Adaka
20.04.15,14:18
Potrebujem poradit. Prisiel som z UK a nevznikol mi narok na podporu. Od 16.3. 2015 - 31.10.2015 som sa zamestnal na dohodu kde som za mesiac 3\2015 zarobil v hrubom 29,60 a v cistom 20,79 vyplatenu v 4/2015 . Aby mi vznikol narok na podporu v SK potrebujem sa zamestnat na trvaly pomer. Viete mi poradit kolko potrebujem mat na zmluve plat a kolko dni mi staci odrobit , ci mam dat vypoved zmluve na dohodu. Tak aby som dostal maximum, odvody si sam zaplatim
misoft
20.04.15,12:38
Myslíš podporu v nezamestnanosti? Tak to tie mesiace na to nestačia!
Ak ju chceš mať, mal by si za posledné tri roky byť poistený min 730 dní....,

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti
Adaka
21.04.15,03:49
730 dní na SK???? nestači že bol v UK...
misoft
21.04.15,10:37
A tam komu poukazoval poistné v nezamestnanosti? Na Slovensko asi nie! Tam pracoval, tam nech si vybavuje. Na Slovensku neodrobil nič, neodviedol ani cent a chce, aby mu platili? Takto to nefunguje.
Adaka
21.04.15,16:19
že vraj funguje
avalik
21.04.15,16:48
Dávka v nezamestnanosti a Európska únia

Zásada úhrnu dôb poistenia

Definícia zásady a v ktorých štátoch sa uplatňuje

Od 1. mája 2010 sa na území členských štátov Európskej únie uplatňuje Nariadenie (ES) Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia v platnom znení (ďalej len „Nariadenie č. 883/2004“) a Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia 883/2004 (ďalej len „Nariadenie č. 987/2009“).

Tieto nariadenia nahradili do 30. apríla 2010 platné Nariadenie rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva (ďalej len „Nariadenie č. 1408/71“) a Nariadenie rady (EHS) č. 574/72 ustanovujúce postup vykonávania Nariadenia (ďalej len „Vykonávacie nariadenie č. 574/72“).

Uvedené koordinačné nariadenia sa aplikujú v členských štátoch Európskej únie: Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia.

Nariadenie č. 883/2004 a Nariadenie č. 987/2009 sa uplatňuje od 1. apríla 2012 pre Švajčiarsku konfederáciu a od 1. júna 2012 pre Nórsko, Lichtenštajnsko a Island. Do týchto dátumov sa na dané štáty vzťahovalo Nariadenie č. 1408/71 a Vykonávacie nariadenie č. 574/72.

Základnou zásadou premietnutou v týchto predpisoch v súvislosti s dávkou v nezamestnanosti je zásada úhrnu dôb poistenia, zamestnania alebo samostatnej zárobkovej činnosti. V zmysle tejto zásady sa doby poistenia (zamestnania) samostatnej zárobkovej činnosti dosiahnuté na území iného členského štátu EÚ zohľadnia pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike tak, akoby boli dobami poistenia dosiahnutými podľa slovenských právnych predpisov za predpokladu, že tieto doby sa považujú za doby poistenia aj v štáte, v ktorom boli nadobudnuté.


Dávka v nezamestnanosti

Kompetentný štát na výplatu dávky v nezamestnanosti – všeobecné pravidlo; výnimka z tohto pravidla – cezhraničný pracovník; určenie centra záujmov; iný ako cezhraničný pracovník – podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti; EÚ formuláre osvedčujúce doby poistenia / zamestnania / samostatnej zárobkovej činnosti

Na výplatu dávky v nezamestnanosti je v zásade príslušný štát, v ktorom bola osoba naposledy zamestnaná. Po skončení zamestnania v štáte EÚ sa nárok uplatňuje tým, že sa dá osoba k dispozícii službám zamestnanosti tohto štátu.

Z tohto všeobecného pravidla príslušnosti štátu posledného zamestnania existuje výnimka, kedy môže byť na výplatu dávky príslušný iný štát ako štát posledného zamestnania, a to štát bydliska. V takom prípade sa prísne skúma zachovanie centra záujmov osoby v tomto inom štáte počas doby jej posledného zamestnania v štáte zamestnania podľa kritérií uvedených nižšie (cezhraničný pracovník).

Pokiaľ kritériá pre zachovanie centra záujmov nie sú splnené a osoba napriek tomu žiada o dávku v nezamestnanosti v štáte inom ako je štát posledného zamestnania, dôjde k nepriznaniu nároku na dávku v nezamestnanosti, napriek tomu, že osoba bola dostatočnú dobu pred tým, ako sa stala nezamestnanou, poistená v nezamestnanosti.

Z uvedeného dôvodu by osoba mala predovšetkým požadovať dávku v nezamestnanosti v štáte posledného zamestnania, možnosť žiadať dávku v inom štáte je skôr výnimkou. Štát posledného zamestnania neskúma centrum záujmov, skúma len splnenie podmienok na nárok na dávku v nezamestnanosti podľa svojich vnútroštátnych predpisov a je povinný zohľadniť aj doby poistenia / zamestnania získané v inom štáte dosiahnuté pred výkonom posledného zamestnania na svojom území, ak tieto doby spadajú do ním skúmaného obdobia na účely nároku na dávku v nezamestnanosti. Ak takáto osoba, ktorej dávku prizná štát posledného zamestnania má v úmysle si prácu hľadať v inom členskom štáte, môže využiť možnosť nechať si túto dávku exportovať do iného členského štátu za podmienok uvedených nižšie pod nadpisom export dávky v nezamestnanosti.

a viac na stránke SP: http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia/34684s