ANNAP
22.05.06,05:09
Na bankovom účte sro prišla do mínusu.Banka tento schodok vyrovnala a zrušila účet.Ako to mám zaúčtovať?
Príklad:
-zostatok na účte -569,00
-odpísanie pohľadávky z debetného účtu 569,00
- zostatok na účte 0

vďaka všetkým za odpoveď
renča1
22.05.06,03:23
a na základe čoho vyrovnala debet na účte? nepreniesla z iného účtu peniaze na účet ktorý bol mínusový?

debet peňazí , poslané na účet v mínuse
261/221
príjem peňazí z iného účtu na účet ktorý je v debete
221/261 = vyrovnanie

ak to bolo vyrovnané z pokladne:
výber z pokladne
261/211
vklad na účet na nulu
211/261
ANNAP
22.05.06,04:43
Práveže nik nevložil na účet, ani sro nemá otvorený druhý účet v tejto banke, proste to banka vyrovnala a oznámila ak si konateľ otvorí ďalší účet tak si to stiahne. čo včuľ?
Metodik
22.05.06,05:14
Práveže nik nevložil na účet, ani sro nemá otvorený druhý účet v tejto banke, proste to banka vyrovnala a oznámila ak si konateľ otvorí ďalší účet tak si to stiahne. čo včuľ?

Vzhľadom k tomu,že neprišlo k prevodu PP z iného účtu a ani vkladom z pokladne, ja osobne by som to účtovala ako záväzok voči banke, pretože vyrovnala môj dlh na bankovom účte.

Účtovala by som toto vyrovnanie na 379, ostatné účty sa mi nezdajú vhodné, aj keď ani 379 nie je ideálna, vzhľadom k tomu že sa vykáže v prevádzkovej činnosti.
Takže 221/379.
Prajem ti príjemný deň.
Jozef I
22.05.06,05:31
Ale záväzok voči banke bol bol zrušený tým, že sa zrušil účet. Ja by som to riešil ako výnos z finančnej činnosti 221/668. Ak si s.r.o. založí účet v inej banke, už im to nik nestrhne.
renča1
22.05.06,05:37
Ale záväzok voči banke bol bol zrušený tým, že sa zrušil účet. Ja by som to riešil ako výnos z finančnej činnosti 221/668. Ak si s.r.o. založí účet v inej banke, už im to nik nestrhne.

ale ved ten účet bude musieť vyrovnať a to vkladom alebo prevodom...
ANNAP
22.05.06,05:43
Práveže nik nevložil na účet, ani sro nemá otvorený druhý účet v tejto banke, proste to banka vyrovnala a oznámila ak si konateľ otvorí ďalší účet tak si to stiahne. čo včuľ?

nebude musieť pokiaľ si v tej banke konateľ neotvorí iný účet a to sa asi nestane.Tento účet je vlastne nateraz vyrovnaný.
vďaka všetkým zúčastneným
Metodik
22.05.06,05:50
Napriek tomu by som to ponechala na 379, vzhľadom k tomu, že nemôžeš vedieť že to banka nebude vymáhať ak si založíte účet v inej banke. V prípade, že banka upustí od vymáhania a pohľadávku odpíše -čo jej zákon o dani z príjmu umožňuje v §19 odst.2 písm.i, nič ti nebráni zúčtovať 379 /668. Vzhľadom k tomu, že by si to účtovala priamo do výnosov v roku 2006 a i zdanila a v roku 2007 by sa konateľ rozhodol znova otvoriť účet v banke, banka pokiaľ by danú pohľadávku neodpísala by stiahla peniaze z účtu ako vyrovnanie pohľadávky. V danom prípade by si to musela účtovať do nákladov nedaňových.
Jozef I
22.05.06,06:02
Vzhľadom k tomu, že sa jedná o sumu 569,- Sk som presvedčený, že banka už nič vymáhať nebude. Inak by nezrušili účet a uvedený dlh by stále evidovali. A podľa môjho názoru to už vonkoncom nebudú vymáhať od inej banky lebo nemôžu vedieť, že si tam s.r.o. otvorila účet. A preto by to zbytočne trčalo na účte 379.
Ak sa aj nejakým zázrakom stane že by to v budúcnosti banka nejako stiahla (že by si firma otvorila účet v tej istej banke), tak suma 569,- Sk ako nedaňový náklad, nie je nijak zvlášť zaťažujúca pre firmu ;)
Metodik
22.05.06,06:38
Netvrdím, že banka by to vymáhala od subjektu prostredníctvom inej banky ,ale k zúčtovaniu do výnosov nemáš podklad k tomu, že banka ti daný záväzok odpustila.Považovať záväzok za odpustený len na základe toho, že zrušila účet ( kde okrem iného by sa nabaľovali poplatky za vedenie účtu a tým by sa ďalej rástla pohľadávka banky a jej strata) podľa môjho názoru nie je možné. Okrem toho každý účtovný zápis by mal byť preukazný.Preukaznosť odpustenia záväzku je nulová. A na tej 379 to môže trčať tak max. 4 roky čo je premlčiaca doba. Ku koncu roku však inventarizuješ všetky záväzky to jest aj voči banke a ak banka napíše, že voči tebe neeviduje príslušnú pohľadávku, vdedy by som si to dovolila rozpustiť do výnosov.
Bohužiaľ mám za sebou X daňových kontrol a z vlastnej skúsenosti viem, že ak nič nenajdu v daniach, idú na účtovníctvo a jeho preukaznosť.
Lucka SS
29.04.11,08:11
Ja mam presne taky isty pripad. Zrusili sme ucet a v poslednom vypise je poslednou položkou "vyrovanie debetu 8,44 €". Táto suma je zároveň zarátaná ako kreditná operácia. Nikto však peniaze na vyrovnanie nevkladal a banka si to VYROVNALA SAMA. Nový zostatok je 0.00 €. Mám to teda evidovať na účte 379? Ako to však na konci roka rozpustím do výnosov, keď v banke nemáme žiadny účet (keďže tento je t. č. zrušený)? Príde mi ešte ročný výpis?