monika.a
22.04.15,07:36
Prosím účtovníkov o vysvetlenie ako v praxi účtujete výdavky na firemný automobil v roku 2015. Pri PHM je to tak ako minulé roky, tzn.ak firma nechce viesť knihu jázd môže si uplatniť 80% paušál z blokov PHM. Ako riešite ostatné náklady? lebo my sme účtovali aj z ostatných nákladov iba 80%, ale v tom prípade sme automaticky povinný dodaniť 1% z ceny vozidla zamestnancovi? Aspoň takú odpoveď som dostala z finančnej správy, ktorú tu prikladám.
Potom by ma zaujímalo v akom prípade firma použije 80% paušál aj z ostatných nákladov a nemusí dodaniť 1% zamestnancovi?
Moja otázka a odpoveď z FS:

Dobrý deň,

Pri uplatňovaní výdavkov súvisiacich s majetkom charakteru auta, využívaným len na podnikateľské účely, nepostupuje daňovník podľa § 19 ods.2 písm. t) zákona o dani z príjmov. V prípade, ak by sa majetok charakteru auta používal aj na súkromné účely, rovnako sa nepoužije ustanovenie § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov, pretože takýto zamestnávateľ musí postupovať podľa § 5 ods.3 písm. a) ZDP (dodanenie 1 % z ceny vozidla zamestnancovi ). Ak auto využívate len na podnikateľskú činnosť, nekrátite žiadne výdavky vzťahujúce sa k tomuto autu a teda aj náklady na opravu sú v plnej výške daňovým výdavkom a náhrada od poisťovne je celá zdaniteľným príjmom.

---
S pozdravom,
Ľubica Sekerková

Ja somnapísal
Apr 21 (pred 5 dňami)

Dobrý deň, spoločnosť uplatňuje všetky náklady na auto vo výške 80%daňové a 20%nedaňové, t.j. PHM, servis, a iné v súvislosti s autom, zamestnancovi sa nedáva k dispozícii auto na súkr.účely a teda sa mu nezdaňuje 1%, preto opravu auta účtujeme vo výške iba 80% do daňových nákladov, potom náhrada od poisťovne bude účtovaná do daňových príjmov tiež iba 80% a 20% bude nedaňový výnos?
adinka55
22.04.15,07:31
Ja mam tento dokument, sice k stavu do 31.12.2014 z ktoreho vychadzam: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dp/2014/2014_10_29_Vydavky_na_cestovanie_upr.pdf
Auto sice nedavam zamestnancom, lenze tiez sa mi nechce robit Knihu jazd - cize PHM robim pausal 80%. Vsetky ostatne veci suviasiace s autom davam 100%.
Ak by som postupovala podla toho pismena t) - tak mam dokonca taku informaciu ze dochadza k zmene vyuzitia majetku a tym - ze v DPH musim upravit celu vysku odpocitanej dane pre vozidlo podla par. 54 zakona o DPH....
No neviem tiez ako mam s touto informaciou pracovat......
monika.a
22.04.15,08:08
takže tým paušálom sa to celé len skomplikuje, myslela som, že to bude jednoduchšie, ale práve naopak, takže to budem robiť ako doteraz 80% PHM a 100% ostatné náklady
Gabi03
22.04.15,08:13
podľa mojich posledných info: ak podnikateľ nevedie knihu jázd, môže si do daňových nákladov/výdavkov dávať iba 80%, takisto je dôležité upraviť odpočet DPH rovnakým pomerom. To však neznamená, že auto je používané na súkromné účely zamestnanca a treba im to automaticky zdaňovať v mzde ako nepeňažný príjem.
Nové znenie zákona od 1.1.2015, kde sa náklady (aj iné okrem PHM) rozdeľujú na 80% a 20% znamená, že nie je jednoznačne preukázateľné využitie na 100% na firemné účely. To však ešte neznamená, že 20% sa má ZCovi zdaniť, nakoľko z toho nemusí mať priamy osoh.
Malo byť k tomu vydaný metodický pokyn, ale ešte pred pár týždňami nebol. Ja to nesledujem dopodrobna.
monika.a
22.04.15,08:32
tiež som bola toho názoru, že ak dám 80% aj na ostatné náklady, tak je to z dôvodu, že neviem jednoznačne preukázať využitie 100% na firemné účely ale podľa odpovede z FS tým vlastne deklarujem, že využívam auto aj súkromne a automaticky musím dodaniť zamestnancovi.
Centrum
22.04.15,08:57
Info o postupe z FS platí aj pre obdobie od 1.1.2015.. Je treba rozlišovať § 19 ods.2 pís. l (je bez zmeny, ak sa používa auto výlučne na firemné účely, neuznaná časť 20 % je len "daň" za konfort -nerobiť knihu jáz ) O inom je už § 19 ods. 2 písm. t.
Nové doplnené písmeno t , sa týka ostatného firemného majetku, ktorý môže byť charakteru, vhodného aj na súkromné použitie. pričom dôkazné bremeno, že to tak nie je, je len na daňovníkovi.!
adinka55
22.04.15,10:06
Ale čo s tou DPH, neviete mi poradit? (teda ak by som pocitala s tym, ze ide o uplatnenie § 19 ods. 2 písm. t.....
Jana_clenka
24.04.15,07:24
§19, ods.2,písm.t v bode 1 doslovne hovorí, že " 1.vo forme paušálnych výdavkov 80%, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely". Z toho mi vyplýva, že týmto paušálom naozaj deklarujem aj súkromné využitie napr. auta a teda samozrejme aj dodanenie 1% z ceny ... Zaujala ma však spomenutá odpoveď FS, ohľadom toho, že podľa §19, ods.2,písm.t sa nepostupuje pre majetok charakteru auta. Môžem Ťa poprosiť pridať sem celú odpoveď (vrátane otázky), ďakujem.
Jana_clenka
27.04.15,10:11
Môžem poprosiť pridať sem celú odpoveď z FS, vrátane otázky ? Ďakujem.
monika.a
27.04.15,11:32
doplnila som
Jana_clenka
27.04.15,11:39
Ďakujem.