Joan
20.04.15,15:50
Dobrý deň, chcem sa spýtať či by mi niekto vedel poradiť som podnikateľ a chodím na burzy predávať akvarijné ryby, ktoré si sám dochovám. Mám to ako hobby. Potrebujem registračnú pokladňu? Ďakujem
mondes
20.04.15,14:25
Ak niečo predávaš, tak určite potrebuješ ERP.
JankaO
20.04.15,14:38
Ak tie rybičky predávaš na základe toho, že máš na ich predaj oprávnenie na podnikanie, tak áno, potrebuješ ERP.
Ak tie rybičky predávaš preto, že je tvoj koníček a nie je to tvoja ekonomická činnosť, na ktorú by si mal povolenie na podnikanie, tak ERP nepotrebuješ.
Preukazné bremeno na dokázanie, že je to nepodnikateľská činnosť je na tebe.
Joan
21.04.15,05:32
Ďakujem za odpoveď chov a predaj akvarijných rýb nemám v živnostenskom liste takže zrejme bude dobré si ho zobrať zo sebou na burzu na preukázanie v prípade kontroly.
kopretinka
21.04.15,06:09
"CHodím predávať"-to znamená,že to nerobíš jednorazovo,ale opakovane za účelom zisku,a to je už podnikanie.
To,že otrčíš kontrole živnostenský list,v ktorom nie je chov a predaj rýb,neznamená,že takto sa dokazuje,že nepodnikáš v chove rýb.
kopretinka
21.04.15,06:09
:eek: :D
jslancik
21.04.15,06:37
svätá prostato :D
jslancik
21.04.15,06:41
skús sa popýtať kamarátov akvaristov na ich fórach, ako to oni robia.
Definíciu podnikania poznáš, keďže si podnikateľ. Je rozdiel, či prídeš na jednu, dve burzy za rok, alebo ich vyhľadávaš a účastníš sa každú sobotu nejakej.

Ak by si si to dal do "podnikania", tak si môžeš dať do nákladov napr. dopravu a všetky náklady na chov. Možno by sa ti to ešte aj oplatilo :)
JankaO
21.04.15,11:05
Zákon č. 289/2008 Z.z. o používanií ERP
§1 odst. 2
Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie 1) predáva tovar alebo poskytuje služ
bu (ďalej len „podnikateľ“); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky
Joan
21.04.15,17:47
Boli ste už niekedy na burze?
Joan
21.04.15,17:52
To mi je všetko jasné
m.javor
24.06.15,06:37
Všetci predávajú "prebytky", tak ako zeleninári na trhu.