aaklokin
20.04.15,07:56
Ahojte, firma ma SK a aj v CZ pobočku, kedže na SK som sama zamestnaná a v lete nastupujem na MD tak šef zruši SK firmu- mám narok na odstupne (7 rokov som zamestnaná TPP)čo to znamená, že počas materskej sa budem musieť zahlasiť na úrade práce ako nezamestnaná? Využiť podporu - to už nevyužijem,že by som prešlaz materskej na podporu a potom do 3 rokov opäť rodičovský príspevok??Ešte sa chcú dohodnúť počas rodičovskej na prácu z domu na polovičný uväzok ale pre CZ firmu :-O Neviem čo by bolo najlepšie pre mna :-(
veronikasad
20.04.15,06:00
Akým dátumom bude končiť pracovný pomer - dňom nástupu na MD ?
aaklokin
20.04.15,06:55
To práve ešte neviem ...nastupiť mam začiatkom jula..ale ako to šef vymyslí neviem :( možno keby som vedela čo by bolo výhodnejšie pre mna mu to skúsim navrhnúť..
veronikasad
20.04.15,08:08
Najvýhodnejšie pre teba je zostať počas MD a RD v pracovnom pomere, lebo inak sa ti toto obdobie nebude počítať do poistenia v nezamestnanosti a po skončení RD ti nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ak pracovný pomer ukončíš po nástupe na MD, nemusíš sa evidovať na UP, len do zdr.poisťovne treba odniesť rozhodnutie o priznaní materského zo SP a po narodení dieťaťa rodný list.

Ak nechceš prísť o dávku v nezamestnanosti, treba o ňu požiadať po skončení poberania materského zo SP. Nie je ju však možné poberať v súbehu s poberaním rod. príspevku, preto rod.príspevok počas obdobia 6 mesiacov by musel poberať manžel, príp. ak má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, vznikne mu aj nárok na materské, čo je vyššia suma ako rod.príspevok. Materské nie je možné poberať v súbehu so zamestnaním, rod.príspevok ano.
aaklokin
20.04.15,11:50
Dakujem ...no a dalo by sa to urobiť tak, že by som najprv poberala materské, potom bysom si vybrala dávku v nezamestnanosti ( bude vyššia ako rodičovský príspevok ) a popritom by priateľ bral rodičovský príspevok na pol roka( chce nadalej ostať v práci) a potom by som mohla ja prejsť naspäť na rodičovský príspevok až do tých 3 rokov dieťaťa???lebo zas nechcem byť po vybraní dávky v nezamestnanosti vedena ako nezamestnaná :-/
veronikasad
20.04.15,16:20
Ano, dá sa to tak. Ak by ho nútili k poberaniu materského - ozvi sa. Pred pár rokmi som to riešila s Ústredím práce, keď UP nechcel vyplácať rod.príspevok.