pfilo
22.04.15,10:49
Dobry den.

Prosím Vás o radu.

Popisem situaciu:
Pracoval som v zahranici ako szco. Kamarat mi vybavil ubytovanie pri jednej pani s tym, ze ta ma nezaregistrovala na ziadnom urade, cize pocas celej doby brala cierne peniaze. S kamaratom sme sa dohodli tak, ze ja ako sukromna osoba (nepodnikatel) mu budem mesacne zasielat peniaze z mojho uctu na jeho sukromny ucet tiez ako nepodnikatelovi. Čiže nejde o pracovno-právny vzťah. Kazdy mesiac mu moja manzelka zasielala platbu na ucet a on to potom vyplacal tej pani, u ktorej som býval. On tiez nemal s nou spisanu ziadnu zmluvu a nedavala mu vobec ziadne potvrdenie. Energie som si platil sám na pošte.
S tymto kamaratom som ukoncil pracovno-právny vztah a odmenu, ktoru mi slubil ustne navyse (okrem zmluvne dohodnutej) si ziadal pri poslednej fakturacii vratit, ze ide o bezdovovne obohatenie, kedze na pisomnej zmluve som mal menej. Tak som upravil poslednu fakturaciu o tuto sumu.
Kedze sa zachoval, ako sa zachoval, tak aj ja uvazujem, ze by som si ziadal spatne vratit vsetky peniaze, ktore som mu zasielal kazdy mesiac na najomne, kedze on mi nic neprenajimal a tiez nema doklad, ze tie peniaze zaplatil za to byvanie. Zaslal by som mu výzvu na vrátenie neoprávnene prijatých peňažných prostriedkov s tým, že v prípade, ak nesplní túto povinnosť, budem nútený pristúpiť k vymáhaniu tejto sumy prostredníctvom súdu z titulu bezdôvodného obohatenia. Neviem, či by som na súde uspel. Viem, že by to bolo ťažké, keďže neexistuje žiadna zmluva, len ústna dohoda.
Vopred veľmi pekne ďakujem za rady.
Zuzanka_ba
23.04.15,10:07
Takže si takpovediac robil načierno (časť na zmluvu, časť na ruku - krátenie dane!), býval si načierno, kamarát ťa údajne obabral, a ty s týmto všetkým chceš ísť na súd..?
Jednu krivdu nevyriešiš ďalšou krivdou
Tie peniaze čo si mu posielal za nájom on skutočne dával majiteľke bytu, takže v prípade vymáhania týchto peňazí z tvojej strany by sa jednalo o snáď aj nezákonné jednanie (Vlastne to isté čo urobil kamarát, on zneužil neexistenciu zmluvy na odmenu, a ty zas neexistenciu nájomnej zmluvy)
Kde skončili peniaze na nájom sa dá pomerne ľahko preukázať aj bez zmluvy; začnime svedectvom napr. majiteľky bytu /tebe by zrejme bolo jedno, ak by si túto osobu poškodil, aj keď je vo veci viacmenej nevinne/ .. a pokračujme napr. tým, že si uhrádzal platby za energie počas pobytu
pfilo
23.04.15,10:31
Ja som nerobil načierno...fakturoval a priznal som všetky peniaze...len som nefakturoval čiastku na zmluve, ale o euro viac a pri poslednej fakturacii som o tu ciastku naviac musel ponizit fakturovanu sumu...ano, daval, ale majiteľka mala povinnosť spraviť so mnou zmluvu a tým pádom zaregistrovať ma na úrade a keďže zmluvu nemala, tak som nebol nikde ani registrovaný, čiže brala peniaze načierno ona...takže ak by k niečomu došlo, tak ona by nešla svedčiť, lebo sama by mala v zahraničí z toho problém...takže ťažko by mal nejaké svedectvo zo zahraničia...