biaaa
20.05.06,13:31
Zdravím,

chcem sa opýtať či si môžem ako živnostník kúpiť od súkr. osoby nepodnikateľa majetok (napr. zariadenie, stôl atď) a ako ho mám zaevidovať a ako dokladovať kúpu pri súkr. osobe.
Za aké ceny je vhodné nakúpiť?

Vopred ďakujem
Marína
20.05.06,12:29
Zdravím,

chcem sa opýtať či si môžem ako živnostník kúpiť od súkr. osoby nepodnikateľa majetok (napr. zariadenie, stôl atď) a ako ho mám zaevidovať a ako dokladovať kúpu pri súkr. osobe.
Za aké ceny je vhodné nakúpiť?

Vopred ďakujem
Dokladom je kúpno-predajná zmluva a cenou cena obvyklá na trhu.
andrej_rv
20.05.06,13:33
Vzor kúpnej zmluvy si môžeš stiahnuť na Porade napr. tu:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=265
Nakúpený drobný majetok je vhodné zaevidovať aj do operatívnej evidencie drobného majetku (väčšina softvéru má aj takúto voľbu, ale postačí aj tabuľka vo worde či exceli alebo aj obyčajný zošit, kde budú uvedené základné údaje: inventárne číslo, dátum obstarania, obstarávacia cena, dodávateľ...). Zásady operatívnej evidencie (to, akým spôsobom budeš drobný majetok evidovať, od akej obstarávacej ceny resp. doby použiteľnosti atď.), je vhodné stanoviť v internej smernici. Kúpna cena by sa nemala príliš odlišovať od ceny, za ktorú by bolo možné rovnaký predmet s približne rovnakým fyzickým a morálnym opotrebením kúpiť napr. v bazáre.
ayya
20.05.06,15:53
... alebo aj obyčajný zošit, kde budú uvedené základné údaje: inventárne číslo, dátum obstarania, obstarávacia cena, dodávateľ...). pripadne aj datum a spôsob vyradenia...
btw: toto bola jedna z veci, ktoru odo mna ziadali predlozit pri kontrole ... mam ten zosit este z roku 1991 a na nom nadpis DKP
:)
este som iba chcela poznamenat, ze ak ten majetok predtym fyzicka osoba nepouzivala na podnikanie, tak u neho to nie je predmetom dane z prijmu ... nebolo to v otazke, ale mozno to bude vhodna doplnujuca informacia ... tak sorry pre istotu
;)