Jozef Mihál
21.05.06,13:47
Úmyslom predkladateľa zákona, teda MZ SR, bolo v roku 2005 vyriešiť postavenie osobných asistentov nasledovne:

1. Zadefinovať ich ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)

2. Ak však nie sú zamestnancami a ich príjem z výkonu osobnej asistencie v súčte s prípadnými inými príjmami (podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov, s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou) je do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd, sú poistencami štátu.

Tento úmysel sa však nepodarilo preniesť do znenia zákona k 1.januáru 2005.

Zákon v znení účinnom v čase od 1.januára 2005 do 31.augusta 2005 nedostatočne definoval pojem SZČO, dôsledkom čoho sa v uvedenom období osobní asistenti nepovažovali za SZČO. Ak neboli považovaní za SZČO z iného dôvodu, ako SZČO preddavky neplatili.

Od 1.septembra 2005 už možno osobných asistentov považovať za SZČO - viď § 11 ods.4 písm. e) zákona. Súčasne však podľa § 11 ods.8 písm. n) sa považujú za poistencov štátu.

Podľa § 11 ods.8 sa osobný asistent považuje v čase od 1.septembra 2005 do 31.decembra 2005 za poistenca štátu len ak súčasne nie je zamestnancom a nie je ani samostatne zárobkovo činnou osobou a ak v tomto období jeho príjem, ktorý podlieha dani z príjmov (§ 5 a § 6 zákona o dani z príjmov) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, nedosahuje polovicu úhrnu minimálnych miezd.

Touto formuláciou chcel predkladateľ vyjadriť to, čo je uvedené vyššie v bodoch 1. a 2.

Z uvedeného vyplýva:

1. Ak osobný asistent bol v roku 2005 aj zamestnancom, bez ohľadu na výšku príjmu z činnosti osobnej asistencie si musí podať ročné zúčtovanie, pretože v roku 2005 mal aj príjmy podľa § 13 ods.5 zákona (príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov). Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ S (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie podľa § 13 ods.5 zákona uvedie na liste SD (prípadne XD).

2. Ak osobný asistent bol v roku 2005 aj zamestnancom a bol aj prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ S (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie (za celý rok 2005) spočíta s ostatnými príjmami z činnosti SZČO a uvedie na liste SB (prípadne XB). Vymeriavací základ z činnosti SZČO, vrátane príjmov z osobnej asistencie, je daný podľa § 13 ods.6 zákona.

3. Ak osobný asistent bol v roku 2005 prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ B (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie (za celý rok 2005) spočíta s ostatnými príjmami z činnosti SZČO. Vymeriavací základ je daný podľa § 13 ods.6 zákona.

4. Ak osobný asistent nebol v roku 2005 ani zamestnancom a nebol ani prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie len vtedy, ak za obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 jeho príjem, ktorý podlieha dani z príjmov (§ 5 a § 6 zákona o dani z príjmov, hrubý príjem, bez odpočítania výdavkov) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, presahuje polovicu úhrnu minimálnych miezd. Ak jeho príjem uvedenú hranicu nepresiahol, ročné zúčtovanie nepodáva a zostáva poistencom štátu.

5. Ak podľa predošlého bodu osobný asistent podáva ročné zúčtovanie, podáva ho ako poistenec podľa § 11 ods.2. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ C (prípadne X). Vymeriavací základ je daný ako príjem dosiahnutý za obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 ( viď § 31 ods.9 zákona).

Poznámka. § 31a ods.1 a 2 zákona treba posudzovať v kontexte so znením § 13 ods.1 až 8 zákona účinného k 31.12.2005. Pojem "vylúčené príjmy" sa používa až od 1.1.2006. Z príjmov osobného asistenta sa poistné neplatí až od r.2006.
Marta L
22.05.06,06:13
To vazne sa z prijmu osobneho asistenta postne neplati az od l.l.2006?
Za r. 2004 odvadzal (SZCO, ktory vykonaval aj osobnu asistenciu) poistné na ZP z vym. zakladu, v ktorom bola zahrnuta aj osobna asistencia. Na ZP mu povedali, ze prijmy z osobnej asistencie do vym. zakladu nemal davat a vratili mu alikvotnu cast zaplateneho poisneho. V r. 2005 taktiez neplatil poistne z osobnej asistencie (z vym. zakladu si to odratal). Takze teraz pri rocnom zuctovani poistne doplati? To je teda "gulas".
Holbová
22.05.06,12:14
Úmyslom predkladateľa zákona, teda MZ SR, bolo v roku 2005 vyriešiť postavenie osobných asistentov nasledovne:

1. Zadefinovať ich ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)

2. Ak však nie sú zamestnancami a ich príjem z výkonu osobnej asistencie v súčte s prípadnými inými príjmami (podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov, s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou) je do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd, sú poistencami štátu.

Tento úmysel sa však nepodarilo preniesť do znenia zákona k 1.januáru 2005.

Zákon v znení účinnom v čase od 1.januára 2005 do 31.augusta 2005 nedostatočne definoval pojem SZČO, dôsledkom čoho sa v uvedenom období osobní asistenti nepovažovali za SZČO. Ak neboli považovaní za SZČO z iného dôvodu, ako SZČO preddavky neplatili.

Od 1.septembra 2005 už možno osobných asistentov považovať za SZČO - viď § 11 ods.4 písm. e) zákona. Súčasne však podľa § 11 ods.8 písm. n) sa považujú za poistencov štátu.

Podľa § 11 ods.8 sa osobný asistent považuje v čase od 1.septembra 2005 do 31.decembra 2005 za poistenca štátu len ak súčasne nie je zamestnancom a nie je ani samostatne zárobkovo činnou osobou a ak v tomto období jeho príjem, ktorý podlieha dani z príjmov (§ 5 a § 6 zákona o dani z príjmov) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, nedosahuje polovicu úhrnu minimálnych miezd.

Touto formuláciou chcel predkladateľ vyjadriť to, čo je uvedené vyššie v bodoch 1. a 2.

Z uvedeného vyplýva:

1. Ak osobný asistent bol v roku 2005 aj zamestnancom, bez ohľadu na výšku príjmu z činnosti osobnej asistencie si musí podať ročné zúčtovanie, pretože v roku 2005 mal aj príjmy podľa § 13 ods.5 zákona (príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov). Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ S (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie podľa § 13 ods.5 zákona uvedie na liste SD (prípadne XD).

2. Ak osobný asistent bol v roku 2005 aj zamestnancom a bol aj prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ S (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie (za celý rok 2005) spočíta s ostatnými príjmami z činnosti SZČO a uvedie na liste SB (prípadne XB). Vymeriavací základ z činnosti SZČO, vrátane príjmov z osobnej asistencie, je daný podľa § 13 ods.6 zákona.

3. Ak osobný asistent bol v roku 2005 prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ B (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie (za celý rok 2005) spočíta s ostatnými príjmami z činnosti SZČO. Vymeriavací základ je daný podľa § 13 ods.6 zákona.

4. Ak osobný asistent nebol v roku 2005 ani zamestnancom a nebol ani prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie len vtedy, ak za obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 jeho príjem, ktorý podlieha dani z príjmov (§ 5 a § 6 zákona o dani z príjmov, hrubý príjem, bez odpočítania výdavkov) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, presahuje polovicu úhrnu minimálnych miezd. Ak jeho príjem uvedenú hranicu nepresiahol, ročné zúčtovanie nepodáva a zostáva poistencom štátu.

5. Ak podľa predošlého bodu osobný asistent podáva ročné zúčtovanie, podáva ho ako poistenec podľa § 11 ods.2. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ C (prípadne X). Vymeriavací základ je daný ako príjem dosiahnutý za obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 ( viď § 31 ods.9 zákona).

Poznámka. § 31a ods.1 a 2 zákona treba posudzovať v kontexte so znením § 13 ods.1 až 8 zákona účinného k 31.12.2005. Pojem "vylúčené príjmy" sa používa až od 1.1.2006. Z príjmov osobného asistenta sa poistné neplatí až od r.2006.


Dobrý deň, mám otázku k bodu 4 a 5:
poistenec štátu(napr.poberateľ starobneho dôchodku), ktorý má príjem za osobnú asistenciu od 1.9. do 31.12. nad 13.000 Sk ale do 78.000 Sk musi podať RZ na tlačive XC a ak má príjem za osobnú asistenciu nad 78.000 Sk tak RZ podáva na tlačive C?
pochopila som to spravne?
ďakujem
P.S. viem, že som prihlásená len veľmi krátko, ale snáď táto otázka pomôže aj ostatným
sabolcikova
22.05.06,17:51
Zaujimam sa o tuto oblast-osobnych asistentov, hlavne ak je subeh zamestnania a osobnej asistencie a SZCO a osobnej asistencie.

SIDERIA mi napisala na moj e-mail toto:
Podľa zákona 580/2004 Z.z. § 11 ods.8 n) štát je od 1.9. 2005 platiteľom za fyzickú osobu, ktorá poskytuje osobnú asistenciu občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu.
V prípade súbehu so zamestnaním je potrebné zahrnúť do ročného zúčtovania aj príjem z osobnej asistencie do 31.8.2005. Budete vypĺňať tlačivo typu S a priložíte listy SA a SD.

Spoločná ZP na tu istu otazku odpovedala:
Vzhľadom na skutočnosť, že popri asistenčnej službe ste aj zamestnancom, ustanovenie § 11 ods. 10 v časti kde spomína zákon o zdravotnom poistení "vyňaté príjmy" sa na Vás za rok 2005 nevzťahuje, preddavky na poistné z príjmov dosiahnutých z osobnej asistencie neodvádzate, avšak poistné aj z týchto príjmov (pretože sú zdanené podľa § 6 zákona o daniach z príjmov) musíte zaplatiť v rámci ročného zúčtovania. Použijete tlačivo typ S a k nemu priložíte list SA (zamestnanec) a list SD (asistent).

A v mesiaci 03/2006 prisla odpoved z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou :
1. Osoba, ktorá nie je SZČO, ani zamestnancom vykonávajúca činnosť osobného asistenta je povinná podať ročné zúčtovanie poistného, pokiaľ úhrn jej príjmov vrátane príjmov za výkon osobnej asistencie v mesiacoch september – december 2005 presiahne celkovú výšku 13 000,-- Sk. Ak jej príjem vrátane príjmu z osobnej asistencie za obdobie september – december 2005 nepresiahne sumu 13 000,– Sk ročné zúčtovanie nepodáva.

2. Zamestnanec vykonávajúci popri zamestnaní činnosť osobného asistenta do ročného zúčtovania, ktoré si musí urobiť sám uvedie svoje príjmy:
- ktoré má ako zamestnanec (od zamestnávateľa si vyžiada príslušný doklad) spolu
- s príjmami za výkon osobnej asistencie bez ohľadu na ich celkovú výšku dosiahnuté v mesiacoch september –december 2005. Príjmy za výkon činnosti OA dosiahnuté v mesiacoch január – august 2005 do ročného zúčtovania nezahŕňa.

3. SZČO vykonávajúca popri inej podnikateľskej činnosti osobnú asistenciu si príjmy za výkon osobnej asistencie bez ohľadu na ich výšku za celý kalendárny rok 2005 zahrnie do svojho ročného zúčtovania poistného za rok 2005.


Teraz neviem, co si mam vybrat, za ktore mesiace mam urobit RZ, ak je subeh zamestnania a osobn. asistencie - ci za cely rok, ci 01-08/2005, alebo 09-12/2005.

Dakujem za pomoc
Melnick
22.05.06,18:29
SZP na tu istu otazku odpovedala:
Vzh¾adom na skutoènos, že popri asistenènej službe ste aj zamestnancom, ustanovenie § 11 ods. 10 v èasti kde spomína zákon o zdravotnom poistení "vyòaté príjmy" sa na Vás za rok 2005 nevz
Teraz neviem, co si mam vybrat, za ktore mesiace mam urobit RZ, ak je subeh zamestnania a osobn. asistencie - ci za cely rok, ci 01-08/2005, alebo 09-12/2005.

Dakujem za pomoc

http://www.porada.sk/showthread.php?p=244946#post244946
skola pre tp
23.05.06,07:47
dobry den,

osobny asistnet(OA) podava RZ zdrav.poistenie. ale od prijmu, ktory zahrna do vymeriavacieho zakladu za OA si odpocitava
nepreukazatelne vydavky alebo nie?
Jozef Mihál
23.05.06,18:44
Ak sa VZ určuje podľa § 13 ods.7 (tlačivo typ C, alebo listy SC, XC, viď úvodný príspevok), tak sa od príjmu neodpočítava nič, VZ na ZP je daný ako hrubý príjem.

Ak sa VZ určuje podľa § 13 ods.5 alebo 6 (typ B alebo listy SB, SD, XB, XD), tak VZ sa vypočítava zo základu dane - tj. príjmy mínus výdavky (napr. paušálne).
skola pre tp
24.05.06,04:44
dobry den,

Príjmy z osobnej asistencie podľa § 13 ods.5 zákona sa uvedu na liste SD, do riadku D04, ale co sa ma uviest do riadku D05, ak osobny asistent si z prijmu osobnej asistencie neplatil poistne.Aka suma sa tam ma napisat?

Velmi pekne dakujem za pomoc
Jozef Mihál
26.05.06,12:17
V takom prípade sa uvedie na r.D05 suma nula.

Pozor, na r.D04 sa uvedú nie príjmy ale základ dane.

Základ dane = príjmy - výdavky.
labut27
26.05.06,12:20
Vie mi niekto poradit, ked je pracovnik zamestnany na kratsi pracovny cas, z akeho zakladu budu zuctovane jeho preddavky na zdravotne poistenie za rok 2005? Skutocne prijmy, ktore su mensie ako minimalny zaklad alebo ten minimalny zaklad 6.500 Sk?

Nikde som nenasla oporu v Zakone o zdr. poiseni v tom, ze by tento specialny druh hlavneho pracovneho pomeru na skrateny uvazok vychadzal zo zakladu skutocnej mesacnej odmeny za skrateny prac uvazok.
Jozef Mihál
26.05.06,12:23
Zákon o zdr.poistení sa odvoláva na zákon o minimálnej mzde, podľa ktorého je min.mzda zamestnanca na kratší úväzok alikvótna výške jeho úväzku.
karpis
26.05.06,12:31
Osobný asistent má príjem len z vykonavania OA na akom tlačive podáva RZP asi C potvrdte mi
Jozef Mihál
26.05.06,12:39
C .
Muška
01.06.06,11:11
A v mesiaci 03/2006 prisla odpoved z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou :
1. Osoba, ktorá nie je SZČO, ani zamestnancom vykonávajúca činnosť osobného asistenta je povinná podať ročné zúčtovanie poistného, pokiaľ úhrn jej príjmov vrátane príjmov za výkon osobnej asistencie v mesiacoch september – december 2005 presiahne celkovú výšku 13 000,-- Sk. Ak jej príjem vrátane príjmu z osobnej asistencie za obdobie september – december 2005 nepresiahne sumu 13 000,– Sk ročné zúčtovanie nepodáva.

2. Zamestnanec vykonávajúci popri zamestnaní činnosť osobného asistenta do ročného zúčtovania, ktoré si musí urobiť sám uvedie svoje príjmy:
- ktoré má ako zamestnanec (od zamestnávateľa si vyžiada príslušný doklad) spolu
- s príjmami za výkon osobnej asistencie bez ohľadu na ich celkovú výšku dosiahnuté v mesiacoch september –december 2005. Príjmy za výkon činnosti OA dosiahnuté v mesiacoch január – august 2005 do ročného zúčtovania nezahŕňa.

3. SZČO vykonávajúca popri inej podnikateľskej činnosti osobnú asistenciu si príjmy za výkon osobnej asistencie bez ohľadu na ich výšku za celý kalendárny rok 2005 zahrnie do svojho ročného zúčtovania poistného za rok 2005.


Tak už som dosť domotaná. Odobrí mi niekto nasledovné
1. Príjem zo zamestnania celý rok 2005, príjem z osobnej asistencie od 1.1.do 31.8.2005 - nerobí ročné zúčtovanie

2. Starobný dôchodca príjem z osobnej asistencie od 1.1. do 31.8.2005. Príjem z asistencie bol 40 tis. - a teda nepodával ani daňové priznanie z príjmu FO. - nerobí ročné zúčtovanie

3. Zamestnanec, príjem z osobnej asistsencie 12 x 1000,- od 1.1. do 31.12.2005 - robím ročné zúčtovanie a zahrniem tam iba 4000,- za 9-12/20005?
Muška
02.06.06,12:39
Posúvam :)
Melnick
02.06.06,13:22
1. Ak osobný asistent bol v roku 2005 aj zamestnancom, bez ohľadu na výšku príjmu z činnosti osobnej asistencie si musí podať ročné zúčtovanie, pretože v roku 2005 mal aj príjmy podľa § 13 ods.5 zákona (príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov). Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ S (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie podľa § 13 ods.5 zákona uvedie na liste SD (prípadne XD).

Z príjmov osobného asistenta sa poistné neplatí až od r.2006.
Jozef Mihál
02.06.06,20:26
Súhlas .
Muška
02.06.06,20:49
K bodu 1)
Ale bol asistent len do 16.8. - keď asistenti neboli ešte SZČO.
Jozef Mihál
02.06.06,20:54
Ale mal príjmy asistenta za r.2005, viď § 13 ods.5.
Muška
02.06.06,21:04
Jožko, ale ja som reagovala na príspevok od "Sabolcikovej", kde dostala odpoveď z "Úradu...." a to :
2. Zamestnanec vykonávajúci popri zamestnaní činnosť osobného asistenta do ročného zúčtovania, ktoré si musí urobiť sám uvedie svoje príjmy:
- ktoré má ako zamestnanec (od zamestnávateľa si vyžiada príslušný doklad) spolu
- s príjmami za výkon osobnej asistencie bez ohľadu na ich celkovú výšku dosiahnuté v mesiacoch september –december 2005. Príjmy za výkon činnosti OA dosiahnuté v mesiacoch január – august 2005 do ročného zúčtovania nezahŕňa.
Jozef Mihál
02.06.06,21:05
odpoveď z Úradu nie je dobrá.
beatap
04.06.06,17:12
Po pravde som z týchto osobných asistentov, trochu vedľa.Mám študentku, osobnú asistentku celý rok 2005.Údaje ,ktoré mám zatiaľ k dispozícii je základ dane 52 193,-, zaplatené preddavky 8 527,-. Nie je mi celkom jasné, ktorý typ tlačiva použiť, ktorú sumu brať ako vymeriavací základ. Podľa môjho od 1.9. je považovaná za SZČO a podľa toho by som mala postupovať t.j. VZ=celý základ dane+poistné deleno 2,14 a potom vypočítať pomernú časť VZ, a to VZ /365 *122dní. No nie som si istá.
WIB
05.06.06,15:00
Prosim o odpoved, ak "Invalidna dochodkyna" ZTP / 58-rocna/ , ktora vykonava Osobnu asistenciu pre osobu na invalidnom voziku mala prijem len z OA cca 30,000,- /a invalidny dochodok/ v IX.- hruby prijem 8,000,- X.-hruby prijem 8,000,- XI.- hruby prijem 8,000,-, a za XII.- 6,000,- / za XII. vyplatene az v I. 2006/ tak jej vymeriavaci zaklad bude 30,000,- , musi zaplatit 7%, a pouzije tlacivo typu C? Za skoru odpoved Vam s uctou Dakujem.
Melnick
05.06.06,16:18
Prosim o odpoved, ak "Invalidna dochodkyna" ZTP / 58-rocna/ , ktora vykonava Osobnu asistenciu pre osobu na invalidnom voziku mala prijem len z OA cca 30,000,- /a invalidny dochodok/ v IX.- hruby prijem 8,000,- X.-hruby prijem 8,000,- XI.- hruby prijem 8,000,-, a za XII.- 6,000,- / za XII. vyplatene az v I. 2006/ tak jej vymeriavaci zaklad bude 30,000,- , musi zaplatit 7%, a pouzije tlacivo typu C? Za skoru odpoved Vam s uctou Dakujem.

Pokiaľ nemala žiadny iný príjem,áno môže použiť tlačivo TYPC.
WIB
06.06.06,18:47
Pokiaľ nemala žiadny iný príjem,áno môže použiť tlačivo TYPC.
Mila Melnick velmi pekne Vam Dakujem za odpoved. Nemala iny prijem len Invalidny dochodok + Osobnu asistenciu. Uz len neviem, ci treba zapocitat prijem za mesiac XII. /6.000.-/, ked bol vyplateny 20.1.2006, ale asi ANO??? a to aj napriek tomu, ze zdanitelne plnenie bude v roku 2006, /7%=2.100.- Sk./ Prosim o ODOBRENIE mojej otazky- odpovede a vopred Vam Dakujem.
Jozef Mihál
07.06.06,11:20
Príjem vyplatený 20.1.2006 ak nevedie podvojné účtovníctvo, sa do r.2005 nezapočítava.
WIB
07.06.06,13:58
Príjem vyplatený 20.1.2006 ak nevedie podvojné účtovníctvo, sa do r.2005 nezapočítava. Pan Mihal velmi pekne Vam Dakujem za odpoved, nie ona nevedie podvojne uctovnictvo, ona vobec nepodnika, /Invalidna dochodkyna - vnutorne postihnuta ZTP/ a mne robi Osobnu asistentku / Ja som telesne postihnuta na invalidnom voziku ZTP-S/ a nakolko som "velmi davno bola uctovnicka" ja jej pomaham pri uradnych zalezitostiach /Danove priznanie a teraz RZZP. Ale uprimne sa priznam, ze s niektorymi formulaciami &-ov a s ich vykladom mam problem, ale nezufam, na Porade ma presvedcili, ze nie som s tym SAMA. PORADA je FAJN! S uctou WIB
kamilk
08.06.06,08:53
Chcem sa informovať, ako je to s ročným zúčtovaním poistného pre osobného asistenta pre ZŤP.
Asistent je normálnym zamestnancom a za asistenciu pre ZŤP za celý minulý rok zarobil 38.160,- Sk, od 1.9.-31.12.2005 zarobil 13.420,- Sk. Musí tento podať ročné zúčtovanie poistného, aké doklady k tomu potrebuje od zamestnávateľa a musí ich pripojiť k zúčtovaniu.
Na akom tlačive má podať ročné zúčtovanie, dokedy a kde?
Ďakujem za odpoveď.
Evanka
08.06.06,08:57
Chcem sa informovať, ako je to s ročným zúčtovaním poistného pre osobného asistenta pre ZŤP.
Asistent je normálnym zamestnancom a za asistenciu pre ZŤP za celý minulý rok zarobil 38.160,- Sk, od 1.9.-31.12.2005 zarobil 13.420,- Sk. Musí tento podať ročné zúčtovanie poistného, aké doklady k tomu potrebuje od zamestnávateľa a musí ich pripojiť k zúčtovaniu.
Na akom tlačive má podať ročné zúčtovanie, dokedy a kde?
Ďakujem za odpoveď.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=26271&highlight=asistent
sonakar
08.06.06,11:25
Musí podať zamestnanec, ktorý robil osobnú asistenciu pre ťažko telesne postihnutého
ročné zúčtovanie poistného, keď jeho príjem z asistencie od 1.9.-31.12.2005 bol nižši ako 13.000,- Sk.
Musí tento podať ročné zúčtovanie poistného?
sonakar
08.06.06,11:26
Musí podať zamestnanec, ktorý robil osobnú asistenciu pre ťažko telesne postihnutého
ročné zúčtovanie poistného, keď jeho príjem z asistencie od 1.9.-31.12.2005 bol nižši ako 13.000,- Sk.
Musí tento podať ročné zúčtovanie poistného?
Melnick
08.06.06,11:54
Ak osobný asistent bol v roku 2005 aj zamestnancom, bez ohľadu na výšku príjmu z činnosti osobnej asistencie si musí podať ročné zúčtovanie, pretože v roku 2005 mal aj príjmy podľa § 13 ods.5 zákona (príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov). Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ S (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie podľa § 13 ods.5 zákona uvedie na liste SD (prípadne XD).
Záleží na tom,koľko bol Tvoj príjem v súčte,pri určovaní tlačív RZZP.
Ak menej ako 78000.-Sk potom vypĺňaš X + prílohy.
Ak viac ako 78000.- Sk potom vypĺňaš S+ prílohy
beatap
09.06.06,11:09
Študentka vykonávajúca činnosť osobnej asistentky po celý rok, príjem (hrubý) z tejto činnosti od 1.9. - 31.12. 2005 cca 21 000,- , zaplatené preddavky vo výške 8527,- Sk., neviem z akého mylného dovodu od 1.9.registrovaná ako samoplatiteľ a nie ako SZČO.

Čo by ste mi doporučili?
a)dodatočne sa podľa §11 odst.4 písm e, registrovať ako SZČO a potom vyplňať tlačivo B(samozrejme VZ bude nižší znížený o výdavky)

b) alebo nechať to tak urobiť tlačivo C, VZ bude v hrubom celých 21 000,-

Po informáciách z poisťovní neviem, lebo v každej mi povedali niečo iné.
kattka.c
15.06.06,11:31
Pojem "vylúčené príjmy" sa používa až od 1.1.2006. Z príjmov osobného asistenta sa poistné neplatí až od r.2006.

Chcem sa spytat ak SZCO mal v roku 2005 prijmy z osobnej asistencie, ak som to spravne pochopila pouzije tlacivo B, a tam spocita prijmy zo zivnosti + prijmy z osobnej asistencie. Ako je to ale s vypoctom preddavkov? Vychadza sa z zakladu dane kde je zahrnuta osobna asistencia, alebo nie? Dakujem
Jozef Mihál
15.06.06,21:36
kattka.c: Vychádza sa zo základu dane vrátane osobnej asistencie,
v takomto prípade, ak vyjde preddavok "nespravodlivý", treba v ZP žiadať o jeho zníženie podľa § 16 ods.10.
Jozef Mihál
15.06.06,21:39
Študentka vykonávajúca činnosť osobnej asistentky po celý rok, príjem (hrubý) z tejto činnosti od 1.9. - 31.12. 2005 cca 21 000,- , zaplatené preddavky vo výške 8527,- Sk., neviem z akého mylného dovodu od 1.9.registrovaná ako samoplatiteľ a nie ako SZČO.

Čo by ste mi doporučili?
a)dodatočne sa podľa §11 odst.4 písm e, registrovať ako SZČO a potom vyplňať tlačivo B(samozrejme VZ bude nižší znížený o výdavky)

b) alebo nechať to tak urobiť tlačivo C, VZ bude v hrubom celých 21 000,-

Po informáciách z poisťovní neviem, lebo v každej mi povedali niečo iné.
Riešenie a) nie je šťastné, lebo tam by vyšiel základ minimálne 52000 ak nie 78000, čo je určite viac ako 21000 pri riešení b).
YVETTE
27.06.06,10:04
Starobný dôchodca majúci príjem na základe DoVP, za obdobie 09-12/2006 jeho hrubý príjem väčší ako 13000 Sk, počas celého roka 2005 má zmluvu o výkone osobnej asistencie s občanom s ťažkým zdravotným postihnutím a mesačne má vyplácanú odmenu. V roku 2005 mu boli vyplatené dividendy-nerozdelený zisk minulých rokov v plnej výške, čo si vysporiadal v daňovom priznaní za rok 2005 a dividendy za rok 2004 vyplatené tiež v roku 2005, ale tie podľa zákona č. 595/2003 Z.z. § 3 ods.2 písm. c) nie sú predmetom dane z príjmov. Tento dôchodca je povinný urobiť ročné zúčtovanie ZP. Otázka znie na akom type tlačív a čo je jeho vymeriavacím základom na výpočet ročného zúčtovania ZP. Ďakujem za akúkoľvek radu a poprosím aj p. Mihala o vyjadrenie, nakoľko informácie ktoré nám boli poskytnuté zo strany zdravotnej poisťovne nie sú jednoznačné. Asi v tom majú hokej.
Jozef Mihál
27.06.06,10:59
YVETTE:

RZ typ C.

VZ je:

1. Jeho príjem z DoVP zúčtovaných a vyplatených za 9-12/05,

plus

2. príjem za OA ktorý dostal v čase od 1.9. do 31.12. (tj. presne v tomto čase mu nabehol na účet).
YVETTE
28.06.06,06:51
Pan Mihal, ďakujem za odbornú radu. Myslím, že viacerí dôchodcovia, ktorí si určitným spôsobom vylepšujú svoju finančnú situáciu, asi nemajú radosť z ročného zúčtovania ZP a obzvlášť, keď ešte musia doplácať pre nich vysoké nedoplatky. Prajem Vám pekný slnečný deň.
Jana Motyčková
28.06.06,06:56
YVETTE:

RZ typ C.

VZ je:

1. Jeho príjem z DoVP zúčtovaných a vyplatených za 9-12/05,

plus

2. príjem za OA ktorý dostal v čase od 1.9. do 31.12. (tj. presne v tomto čase mu nabehol na účet).
Jozef, nie je osobný asistent považovaný za SZČO od 1.9. ?
Jana Motyčková
28.06.06,06:58
Ešte raz otázka na Jozefa, lebo ju nevidím - nemal by byť osobný asistent považovaný za SZČO od 1.9.?
Jozef Mihál
28.06.06,09:28
Mal by byť, ak si to v ZP spätne vybaví a spätne ho zaregistrujú, tak to bude iné.