AGOJ
20.04.15,20:04
Čo s dospelým synom 27 r. ktorý nechce pracovať a prispievať na chod domácnosti ? Už si neviem rady , nič neplatí ,vyhrážky.Mám ho vyhodiť ?
willma
20.04.15,18:26
no možno by bolo načase vysvetliť mu, že hotel mama zatvára.
Mila123
20.04.15,18:32
zrejme u teba zlyhala výchova a zodpovednosť......ale to ti teraz nepomôže
Terezia13
20.04.15,18:34
mama kde si bola doteraz? platí ohýbaj ma mamko!!! tu pomôžu už len tvrdé opatrenia, žiadne jedlo, obmedziť prístup k televízoru, nedovoliť - ak má - počítač, neplatiť mobil, tvrdo žiadať príspevok na nájom, elektriku......a nepopustiť!!!
Anik
20.04.15,19:17
Je mi veľmi ľúto Tvojej situácie a nezávidím Ti ju.
Nemyslím, že zlyhala len Tvoja výchova - každý človek je iný a na každého platí niečo iné.
Mám 3 dcéry a na každú platilo niečo iné a boli vychovávané rovnako.
Vyhodenie z domu si treba "veľmi tvrdo zaslúžiť."
Jedno židovské príslovie hovorí:
Neodsudzuj človeka pokiaľ aspoň tri dni nechodíš v jeho topánkach.- tp som napísala pre tých ktorí vedia vychovať lepšie. Je to len môj názor a nikto s tým nemusí súhlasiť.
Anika61
20.04.15,19:48
Ja by som to nezvalovala na vychovu, aj dieta-v tomto pripade ,,dospely ''clovek s najlepsou vychovou sa moze spravat mimo nase ocakavania...na vyhrazky si uz asi zvykol,tak mu daj ultimatum-bud sa do mesiaca /napr./zamestnas a zacnes prispievat-alebo si zacni hladat ubytovanie,ale musis trvat na svojom a on musi pochopit,ze to myslis vazne.
branislavp
21.04.15,01:39
Som toho názoru, že vyhodiť syna , to je najkrajnešie riešenie. Možno nevieš, čo všetko sa skrýva v jeho duši. Predsa je to 27-ročný človek, preto by som s ním riešila problémy opatrne, postupne. Možno pri normálnej debate by si sa od neho dozvedela aj o jeho starostiach. Určite by som vážila slová, čo mu poviem.
Buď trpezlivá a nenechaj sa ním zbytočne vyprovokovať. Je to veľmi zložité a preto aj ťažko v tejto veci radiť, podobný prípad máme v susednej bytovke. Problémy so synom rodičia začali riešiť cez úrady, nič sa nevyriešilo, aj ho rodičia opakovane vyhodili, aj ho opäť prijali, museli sa naučiť s týmto problémom žiť, bohužiaľ, toto trvá viac ako 20 rokov.
Oliwa
21.04.15,05:19
Je synáčik jedináčik alebo má aj súrodencov?
Staráš sa oňho sama alebo s manželom?
Z čoho syn žije?
Aké má vzdelanie, čo vie robiť, pracoval niekedy?
Urobil niečo, prečo si naňho hrdá, resp. on sám na seba?
Je zdravý alebo má nejaké obmedzenie?
Pomáha aspoň s domácimi prácami - nákup, smeti, riad?
Má nejakú predstavu o svojej budúcnosti?
Má/mal nejakú priateľku, či prežíva nejaké sklamanie?
Je apatický alebo agresívny, fajčí, pije, alebo celé dni sedí za počítačom?

To sú otázky, na ktoré poznáte odpovede len Vy dvaja...
Ak uznáš za vhodné, môžeš sa s nami o ne podeliť...
Možno tu nájdeš aj odbornú radu, ale väčšinou sme tu matky-amatérky... :)
Detto otcovia... ;)

Ak to nejde po dobrotky, čo v tomto prípade teda nejde, čo tak:
Mesačné výdavky domácnosti /nájomné, elektrina, plyn, voda, TV, internet, potraviny, drogéria.../ hodiť na papier, vydeliť počtom dospelých členov domácnosti a túto sumu nalepiť synovi na dvere jeho "detskej" izby s dôrazným upozornením, že budúci mesiac ju od neho očakávate v kuchyni na stole. Dovtedy môže ísť vykladať trebárs vagóny na hlavnú stanicu... V opačnom prípade vymeníte zámok na dverách, odhlásite ho z trvalého pobytu a domov môže chodiť zatiaľ len na ohlásenú návštevu - kým nezmení svoj parazitný spôsob života na samostatný. Pretože ak sa mu nepáči, kartónových škatúľ je dosť - tie netreba ani vysávať, ani utierať, môže mať každý deň novú, ak si ju dokáže zohnať...

A toto bolo treba urobiť už dávno... Trebárs rok po tom, ako syn skončil prípravu na povolanie, bol dospelý, no nezačal sa ako dospelý správať...
Peggynka
21.04.15,05:48
Podľa tohto zadania,nielenže nechce pracovať a prispievať na chod domácnosti,ale:
http://www.porada.sk/t265112-syn-ma-exekuciu-byva-v-mojej-domacnosti-moze-exekutor-siahnut-na-moje-veci.html
Môžeš mu nateraz zrušiť trvalý pobyt,ak si majiteľkou bytu/domu.Môžeš ho dať aj na súd,pretože sa musí podieľať na nákladoch výdavkov v domácnosti a prispievať.Je to §454 OZ (Bezdôvodné obohatenie).
tannenkau
21.04.15,05:56
Aj "all inclusive" :D
tannenkau
21.04.15,06:00
"" aj ho rodičia opakovane vyhodili, aj ho opäť prijali, museli sa naučiť s týmto problémom žiť, bohužiaľ, toto trvá viac ako 20 rokov ""

Za 20 rokov sa rodičia nenaučili základ výchovy :
- stanoviť primerané hranice
- dosledne ich dodržiavať

PS
Takto to vyzerá, keď si dieťa "vychová" rodičov :D :D :D
Gabi03
21.04.15,06:26
:) to nemyslíš vážne toto...
tannenkau
21.04.15,06:39
Predstav si Gabika, že áno.

Nenaučili ju (na 99% ), že
existujú pravidlá
možu sa nastaviť
musia sa ale potom dodržiavať !!!!!!!!!!

A preto to ani ona nepreniesla na syna.

To akurát v biblii si možu robiť hostiny pri návrate "márnotratného " syna !

V živote to buď funguje inak = normálne
alebo NEFUNGUJE a potom sa sem píše :D

PS
Preto je aj toľko neplatičov

ľudia nemajú hlboko v sebe sebadisciplínu :
zobral som (požičku) ?
MUSÍM vrátiť
Oliwa
21.04.15,06:51
Pôžička nie je jediný dôvod, aby sa človek stal neplatičom. Stačí, ak nedostaneš plácu za svoju prácu, nevytvoril si si /alebo si už musel minúť/ finančnú rezervu a už to ide...
jslancik
21.04.15,06:55
Minulosť riešiť už nemá zmysel, aj keď teraz si nesieš následky. Musíš si zjesť, čo si si navarila.

v prvom rade žiadna finančná podpora.

v druhom rade mu treba ukázať, že všetko si treba zaslúžiť. Pri jeho prístupe žiadna účasť na jedlách. Chladnička sa dá zamknúť. TV sa dá presťahovať do spálne rodičov. Internet sa dá odpojiť/zablokovať. Kúpeľňa sa dá zamknúť. WC sa dá zamknúť.

Chceš niečo? Podieľaj sa na tom.

Samozrejme, jednoduchšie a účinnejšie by bolo vysťahovať ho. Ale očividne sú rodičia mäkkí a poddajní výchove od syna.

Pravdepodobne bude arogantný a agresívny, ak pristúpia čo len k jednému navrhovanému opatreniu. Preto je dobre, keď obaja rodičia držia spolu. A otec má snáď nejakú fyzickú prevahu. Napr. s teleskopickým obuškom. Prípadne pri scéne vyvolanej synom ho natvrdo vyhodiť z bytu. Nie natrvalo, stačí dočasne. Ak sa bude chcieť vrátiť, tak za podmienok stanovených rodičmi. Možnosti sú dve - buď sa postaví na vlastné nohy, alebo sa vráti s ovisnutým chvostom a bude normálny člen domácnosti, nie parazit.
Gabi03
21.04.15,07:02
samozrejme, suhlasím, že nejaké "normy" správania treba vštepiť do ľudí, ale rovno titulovať niekoho, že sa nenaučila byť matkou...?! Môžeme tu hádať, čo bolo príčinou, ale s tvojím tvrdením v žiadnom prípade nesúhlasím ;)
jslancik
21.04.15,07:07
následky, následky... Väčšina takýchto scenárov začína tým, že niekto spáva s niekým, koho nepozná. Potom si niekto musí zobrať niekoho, koho nepozná (napr. lebo je naňho psychicky naviazaný a je rád, že ho má aspoň niekto "rád"). Potom sa časom ukáže, kto ten druhý je. Ale chyba na chybe je už nahromadená a je zamiesené na obrovské problémy. Dieťa vychováva sama matka, nemá čas ani silu na jeho výchovu. Atď, atď.
fortunka
21.04.15,07:20
A posledných 9 rokov ste čo robili, ak sa môžem opýtať? Keď ho vyhodíte kam pôjde? Čo robí cele dni? Treba mu nájsť prácu a hotovo.. začne prispievať, ked nie, nech si nájde podnájom, ak si myslí, že peniaze na domácnosť netreba a uvidí... A treba ho odlepiť od TV a PC a normálne ho dať do laty... aj taká otcovská výchovná sa zíde, ak by sa nevedel slušne rozprávať náhodou ;) ,
No a jasne... čím skôr tým lepšie ;)
jslancik
21.04.15,07:25
deja-vou?
tannenkau
21.04.15,07:32
" Treba mu nájsť prácu a hotovo "

srandystka :D
fortunka
21.04.15,07:49
no a? :))) by si sa divila, kolko mamiciek som mala na linke, lebo hladali synacikom pracu :P Kolko mam rozosielalo CVcka miesto synov .. a pod ;) Synatora poslu rovno na pohovor :P
tannenkau
21.04.15,07:51
žeby forma "opičej lásky" ?

PS
Takto iniciatívnosť nevynútiš :D (nevychovajú dodatočne )
lujza.j
21.04.15,07:59
A vymenit vložku v zamku....
branislavp
21.04.15,08:51
Každý prípad je iný, ten problematický syn bol úplne v pohode, vyštudoval, pomáhal rodičom oženil sa, samostatne fungoval v partnerstve, rozviedol sa 2x pre alkohol, prišiel o byt, rodičia ho nechali napospas. Keď ich začal napádať zavolali naň políciu, boli aj na ostatných kompetentných úradoch, čo majú robiť, aby ich nechal na pokoji, ale nevydržali to s nervami, so zdravím. Po tých neúspešných peripetiách, keď zistili, že sú v tejto situácii bezmocní a samozrejme aj mali o syna strach, aby v zime nezamrzol, tak takto to zvolili. A veru strieda sa to u nich, aj dobro, že ich opatruje a pomáha im, je šikovný, ale aj zlo keď má vypité. A nie je zamestnaný.... Rodičia sú už starší, tiež hľadajú príčiny, v čom asi zanedbali výchovu a nenašli nič, pretože s dcérou toto nezažili, práve naopak. Ešte aj dcéra finančne pomáha rodičom, aby mali rodičia na prilepšenie a mohli fungovať. Paradox je, že je to vzdelaná rodina na úrovni a jeden z nich robí takéto problémy.
tannenkau
21.04.15,08:54
ako som už spomínal :
Vydelanie nemé veľa s IQ

a už vobec nič s EQ :D
Oliwa
21.04.15,09:59
Len či by sa na ten pohovor aj dostavil... Alebo povie, že on za tie peniaze ráno nevstane z postele... toto je žiaľ súčasný trend mnohých mladých - žiadne skúsenosti, žiadna prax, žiadne pracovné návyky, len veľkéééé oči a nároky...
Ak si niekto nedokáže sám poslať či nebodaj napísať CV, ako možno očakávať, že bude mať o tú prácu aj skutočný záujem?
Peggynka
21.04.15,10:21
Podľa zadania ...Už si neviem rady...je matka na neho sama a tam to treba vnímať inak.My matky máme nejakú brzdu v sebe,aby sme svoje deti nechali napospas ulici.Stále dúfame,že pud sebazáchovy ich prinúti spamätať sa a zdvihnúť zo zeme a chceme pomôcť.A mnoho detí ten vzťah zneužíva.Viem,že otcovia to vedia riešiť radikálnejšie...
Mirka.m
21.04.15,10:22
vyhodit z domu nech sa stara sam o seba nic ine mu nepomoze
Oliwa
21.04.15,11:46
My si tu debatíme a o zadávateľke ani chýru, ani slychu...
jslancik
21.04.15,11:50
keby toto dokázala spraviť, tak by nebola so synom v takej situácii, ako je...
Anika61
21.04.15,13:13
Po pecitani predchadzajucej otazky zadavatelky,usudzujem,ze syn je ''pekny kvietok''...takze AGOJ-uz davno si to mala riesit,ak syn neberie ohlad na vlastnu matku a nevazi si co pre neho robi cele roky,tak mu treba povedat ''čau a pá''....
AGOJ
21.04.15,16:45
už som mu ich viac našla , len nikde nevydržal .
AGOJ
21.04.15,16:48
vďaka, no stále sa nespráva ako dospelý
Oliwa
21.04.15,17:36
Ahoj AGOJ, vďaka za reakciu... Popísalo sa tu toho dosť, no sú to v podstate len naše domnienky, keďže nepoznáme Tvoje dieťa ani pomery, v akých žijete... Ak však nie sme ďaleko od pravdy a sama uvažuješ nad radikálnym riešením, zrejme nastal čas, aby si nabrala silu a dokázala ho aj uskutočniť.
Skús mu dať ešte jednu šancu. Ak sa jej nechopí, je to na Tebe, ako zareaguješ. No dôrazné nie ďalšiemu vyciciavaniu Tvojich fyzických, psychických i finančných rezerv môže pomôcť nielen Tvojmu synovi, ale aj Tebe. Veď mladšia už nebudeš. Ako vidíš Vaše ďalšie "súžitie" o takých 10 rokov? Myslíš, že dovtedy dospeje? Veď jemu je u Teba tak dobre, ako v maternici... teplúčko, pohodlne, bezpečne, bezstarostne...
Oliwa
21.04.15,17:44
A to je tá chyba. Keby bol hladný, uzimený a nemal by kde spať, ak nie je závislý, tak by bol nútený sám si nájsť a udržať prácu, aby si tieto základné ľudské potreby mohol zabezpečiť a dokázal existovať. Lenže on túto potrebu evidentne nemá, lebo má - TEBA, milujúcu, oddanú, obetavú, no bezradnú matku... Ak by ho aj prichýlil nejaký kamarát, ani ten sa nenechá vyžierať naveky...
AGOJ
21.04.15,17:52
Vďaka, je adoptívny, no neviem čo bude, stále si myslím že už by mohol dospieť
Oliwa
21.04.15,17:59
Prepáč, nemohli sme tušiť... To je úplne nová, priam šokujúca informácia... Neviem, čo by na to povedali odborníci, ale to podľa mňa mení uhol pohľadu, aspoň sčasti určite. Ktovie, do akej miery sa na jeho správaní podpísali gény, akých mal rodičov, koľko percent môže ovplyvniť výchova... Vieš niečo o jeho pôvode, pozná on svojich rodičov, vie, že je adoptovaný? Myslím, že toto všetko vrhá úplné nové svetlo na Tvoj problém...
AGOJ
21.04.15,22:19
O pôrode neviem nič, rodine ho odobrali hneď v nemocnici. rodičov nepozná a ani sa o to nezaujíma aspoň sa tak javí, Že je adoptovaný vie , už od malička než išiel do školy. Akosi nemá cit, je veľmi ľahostajný ku všetkému..........
miselito
04.05.15,06:16
Ahoj,
neviem ci ti to pomoze, ale moja mama toto riesila cca 4-5 rokov dozadu s mojim bratom.
Mal dobru robotu, ale kamarati a automaty mu boli vzdy prednejsie a ked zacal brat pozicky z roznych "financnych" institucii tak sa rozhodla konat.
Bala sa, ze jej exekutor zoberie strechu nad hlavou.
Isla na mestsky urad a doslova s placom uprosikala uradnicku, aby mu zrusila trvaly pobyt a nahlasila mu pobyt "na mesto".
Ono sa to nemoze robit, teda aspon uradnicka to tak povedala, ze ak chce zrusit trvaly pobyt tak musi mat nahlaseny novy.
Najprv boli vycitky a smutky, ale ked mamu zacali kontaktovat z roznych spolocnosti, ze nesplaca tak bola rada, ze to urobila.
Peggynka
04.05.15,07:39
Úradníčka sa asi nevyjadrila jasne (alebo zavádza);
...Ono sa to nemoze robit, teda aspon uradnicka to tak povedala, ze ak chce zrusit trvaly pobyt tak musi mat nahlaseny novy...
Postupuje sa podľa §7 ods.1 a 2 Zákona 496/2008
miselito
04.05.15,07:43
Super.treba to este poslat tej uradnicke.
Peggynka
04.05.15,07:46
Ľudová tvorivosť :D Ja keď mi niekto niečo tvrdí,pýtam ,nech mi ukáže zákon :)
arizona
04.05.15,10:15
Je smutne,ze uradnicka nepozna zakony a postupy,ktore sa tykaju jej prace a su uplne beznym ukonom na kazdom mestskom urade. Mama sa jej vobec nemusela doprosovat,ani nic vysvetlovat. Stacilo vypisat jednoduche tlacivo,ktore ti poskytnu na kazdom urade,alebo stiahnut z netu a jednoducho podat...a basta!
miselito
04.05.15,10:34
To je bohuzial realita na slovenskych uradoch. Clovek nepozna presne znenia zakonov takze sa casto necha odbit uradnikom. Ale priznajme si kto pozna presne znenie zakonov, pokial nepracuje v prislusnej institucii. :D
Oliwa
04.05.15,10:59
A preto je ideálne poradiť sa na porade...