HOMER111
20.04.15,19:30
Obdrzal som od obecneho uradu Kolaudacne rozhodnuie s datumom 30.12.2014. Na tomto dokumente je zaroven peciatka o pravoplatnosti zo 14.1.2015. Na zaklade kolaudacneho rozhodnutia z roku 2014 som podal v januari 2015 Ciastkove danove priznanie, ktore by mi malo znizit dan z nehnutelnosti (namiesto dane zo stavebneho pozemku by som platil dan zo stavby + dan z pozemku - spolu menej ako predtym). Obecny urad tvrdi, ze ku zmene (Kolaudacii) doslo az v novom roku s datumom pravoplatnosti Kolaudacneho rozhodnutia, ja tvrdim, ze samotny akt pravoplatnosti nemoze zmenit povodny datum Kolaudacie, iba znamena, ze po tomto datume je dokument pravne pouzitelny.
Ing. Ľubomír Janoška
20.04.15,17:39
U rozhodnutia v správnom konaní je podstatný dátum právoplatnosti a nie dátum vystavenia či doručenia rozhodnutia. Právoplatnosťou rozhodnutia nastávajú jeho právne účinky, t. j. zmena práv a povinností. Vo Vašom prípade sa pozemok k dátumu 14.1.2015 zmenil zo stavebného pozemku na zastavaný. Stav k 1.1.2015 pre správu dane z nehnuteľností je rovnaký ako v roku 2014, teda musíte ešte platiť daň za stavebný pozemok.
LydaLyda
21.04.15,18:02
Áno, je to presne tak. Už to slovo "právoplatné" znamená, že až od tohto dátumu je zmena.