oferius
22.04.15,13:36
V kratkosti zhrniem. Moja matka sa s mojim otcom rozviedla a vysporiadali sa majetkovo dohodou. Kedze moja mama chce kupovat byt a nema dostatok penazi chcem jej financne pomoct, ide o sumu 25 000eur. Zmluva s matkou bude spisana u notara s navratnostou sumy, mna vsak zaujima ci mam dispozicne pravo na byt dokym mi tuto sumu nevyplati. Pytam sa preto lebo ma sklony k alkoholu obavam sa ze by ma mohla casom vystahovat a peniaze vracat velmi dlhy cas. Som ochotny jej peniaze dat do bytu a to len v pripade ze mam rozhodovacie pravo v tomto byte. Obavam sa ze by ma mohla casom vystahovat, predat byt, pripadne nieco ine, s cim nemusim suhlasit. Poradte mi prosim.
Chobot
22.04.15,12:03
AK bude byt písaný na jej meno, tak nemáš dispozičné právo k bytu.

Upresni, aké rozodovacie právo chceš mať v byte? Chceš byť krytý voči vysťahovaniu? (Budete spolu bývať?) Tak trvaj na tom, že kúpite byt spoločne, spoluvlastnícky podiel si môžete sami určiť. Napr. že by si vlastníl 1/5 bytu, tým pádom máš právo tam bývať, mama nemôže sama byt bez tvojho súhlasu predať. A keď ti vráti peniaze, prevedieš na ňu aj tú tvoju 1/5.
oferius
22.04.15,12:09
chcem byt kryty voci vystahovaniu, chcem mat rozhodovacie pravo v pripadnom odpredaji (dlhy kvoli alkoholu neskorsie stadium). Suma 25 000eur je dost vysoka na to aby som mal podiel pri dvoj alebo troj izbovom byte v meste. tymto sa chcem chranit, samozrejme ak mi jedneho dna polozi na stol 25 000eur som ochotny spoluvlastnicky podiel prepisat len na moju mamu a tym padom sa aj vystahovat a kupovat vlastny byt.

mama mi povedala ze zmluvu bude robit mamina pravnicka, urcite bude sok ak jej spoluvlastnicky podiel spomeniem. ja na sluby bez istoty ako som vyssie spominal nepripustim.
Chobot
22.04.15,12:33
Dalo by sa ešte aj zriadiť záložné právo na byt, ale to je komplikovanejšie a bol by si menej chránený. Najistejšie je byť spoluvlastníkom.

Môžu byť prekvapení - ale musí sa mam rozhodnúť - buď jej požičiaš a bude s tým súhlasiť, alebo jej nepožičiaš a nebude mať byt.