Viťka
21.04.15,13:58
Prosím vás milí poraďáci, potrebovala by som poradiť ohľadom stravného pre zamestnanca, vodiča MKD.

§4 ods. 5 zákona hovorí :
(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 5 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor.

znamená to, že vodič MKD, tiež patrí do skupiny zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania a tak má nárok na zvýšenie stravného o tých max. 5%?

Ďakujem pekne za odpovede
Gabi03
21.04.15,11:59
a podľa zmluvy má kde výkon práce?
Viťka
21.04.15,12:17
miesto práce v zmluve má v SR
Gabi03
21.04.15,12:22
tak podľa môjho názoru nemá nárok na stravné podľa zákona o cestovných náhradách, ale na zabezpečenie teplého hlavného jedla (závodnou jedálňou, stravnými lístkami, alebo inak) podľa zákonníka práce
Viťka
21.04.15,12:24
ale on je každý týždeň na pracovnej ceste v zahraničí, keďže je vodič MKD
Gabi03
21.04.15,12:29
aha. neúplná otázka. to, či spadá do kategórie týcht ZCov, neviem. avšak mám pocit, že zmena 5% je maximálna iba smerom dole - čiže zníženie. zvýšenie si nemyslím, že by bolo obmedzené. druhá otázka je, či je to potom daňový náklad...
avalik
21.04.15,12:40
nemoze mat definovane miesto vykonu prace "v SR", musi to byt konkretne miesto napr. sidlo firmy, pobocka alebo aj bydlisko zamestnanca
Viťka
21.04.15,12:46
ach ja som popleta, čítam o nižších sumách stravného a pýtam sa na zvyšovanie, no tak to vyzerá, keď nepozorne niekto číta, takže moja otázka bola asi úplne zbytočná. Ale keď už som ju tu dala, tak sa ešte opýtam podľa §13 ods 6
(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v eurách alebo v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 5 %.
Podľa tohto paragrafu, môžem stravné zvýšiť? A bude uznané ako daňový výdavok toto zvýšenie?
Viťka
21.04.15,12:49
avalik, v PZ mám dva body a to , Miesto výkonu práce je sídlo firmy a druhý bod Výkon práce v štáte SR, je to tak dobré, či?
avalik
21.04.15,13:37
Ak je tam sidlo tak OK ... a ten druhy bod je koli comu? Lebo logika hovorí, ze ked miesto vykonu prace je sidlo firmy - a to sa nachadza na SK, tak z toho vyplyva, ze vykon prace je v state SR. ;)
Viťka
21.04.15,13:44
to veru neviem, kvôli čomu tam ten bod je, mzdy spracovávam v Olympe od Krosu a tam sú oba tieto body