la21
17.04.15,22:03
Dobrý deň. Chcem sa spýtať ako účtovať stravné lístky v PÚ vydávané pre podnikateľa. Zaujíma ma hlavne výdaj. Ako ich dostať do nákladov. Keď sme ich kúpili, zaučtovali sme ich takto:
213/321 hodnota stravných lístkov
343/321 dph z manipulačného poplatku a dopravy
518/321 manipulačný poplatok a dopravné
321/221 úhrada faktúry z bankového účtu

Ako teraz zaúčtovať výdaj lístkov podnikateľovi? A mohla som si vôbec uplatniť tú DPH? Lebo teraz som niekde čítala, že keď si dáva lístky do výdavkov podnikateľ, DPH si uplatniť nemôže. Ide o fyzickú osobu účtujúcu v podvojnom účtovníctve. Konkrétne v autodoprave. SZČO aj sám vykonáva dopravu. Čiže keď je na cestách , účtujem mu diéty a keď pracuje doma ( oprava vozidla alebo špedícia), tak mu účtujem stravné lístky. Je to tak vôbec správne? Ďakujem za všetky rady
veronikasad
17.04.15,21:30
Pokial SZČO nemá zamestnancov, nemá nárok na odpočítanie DPH z manipulačného poplatku
----------

5.2 Zabezpečovanie stravovania prostredníctvom sprostredkovateľa

Fyzická osoba s príjmami z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti si môže stravovanie zabezpečovať aj prostredníctvom sprostredkovateľa, t. j. nakupuje stravovacie poukážky v ich nominálnej hodnote. Sprostredkovateľ daň pri predaji poukážok neuplatňuje, dani podlieha iba provízia sprostredkovateľa.

PRÍKLAD č. 7:

Cena stravovacej poukážky 95,00 Sk
Sprostredkovateľská provízia (2 + 0,40) 2,40 Sk
Spolu 97,40 Sk

Odpočítanie dane v danom prípade prichádza do úvahy iba zo služby sprostredkovania. Z hľadiska odpočítania dane je služba sprostredkovania stravovania službou prijatou na osobnú spotrebu, preto si platiteľ dane podľa § 49 ods. 2 zákona o DPH daň odpočítať nemôže.

Do výdavkov SZČO platiteľ dane premietne:

z hodnoty stravovacej poukážky 89 Sk
sprostredkovateľskú províziu 2,40 Sk

Ak by si platiteľ dane daň zo služby sprostredkovania odpočítal, následne by bol podľa § 9 ods. 3 zákona o DPH povinný vysporiadať daň zo základu dane podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH, t. j. z celej hodnoty prijatej služby sprostredkovania.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&ved=0CFIQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.epi.sk%2FMain%2FDefault.aspx% 3FTemplate%3D~%2FMain%2FTPrintWithHeader.ascx%26ph Content%3D~%2FEDL%2FShowArticlePrint.ascx%26Articl eId%3D20248&ei=C8kyVZjPI9HTaKungZgE&usg=AFQjCNH4Xwxt2ctDlcqfS-cYmgzIFXH1-w&sig2=hN5zoZBGRNv40XEJ-yCGWA&bvm=bv.91071109,d.bGg&cad=rja
marjankaj
17.04.15,21:56
Veronika, podľa akého paragrafu?
veronikasad
17.04.15,22:12
marjankaj
17.04.15,22:56
A ak by mal jedného zamestnanca, tak by mal nárok na odpočítanie iba pomernej časti dph, teda 1/2 ?
marjankaj
18.04.15,05:59
Myslím si, že žiadne"usmernenie" nemá právnu záväznosť. Navyše ak nie je v ňom uvedený odkaz na § v zákone. To má iba zákon. A v zákone som nenašiel nič, čo by to podporovalo ich tvrdenie. Možno niekto bude úspešnešjší.

Napísať usmernenie je jedna vec a vyrúbenie pokuty za porušenie konkrétneho paragrafu zákona je niečo úplne iné.
veronikasad
18.04.15,07:27
Taká "odvážna" by som pri tvrdení nebola. Je to usmernenie na stránke DR, nie odpoveď z infolinky daňovému subjektu.
marjankaj
18.04.15,08:52
Veronika ak udelí DU pokutu, tak sa odvoláva na porušenie zákona a nie na porušenie usmernenia. Ja píšem, že som v zákone nenašiel k tomu nič. Možno niekto iný nájde a vyvedie ma z neznalosti.
la21
18.04.15,16:57
A pokiaľ zamestnancov má, ale tí majú iba diéty a nie lístky?
marjankaj
18.04.15,17:16
la21, a tými diétami čo máš na mysli? Aký máš doklad?
la21
18.04.15,18:25
Lebo ide o vodiča kamiónu. teda je stále mimo pracoviska, čiže má náhradu stravného. Doklad mám cestovný príkaz a jeho vyučtovanie.
marjankaj
18.04.15,19:55
A je na tom cestovnom príkaze vyčíslená aj DPH?
veronikasad
18.04.15,20:27
Janko, neblbni už s tou DPH. SL živnostníka sú z pohladu DPH výdajom na osobnú spotrebu - bez nároku na odpočítanie DPH. Tento výklad akceptuje epi (príklad som priložila), KROS, Verlag, tak nemúť tu hlavu začínajúcim účtovníkom ...
marjankaj
18.04.15,21:22
Pokial SZČO nemá zamestnancov, nemá nárok na odpočítanie DPH z manipulačného poplatku

Veronika, podľa tvojej prvej odpovede vyplýva že:
Ak nemá zamestnancov, tak nárok na odpočet nie je.
A ak má zamestnancov, tak nárok na odpočet je?
Teda dph z provízie za predaj SL?
A pokiaľ ide o províziu za spätný výkup kup stravných lístkov to je tiež tak?
veronikasad
18.04.15,21:25
Janko, neblbni - ak má zamestnancov, môže si uplatniť zo SL zakúpených zamestnancom DPH z provízie. Mnohokrát tie SL zamestnancov a SZČO bývajú na jednej fa.
marjankaj
18.04.15,21:42
A ak sú tie stravné lístky na jednej faktúre, tak si odpočet uplatní iba v pomernej výške?

V §9/3 sa nerozlišuje, či ide o SZČO alebo jej zamestnancov.
veronikasad
18.04.15,21:49
ano, v pomernej výške. Stravné zamestnancov nie je bezodplatné plnenie. Podľa výkladu DR je ním iba stravné podnikateľa. BODKA - už sa mi nechce o tom ďalej písať. Hlavou múr neprevalíš, iba si rozbiješ nos.
marjankaj
18.04.15,21:55
OK
veronikasad
18.04.15,21:58
Vyskúšaj u seba alebo svojho klienta, ak uspeješ na daňovej kontrole - daj vedieť.
marjankaj
18.04.15,22:12
No tak upozorňovať kontrolu na to samozrejme nebudem. Mal som síce kontrolu, týkalo sa to spätného odkúpenia stravných lístkov a tam k odpočtu nič nenamietali. Ale to je ine kafe. Inak je to fakt "strašná" suma.
Škoda, že neprešiel Matovičov návrh v parlamente.
veronikasad
18.04.15,22:15
Matoviča nemusím, za tento návrh by som mu bola vďačná. Ale z čoho by potom žili stravovacie spoločnosti zaoberajúce sa predajom gastráčov ?
marjankaj
18.04.15,22:21
Ani ja ho nemusím. A z čoho by žili? Veď také vyžírky sa nestratia, to ma netrápi.
Ešte mi tak napadlo. Tie stravné lístky by sa nemali koeficientovať? Teda ak SL má zamestnávateľ aj zamestnanec? Ktovie, čo DU dostal takú žiadosť o schválenie koeficientu.
la21
19.04.15,10:42
Ok. Takže DPH si uplatniť nemôže. Ale mohli by ste mi ešte poradiť ako zaúčtovať ten výdaj lístkov SZČO? Je to súrne. Prosím poraďte mi.