Kvietinka
21.05.06,12:03
Ahojte,

chcem sa opýtať. Zakladám si živnosť. Momentálne mám nejaké financie, ale v budúcnosti si budem musieť zobrať spotrebný úver.
A teraz otázka:
Môžem si zobrať spotrebný úver ako súkromná osoba a použiť ho na kúpu stroja, ktorý budem používať na podnikateľské účely ? Môžem tento úver potom splácať zo zisku, ktorý dosiahnem pri podnikaní ?
Pýtam sa preto, ak by bol spotrebný úver výhodnejší pri súkromných osobách ako pri živnostníkoch.

Ďakujem.
KEJKA
21.05.06,10:53
spotrebný úver ako súkromná osoba síce kúpiš, ale ho aj budeš splácať. To znamená, že úroky zahrnuté v splátkach nebudeš môcť uplatniť vo výdavkoch.
Stroj zaradíš do podnikania, zapíšeš na inventárnu kartu a budeš odpisovať.
Stroj oceníš v cene, ktorá bude v zmluve o úvere alebo v kúpnej zmluve, neviem, aké doklady budeš mať k dispozícii.
Kvietinka
21.05.06,11:17
Lidka,

ďakujem. Aj som si to myslela, len som sa chcela uistiť.;)
sea
21.05.06,12:57
Pozor Kvietinka, ako SZČO dostaneš tzv. spotrebný úver v niektorých bankách až po dvoch rokoch podnikania - ja len aby si sa nespoliehala ako ja v nemenovanej Tatrabanke :-)
Kvietinka
22.05.06,14:43
Sea,
ďakujem za upozornenie.
Amantius
22.05.06,17:43
P.S. Nielen v Tatrabanke ;)
Martina1
23.05.06,08:06
neuvažovala si o uvere zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, poskytujú zvýhodnené uvery pre podnikateľky a mladých podnikateľov do 30 rokov skus pozriet www.szrb.sk su tam podmienky a vsetko okolo .... treba ti vypracovat dobry podnikatelsky zamer, oficialne by si klasicky spotrebný úver z banky nemala použiť na podnikateľské účely
Kvietinka
23.05.06,15:59
Ešte ma napadlo (ale asi mi to neprejde, že ?:p ) - prosím, berte to s rezervou:
Keď dosiahnem nejaký zisk, dá sa z neho nejaká časť presunúť na osobný účet (osobná spotreba) ? A ak áno, tieto peniaze už môžem použiť na čokoľvek, nie ? Trebárs aj na splatenie spotrebného úveru. Či aj osobnú spotrebu musím dokladovať (možno blbá otázka, ale nie som účtovník) ?


DOPĹŇAM (po troche uvažovania ;) ):
-asi by to nešlo, lebo by som musela preukázať, z akých peňazí som ten stroj kúpila.
EŠTE UVAŽUJEM:
-do účtovníctva by som dala vklad na účet prevodom z môjho osobného účtu (myslím, že nikto nesleduje pôvod peňazí na osobných účtoch, alebo áno ?) a následne by som kúpila stroj

Viem, že je to na hrane, ale nedalo by sa ?
KEJKA
23.05.06,16:12
tak to bolo myslené..vid moj prvý príspevok.
stroj zapíšeš na inv. kartu a odpisuješ. áno, aby ti to "hralo" bolo by vhodné si zaúčtovať (závicí ako ti SW dovolí) obstaranie z sobnej spotreby...ale nepovažujem to za nutné, ak nebudeš o spotrebnom úvere účtovať. Podľa mňa stačí k inv. karte pripnúť zmluvu, alebo iný doklad, kde bude jasné, že si si ho obstarala v cene ...... Sk.
Kvietinka
24.05.06,07:37
Lidka,

ďakujem.:)
Jarka 1
19.04.12,10:32
Riešim rovnakú situáciu. Len sa už píše rok 2012. SZČO si chce zobrať spotrebný úver ako súkromná osoba, lebo na podnikateľský nesplní podmienky banky a je tam aj vyšší úrok. Potom si ho dá vyplatiť na podnikateľský účet a kúpi za to firemný stroj. Takto mu poradili v banke.

Mám za to, že úroky z úveru nebude môcť zahrnúť do nákladov. Mám pravdu?
Našla som však aj info, že nie je dôležité či ide o úver poskytnutý podnikateľovi, alebo nepodnikateľovi, ak zakúpi z neho stroj, ktorý zaradí do majetku a bude odpisovať.

Úver chce zobrať teraz v máji /len do konca mája sú tam nejaké výhodné podmienky/ a v januári 2013 chce kúpiť stroj.