IvetaH
22.04.15,19:25
Dohodár robí podľa potreby za mesiac 10-15 dní aj soboty niekedy, ale tak, že napr. 3 dni robí potom 5 dní nič, potom zas 1 deň robí a tak... Odhlasujem a prihlasujem na dni keď robí, zbytok by si mal platiť on ako samoplátca. A čo soboty a nedele? Tie vykazovať alebo ich má platiť on alebo čo s nimi?
veronikasad
22.04.15,17:58
Pokial ide o nepravidelný výkon práce, v Oznámení uvádzaš dni kedy skutočne pracoval. Ak by bol evidovaný na UP, za ostatné dni platí za neho preddavky štát (UP). Keď evidovaný nie je, musí uhradiť preddavky z pomernej časti min.vymer.základu ako samoplatitel
IvetaH
23.04.15,04:42
OK, ale čo tie soboty a nedele, či má doplácať len neodrobené pracovné dni alebo kalendárne, lebo soboty a nedele má odrobené všetky, ale v týždni zas má odrobené jeen dva dni. Tak čo má doplácať?
KEJKA
23.04.15,05:33
dostala si predsa zrozumiteľnú odpoveď. Prihlásiš ho na dni, kedy robí a teda aj na SO-NE
veronikasad
23.04.15,05:37
Za kal. dni, kedy nepracoval.
Jana Motyčková
23.04.15,05:38
Prihlás na dni, kedy robí a ak v týždni robí, tak môžeš aj na ďalšie dva dni nepretržitého odpočinku - to môžu byť ľubovoľné 2 dni.
veronikasad
23.04.15,05:46
Janka, ale Iveta píše že robí cez víkend. Tak za dni kedy nepracuje cez pracovné dni musí za všetky doplatiť ?
KEJKA
23.04.15,05:50
podľa mňa áno, bud robí 5 dní v týždni, vtedy sa mu ráta aj SO-NE, ale ak robí nepravidelne, tak sa mu rátajú len odpracované dni a so-ne bude doplácať sám. To mu však ZP určí.
veronikasad
23.04.15,05:52
Kejka, ak robí soboty a nedele, nevidím dôvod prečo by si mal za ne doplácať.
IvetaH
23.04.15,09:27
Prihlásiť viem kedy mám, len som nevedela ako sa vypočíta ten nedoplatok. A vychádza mi to tak, že teoreticky 31 dní musí mať zaplatených alebo od zamestnávateľa alebo sám si doplatí.
veronikasad
23.04.15,09:33
nedoplatok si vypočíta dohodár sám (zamestnávatel s tým nič nemá)
min. VZ (412€)/počet kal.dní v mesiaci*počet dní bez zdr.poistenia*14 %
Na výšku príjmu z dohody sa neprihliada
KEJKA
23.04.15,09:47
ja som nemala na mysli doplácanie za odpracované SO-NE, ale logicky za neodpracované.
IvetaH
23.04.15,10:53
A teraz zas mi doniesol dohodára, ktorý sa bude striedať s konateľom na nákupe, t.j. dohodár každý druhý deň bude mať 2 hodinu výkonu. Tak to by som už dala normálne ako pravidelný, prihlásim ho zajtrajším dňom a nechám prihláseného až do ukončenia dohody. Tak si to myslíte aj vy?
veronikasad
23.04.15,12:28
Je evidovaný na UP ?
veronikasad
23.04.15,12:31
Nemýl si prihlasovanie dohodára do SP (pravidelný a nepravidelný príjem) s prihlasovaním, resp. vykazovaním odprac.smien pre účely zdr.poistenia.
IvetaH
23.04.15,12:59
Máš pravdu, už kombinujem, nie je na UP a jasne že by som ho musela odhlasovať a prihlasovať každý druhý deň. No debilizmus. To je lepšie písať mu každý deň 1 hodinu.
Katy a R
23.04.15,13:15
Ivetka - ja len z pohľadu zamestnanca - raz za čas sa zastaví v ZP - a doplatí - trebárs každý druhý mesiac . (je to opozdene, po nahlásení)
Ak si aktualizuje prístup do El. pobočky - vie si to tam všetko urobiť aj skontrolovať.
A ty pokiaľ viem to tiež neodhlasuješ každý deň - len vykážeš za celý mesiac, kedy presne pracoval - a odvedieš za tie dni poistné.. či?
veronikasad
23.04.15,14:15
Do konca nasl. mesiaca (najlepšie spolu s mesačným výkazom) zašleš do ZP Oznámenie zamestnávatela, v ktorom vyznačíš dni výkonu práce (začiatok aj koniec). Robíš to na jednom tlačive za celý mesiac
IvetaH
23.04.15,16:59
Áno, lenže do toho Oznámenia musím napísať asi aj 30 riadkov ak bude robiť obdeň. Či nie?