Geodet1
22.04.15,13:26
Dať zákazníkovi iba pokladničný doklad z VRP, na ňom nieje žiadne Meno zákazníka, ako to priradím ku danej zákazke? alebo faktúru a úhradu hotovosti urobiť cez úhradu faktúry ku ktorej priložím kópiu úhrady faktúry a to si dám do účtovníctva. Nepredávam tovar iba robím služby vo forme geometrických plánov. Nie som platca DPH
veronikasad
22.04.15,13:40
si platitel DPH ?
veronikasad
22.04.15,14:25
služby poskytuješ súkromným osobám, alebo podnikatelom ? (SZČO, PO)
mondes
22.04.15,14:26
Vystav faktúru a následne k nej prilož bloček z VRP o úhrade faktúry.
veronikasad
22.04.15,14:30
ak poskytuje služby súkromným osobám, je to zbytočné ničenie papiera.
Geodet1
22.04.15,15:15
99% sukromnym osobam
veronikasad
22.04.15,15:22
Súkromným osobám nie je nutné vystavovať faktúry. Stačí keď si vo VRP zadefinuješ položku vystihujúcu predmet tvojho podnikania a prijatú tržbu cez VRP zaeviduješ.
Pozor na výšku hotovosti vo VRP, nerobia sa uzávierky, preto sa hotovosť "nenuluje". Treba robiť výbery aby ti pri príp. kontrole pracovníkmi DU stav sedel.
VRP slúži len na evidenciu tržieb. Pri daňovom priznaní sa môžeš rozhodnúť či budeš viesť jednoduché účtovníctvo, daňovú evidenciu alebo si uplatníš paušálne výdavky. V závislosti od spôsobu zdanenia treba potom viesť príslušnú evidenciu.
Geodet1
22.04.15,16:15
Idem na paušálne výdavky, pochopil som to tak, že súkromným osobám dám iba pokladničný doklad z VRP z názvom Vyhotovenie geometrického plánu a cenu a ja si pre seba vytlačím kópiu dokladu, ktorú potom dám svojej účtovníčke, alebo až na konci roku urobím nejakú uzávierku. V konečnom dôsledku asi ide iba o výslednú sumu....
veronikasad
22.04.15,16:20
Odkladáš si kopie bločkov, ktoré dáš účtovníčke. Vo VRP sa nerobí žiadna uzávierka.
Ak poskytneš službu podnikatelskému subjektu, vystavíš faktúru, ktorú zaeviduješ v knihe pohladávok. Úhradu fa zaeviduješ cez VRP.
Geodet1
22.04.15,17:05
Ďakujem za radu