biaaa
20.05.06,12:53
Zdravim,

mám nasl. otázku:

Môže si mňa ako živnostníka objednať firma napríklad na ručné výkopové práce? Resp. povedzme že zamestnám 5 ľudí na dohodu - môžu týto vykonať túto prácu aj keď niesom registrovaný ako sprostredkovateľ práce?
A keby si napr. tá firma objednala u mňa brigádnikov musím byť registrovaný ako sprostredkovateľ práce?

Skúste mi prosím poradiť ako to vyriešiť bez zbytočných naťahovačiek, či zmluvou o dielo. ( je potrebná nejaká špeciálna formulka do ŽL?)

Vopred ďakujem
ajobs
20.05.06,11:28
Zdravim,

mám nasl. otázku:

Môže si mňa ako živnostníka objednať firma napríklad na ručné výkopové práce? Resp. povedzme že zamestnám 5 ľudí na dohodu - môžu týto vykonať túto prácu aj keď niesom registrovaný ako sprostredkovateľ práce?
A keby si napr. tá firma objednala u mňa brigádnikov musím byť registrovaný ako sprostredkovateľ práce?

Skúste mi prosím poradiť ako to vyriešiť bez zbytočných naťahovačiek, či zmluvou o dielo. ( je potrebná nejaká špeciálna formulka do ŽL?)

Vopred ďakujem

Sú na to potrebné v zásade 2 úkony:

1. činnosti, ktoré chceš vykonávať pre iné fyzické a právnické osoby ako SZČO (obchodná spoločnosť) musíš mať zaregistrované ako predmety podnikania v živnostenskom registri (ak je to spoločnosť tak aj v OR),

2. ak tieto činnosti nevykonávaš osobne, musíš mať na tieto práce buď zamestnancov (za istých podmienok aj dohodárov), alebo uzavrieť iné typy zmlúv s podnikateľmi, ktoré takýchto zamestnancov majú.
ayya
20.05.06,15:12
Môže si mňa ako živnostníka objednať firma napríklad na ručné výkopové práce? Resp. povedzme že zamestnám 5 ľudí na dohodu - môžu týto vykonať túto prácu aj keď niesom registrovaný ako sprostredkovateľ práce?
A keby si napr. tá firma objednala u mňa brigádnikov musím byť registrovaný ako sprostredkovateľ práce?... velmi vseobecna otazka, velmi tazka jednoznacna odpoved. Ajobs ta ciastocne navigoval, skusim este trosku ...
V niektorych pripadoch nie je nutne, aby si mala na vykopove prace zivnost... napr. predavas v ramci obchodnej cinnosti .... vymyslam teraz, ok? :) zariadenia "zvukova technika, reproduktory" a pod. a niektory tvoj zakaznik od teba chce kupit kompletne zariadenie aj s montazou... vtedy si mozes objednat poddodavky, aj ked nemas v zivnostenskom registri "ozvucovanie priestorov"...
ber to prosim ako priklad, naozaj tvoja otazka je velmi vseobecna imho ...;) ale tejto problematike som sa venovala velmi davno... pripadne pockaj, kym ma niekto doplni ... alebo aj opravi :D