Juhele
19.04.15,13:53
Dobrý deň

Mám trošku komplikovaný prípad. Možno mi niekto poradí.

Som konateľ jednoosobovej sro, platca DPH. Doteraz som pracoval ako obchodný zástupca pre jednu slovenskú firmu. Firma rozhodla. že všetci obch.zástupcovia musia prejsť na živnosť. Dohodli sme sa na finančných podmienkach, ale do zmluvy nám ohľadom provízie dali komplikovanú formulku:

Znenie zmluvy bod 10.
Pri skončení zmluvy zo strany zastúpeného vzniká obchodnému zástupcovi nárok na odstupné vo výške 100% priemernej mesačnej provízie, ktorá mu bola vyplatená na základe tejto zmluvy. Odstupné bude vyplácané v mesačných zálohách vo výške provízie za daný mesiac a táto záloha je splatná spolu s províziou. Zálohy na odstupné budú vyúčtované s nárokom na odstupné do 14 dní od skončenia tejto zmluvy.

Čiže firma nám bude vyplácať dohodnutú sumu rozdelenú na dve časti.

V prílohe nájdete vzor faktúry, čo mi poslali a vraj to mám faktúrovať takto. Mne sa to nejak nezdá. Je vôbec možné dávať na jednu faktúru províziu za sprostredkovanie predaja a k tomu ešte nejakú zálohu?

Ďakujem.
veronikasad
19.04.15,12:10
to odstupné sa týka ukončeného prac.pomeru ? Živnostník sa neriadi Zákonníkom práce,tak neviem akú zálohu na odstupné by si mal faktúrovať. Na akú dobu sa uzatvára zmluva, aké sú podmienky jej ukončenia ?
Juhele
19.04.15,14:28
Odstupné je definované v zmluve o obchodnom zastúpení a zmluva je podpísaná do 30.06.2015. Ja tomu vôbec nechápem aký majú dôvod to takto robiť. Uvediem príklad. Dohodli sme sa na sume za sprostredkovanie predaja povedzme 200 EUR na mesiac. A firma teraz vymyslela, že nám bude platiť 100 EUR províziu a tých zvyšných 100 EUR ako zálohu na odstupné. A všetko má byť na jednej faktúre. Čo tým môžu sledovať alebo získať?