Katarína STR
25.10.04,11:52
Chcem sa spýtať, či má FO živnostník, za rok 2003 bol platca paušálnej dane, platiť poistné do zdravotnej poisťovne od 1.7.2004 do 30.6.2005.

Sociálna poisťovňa sa platenia poistného vychádzajúceho z príjmu za rok 2003 vzdala. Zdravotná poisťovňa požaduje platenie poistného z predpokladaného príjmu v daňovom priznaní paušálnej dane.
Má na to právo? Má sa to poistné platiť ?

Ďakujem
Jozef Mihál
25.10.04,12:55
Podľa môjho názoru podľa súčasného zákona Z.poisťovňa v čase od 1.7.2004 do 31.12.2004 nemá právo vyžadovať platenie poistného na základe predpokladaného príjmu paušálnika.

Od 1.1.2005 to bude iné.
Ak paušálnik bude SZČO popri zamestnaní, bude platiť nulové preddavky na poistné a v ročnom zúčtovaní za rok 2005 si vypočíta poistné podľa základu dane z činnosti SZČO za rok 2005.
Ak paušálnik bude čistý SZČO, bude platiť preddavky 910 Sk mesačne, a v ročnom zúčtovaní za rok 2005 si dopočíta poistné podľa základu dane z činnosti SZČO za rok 2005, najmenej však zo súčtu min.miezd platných v roku 2005.
Katarína STR
26.10.04,03:53
Ďakujem za odpoveď pán Mihál, ale kde to nájdem v zákone ?
S pracovníčkou zdravotnej poisťovne sme sa už 3x o tomto dohadovali, ale stojí si na svojom, že máme platiť. Tvrdili sme jej,že nie sme povinný predložiť jej potvrdenie o príjme, pretože za rok 2003 bola SZČO platcom paušálnej dane.

SZČO je od 1.4.2004 na predčasnom dôchodku. Nikde už nie je zamestnaný.

Ako sa počíta poistné do ZP, keď sa vychádza z príjmu paušálnika ?
Katarína STR
26.10.04,03:59
Platcom paušálnej dane bola SZČO len v roku 2003.
Do 31.3.2003 podal priznanie k paušálnej dani z predpokladaným príjmom 99.000,-
/ak sa začínalo s paušálnou daňou, príjem sa dával rovnaký ako bol v predchádzajúcom roku, v našom prípade to bol rok 2002/

Takže pracovníčka chce aby sme platili, ževraj majú nejaký limit podľa príjmu :
1. do 500.000,-
2. do 1,000.000,-
3. do 2,000.000,-

Keďže SP nechce platiť poistné, prečo chce ZP ? Veď SP by tiež mohla vychádžať s predpokladaného príjmu, nie nie ?

A nezmenilo sa niečo v platení poistného, keď sa s paušálnou daňou končí ?
Jozef Mihál
26.10.04,06:01
Pretože ide o komplexný problém, na ktorý nestačí rozsah miesta jedného príspevku tu na Porade, prikladám materiál vypracovaný mojou osobou k problému paušálnikov a ich odvodov v roku 2004 a 2005. Autorské práva vyhradené.
Katarína STR
26.10.04,06:21
Ďakujem, je to tam zrozumiteľne napísané, ale SZČO, o ktorej tu je reč v posledných rokoch neplatila žiadné poistné/ani SP, ani ZP/ lebo nedosahovala taký príjem.

Vo vašom príspevku je napísané, že ZP hovorí, že ak SZČO platila v predchádzajúcom období poistné, má platiť aj naďalej také isté poistné.
Ale ak SZČO neplatila v minulých rokoch poistné, podľa čoho má teraz platiť ?

Ja som tiež v zákone v roku 2003 našla vymeriací základ pre platenie poistného SZČO.
Ale v zákone v roku 2004 jednoducho tento odstavec vypadol a hovoto.
A teraz človek nevie čoho sa má držať, nie je tam žiadna odvolávka na nejaký zákon, či paragraf.
Takže som sa domnievala, že jednoducho platiť poistné sa nebude a ani sme ho neplatili.

Takže neviem čo mám teraz spraviť.
Jozef Mihál
26.10.04,06:24
Mne mailom JUDr. Kopecký zo VŠZP odporučil obrátiť sa na súd.
Katarína STR
26.10.04,06:38
To by bolo riešenie, ale ide len o malú sumu, takže neviem, či sa stým oplatí ísť na súd. Aj keď verím, že keď sa súd bude riadiť zákonom, tak vyhráme.

Máme platiť sumu 560,- Sk mesačne, ale keď to človek vynásobí 12timi mesiacmi, tak je to 6.720,- SK, ktoré by sme neradi zbytočne platili.

Takže nebudeme platiť, ak by ZP chcela dávať nejaké pokuty a pod. obrátime sa na súd.

Ďakujem veľmi pekne.
Biba
26.10.04,06:38
Ahoj Katarina,
môj muž SZCO, od polovici roka. S.poist. mi potvrdila, že v tomto roku nemusi platit do SP nic. Ale kdesi na internete som sa docitala, ak si do SOc.p. nic neplatis, tá doba sa Ti nerata do odpracovanej, takže je odporucane platit ako Dobrovolne platena osoba. Cez hot line pre Soc.poist. mi bolo povedane, ak si má človek platit dobrovolne z min. mzdy nestoji to zanic, pretoze do dôchodku sa ti rátajú roky s najlepsim prijmom /myslim že 10 najlepsich rokov/. Takže ide len o to, či ten človek chce dostať nemocenské ale nemat problémy pri náhodnom nezamestnani. Do ZP moj muz plati z min. mzdy, kedze doteraz nemal prijem ako SZCO /nemal teda zaklad dane/.
Ak ti to helfne.
Katarína STR
26.10.04,07:08
BIBA :

Tá SZČO, o ktorej tu je reč už je na dôchodku.To je jedna vec.

A druhá vec je, že tá SZČO vlastní ešte 2 firmy s.r.o. a fungujú veľmi dobre, takže o nejakej PN alebo o nezamestnanosti tu nemôže byť ani reč.
Katarína STR
26.10.04,07:11
Preto si myslíme, že platiť teraz poistné je zbytočné a neoprávnené.