starone
18.04.15,09:05
Dobry den, kupil som stavebny stroj na zaklade zmluvy v zmysle ustanovenia paragrafu 588 zakona c 40/1964 Zb. Obciansky zakonnik pricom v zmluve bol uvedeny nespravny rok vyroby a nebol viditelny na stitku pri kupe. Pri opravach som vsak na jednotlivych dieloch zistil skutocny rok vyroby a tiez niektore specifika, kt. potvrdili nespravny modelovy rok (ine typy pouzitych dielov). Je v tomto pripade zmluva neplatna ? Mozem pozadovat nejaku nahradu pripadne vratenie stroja a penazi ? Pripadne nejaku kompenzaciu. Je to napadnutelne ? Dakujem velmi pekne za rady.
misoft
18.04.15,09:02
Zaujímavé...
A ako si to kupoval?
Každý normálny človek pri kúpe kontroluje údaje v dokladoch a údaje na identifikačných miestach stroja (štítky, výr. čísla) - okrem toho skontroluje funkčnosť a úplnosť tovaru. Urobil si to? Nie? Tak neplač.

Ale ak si dostal stroj podľa požiadaviek a typového označenia a tieto súhlasia (stroj ABC na zmluve i v skutočnosti) - nejaké chyby v zmluve sa dajú opraviť dodatkom k zmluve. Toto NIE JE dôvod na odstúpenie od zmluvy. A akú náhradu chceš? Za každý nesprávny údaj 1000€ späť? :eek:
Pokiaľ súhlasia údaje na štítkoch stroja s údajmi v dokladoch stroja - to v zmluve je len administratívna chyba.
Čo chceš napadnúť? Dodatok k zmluve vyrieši. Chceš potom napadnúť aj ten dodatok? :eek:

A pokiaľ to bol použitý stroj, tak toto

Pri opravach som vsak na jednotlivych dieloch zistil skutocny rok vyroby a tiez niektore specifika, kt. potvrdili nespravny modelovy rok (ine typy pouzitych dielov)
sa mohlo predsa stať pri výmenách a opravách pri údržbe. To ťa nenapadlo?
Veď i keď dáš osobné auto do servisu a vymenia ti nejaký diel - nebude tam ten od výroby, ale možno v inom roku vyrobený, iného typu, ale patriaci k tomu modelu vozidla - a už hľa je iný rok i typ.
starone
18.04.15,09:13
Jasne, ale ak je to stroj, na kt. je seriove cislo len na jednom mieste a na tomto viditelne nebolo, tak to nie je take jednoduche. Prosim len o radu ... A k tym dielom - jasne, ale ak su vsetky diely, na kt. sa pozries starsie ako rok vyroby tak to nasvedcuje tomu, ze skutocny vek je trochu iny ako predajca uvadzal. Dalsia vec, ze je to stroj, ku ktoremu dokumentaciu nie je jednoduche ziskat. Nakoniec sa mi to podarilo a podla tejto dokumentacie som zistil, ze dane diely sa pouzivali v starsej modelovej rade a tym padom by do novsieho modelu vobec nepasovali. Preto mi napadlo aj, ze normalny clovek skontroluje udaje, aj to, ze sa pri oprave mohli nieco vymenit a tym padom to ma iny rok. Ak sa niekto vie vyjadrit k podstate problemu, ktora je, ze predajca uviedol nespravny udaj a takto to predaval a ci je mozne s tym nieco urobit, poprosim o radu. Budem velmi vdacny. Myslim si, ze udaj ako rok vyroby je pri kupe niecoho takeho dost podstatny udaj.
misoft
18.04.15,09:20
Každý stroj má niekoľko identifikačných údajov, ktoré MUSIA byť zapísané v jeho dokladoch.
Pri stavebných strojoch ide hlavne o rám, motor. Tieto sú dôležité.
Čo sa týka dielov - ten, čo mu to opravoval - tak ho ošmekol. Pokiaľ je jedna modelová rada, tak do nej budú pasovať i diely zo starších strojov - vraví sa tomu kompatibilita.
I v IT technike môžeš použiť v novom PC staršie pamäte, staršie disky. I pri nových operačných systémoch je možné použiť staršie programy - to je tá kompatibilita.
Tak isto pri strojoch - i pri "novej" Škodovke" je možné použiť napr. staršiu batériu, starší výfuk - pokiaľ to patrí k tej istej výrobnej rade a modelu auta...
Takže nerob paniku. Napálený bol pôvodný majiteľ, keď pri opravách mu šupli staršie diely a pýtali ako za nové... ale to je jeho problém....
starone
18.04.15,09:30
Myslim, ze tato diskusia nikam nevedie :) Keby to tak bolo, tak by som neriesil tento problem ...
Dovolim si tvrdit, ze sa v tychto veciach nevyznas, neviem na co si odbonik, ale viem, ze na toto urcite nie.
Myslis, ze pristrojova doska z Octavie 1. pasuje do Octavie 3. ? Z IT sektora - skus si vygooglit, ci dosky, kt. pouzivaju DDR3 pamate si automaticky spatne kompatibilne s DDR1 a DDR2 pamatami, atd. Mohli by sme pokracovat donekocna ... Takze ziadne vymeny u povodneho majitela za stare diely. Prosim kludne povazuj tento komentar len za recnicky prispevok a nemusis reagovat, lebo unika pointa mojej otazky a bavime sa tu uplne o nieco inom. Dakujem velmi pekne za pochopenie
misoft
18.04.15,09:36
Ty sa zase nevyznáš v IT. DDR1 nenapcháš do slotu DDR3 - ale DDR3 1033MHz a DDR3 1600HMz do slotu pre ne napcháš - kapišto?
Prístrojovku z Octavie 1 r.v. 19XX napcháš do Octavie 1 r.v 19XX+5rokov - pretože je to model 1. serie. Nesplietaj modely serie 1, 2, 3.
Pouvažuj aj ty!
starone
18.04.15,09:41
OK, ospravedlnujem sa a uvadzam na pravu mieru: je to stroj inej serie ako podla zmluvy.