. Ide o budovu, obstaranú finančným leasingom, ktorú podnikateľ využíva z časti ako administratívne priestory a z väčšej časti ju prenajíma spoločnosti, ktorá vykonáva výrobnú činnosť.

Samotná spoločnosť, ktorá túto budovu prenajíma, poskytuje služby.

V tomto prípade, do ktorej odpisovej skupiny sa má budova zaradiť?

Prípadne, ak vzhľadom na to, že budova sa využíva na výrobu a nasledujúci rok sa už na výrobu nebude používať, má sa po 1 roku preradiť do inej odpisovej skupiny alebo nie.

Za odpovede som Vám vopred vďačný.

Prajem pekný deň.

Erik
Kabaka123
17.04.15,06:42
poznáš kód klasifikácie produkcie? pozri sa do leasingovej zmluvy, možno tam bude uvedený...
karakul
17.04.15,07:08
... sleduješ aj materiály vydané k danej problematike?
lebo v materiály FR SR (2015_01_08_Zmeny_v_odpisovani_majetku.pdf) je napísané toto:

"Príklad č. 2
Daňovník obstaral a zaradil do užívania 1.1.2010 budovu, ktorú prenajíma na rôzne účely. Obstarávacia cena budovy bola 300 000 eur. Daňovník uplatňoval rovnomerné odpisovanie tohto majetku. Budova bola pri jej obstaraní zaradená do 4. odpisovej skupiny s dobou odpisovania 20 rokov. Úžitková plocha budovy je 1 000 m2, z toho 400 m2 sa používa na administratívne účely, 200 m2 na zdravotnícke účely (ambulancie lekárov) a 400 m2 na obchodné účely (maloobchodné predajne). Ako bude daňovník odpisovať túto budovu od roku 2015?

Odpisy budovy uplatnené v rokoch 2010 až 2014 v sume 15 000 eur ročne sa spätne nebudú upravovať. Od roku 2015 je potrebné budovu zaradiť do odpisovej skupiny podľa hlavného účelu využitia budovy. Keďže 600 m2 (60 % budovy) sa využíva na účely, ktorých budovy sa zaraďujú do 6. odpisovej skupiny s dobou odpisovania 40 rokov, daňovník je povinný k 1.1.2015 preradiť budovu do 6. odpisovej skupiny.

Poznámka: Ak by došlo v priebehu odpisovania budovy k zmene účelu využívania budovy tak, že väčšia časť úžitkovej plochy budovy bude využívaná na účely patriace do nižšej odpisovej skupiny, je možné meniť odpisovú skupinu majetku aj počas doby odpisovania tohto majetku."
marjankaj
17.04.15,07:47
Karakul, presne tak som to pochopil aj ja.
No nevymysleli to tí zákonodarcovia (teda tí to iba odklepli) geniálne? Každý rok to môže byť zaradené v inej skupine. (5 alebo 6, podľa toho ako sa využíva:eek:)
A najlepšie je to ak ide o prenajatú budovu. Nájomca musí pravidelne oznamovať prenajímateľovi, ako sa budova využíva.:eek:
Kabaka123
18.04.15,05:27
tak to je teda fakt sila...:):):)