JKP
22.04.15,08:29
Zamestnanec odpracuje 6 hodin a 1 sekundu. Zo zakona sme povinni poskytnut mu 1/2 hodinovu prestavku. Mame elektronicky system, ktory prestavky automaticky odratava, ak si zamestnanec nepipne. Je to v poriadku, ak mu system v takomto pripade prestavku odrata a ostane mu realne odpracovany cas iba 5:31? Alebo sa mu ma posunut cas odchodu o tu polhodinu, aby mu ostal odpracovany cas 6:01?
veronikasad
22.04.15,06:33
Máte stanovený čas na prestávku, počas ktorého je pracovník mimo pracoviska ? Prestávka nemôže byť na konci pracovnej smeny,

Prac.čas 6 hod. a 1 sek. je trošku pritiahnutý za vlasy.
Tweety
22.04.15,07:12
V tomto uvedenom príklade nárok na prestávku zo ZP nie je.
§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

Tá 1 sekunda, určite nie je prácou ale prípravou na odchod.
Pretože po celý pracovný čas musí pracovať, a on pracuje 6 hod.
Takže to odratávanie z pracovného času nie je správne. A nakoniec, prestávka, nemôže byť ani na konci pracovnej zmeny.
JKP
22.04.15,07:14
Mame pruzny pracovny cas, pevny je urceny od 9 do 15. Takze ak niekto pride o 10:00 a odide 16:01, je presne takyto pripad, odrobil v dany den 6:01. Obed mimo pracoviska moze mat zamestnanec od 11 do 13. Neviem, co s tou polhodinou, ktoru sme povinni mu poskytnut. Jasne ze system tu prestavku nenahodi na koniec pracovnej zmeny, vlozi ju v case definovanom na obed. Ide mi len o to, ci sa ta polhodina ma realne odratat z odpracovaneho casu alebo sa mu o tu polhodinu ma posunut odchod z prace. Pretoze ak sa to odrata, zrazu ma vykazane, ze odpracoval iba 5,5 hodiny a tym padom narok na prestavku nemal. Bludny kruh ;-)
Tweety
22.04.15,07:19
Pri takto stanovenom PČ, zo zákona nevzniká nárok na prestávku, veď to tam máš uvedené.
JKP
22.04.15,07:20
"Tá 1 sekunda, určite nie je prácou ale prípravou na odchod.
Pretože po celý pracovný čas musí pracovať, a on pracuje 6 hod.
Takže to odratávanie z pracovného času nie je správne. A nakoniec, prestávka, nemôže byť ani na konci pracovnej zmeny. "

Tak povedzme, ze odide po odpracovani 6 hod. a 15 minut. Podstata problemu ostava nezmenena. Ak mu odratam prestavku, odpracoval iba 5:45 a tym padom narok na prestavku nemal.
Tweety
22.04.15,07:21
Ak chcete poskytovať prestávku, potom dajte PČ 6,30 hod.
JKP
22.04.15,07:42
Ale my nemame pevny pracovny cas, ale pruzny. Jeden den zamestnanec odrobi 10 hodin, druhy den spominanych 6:15.