tojaja
22.04.15,20:40
Doplnene z prvej otazky:

Bola som sproste oklamana, podpisala som zmluvu podomovemu predajcovi, ktory tvrdil, ze sa len meni nazov firmy/pritom islo o prestup do druhej-co som zistila o dost neskor/. Podala som vypoved zmluvy a vratila sa k povodnej firme. Dnes mi vsak po 3mesiacoch prisla vyzva na zaplatenie zmluvnej pokuty, na ktoru si myslim, ze firma nema narok. V zmluve sa jasne pise, ze pri uzavretia na dobu urcitu by som platit musela, pri dobe neurcitej nie. Ja v kolonke o dobe viazanosti vsak nemam zaciarknute nic. Ako mam teda postupovat, platit to nemienim
Mária27
22.04.15,18:42
zmluvnú pokutu?
tojaja
22.04.15,18:46
teraz som zneistena,....pokuta, ktora sa plati pri vypovedi zmluvy skorej ako skonci datum splatnosti?
Peggynka
22.04.15,18:51
A v čom je tá zmluva "nespravne uzavretá" ?
tojaja
22.04.15,18:59
podla mna nema vsetky nalezitosti vypisane..napr nie je uvedena doba viazanosti, teda na papieroch, co mam doma ja, oni tvrdia, ze mam zmuvu na dva roky...muselo to byt dopisane ale iba do ich casti a az po podpisani, cize manipulacia s textom po uzavreti...ale teda drzim sa toho, co mam v papieroch ja...a neviem ci moze byt zmluva uzavreta, ked tam nie je vsetko spravne vypisane? a navyse so strany firmy ide o podvod, tvrdili, ze ide len o zmenu nazvu firmy, v ktorej som, ale pravda bola inde, udajne "s mojim suhlasom" sa s firmy odhlasili a dali do svojej firmy...vsetko pod klamstvom
tojaja
22.04.15,19:17
lebo tam sa mi nikto neozval, tneviem to vymazat a uz je to dost doba od kedy som sa to pytala v povodnej teme
ivka70
22.04.15,19:21
Staci pridat k tej otazke komentar, a dostane sa opat dopredu, netreba zakladat x krat to iste. Si tu dost dlho na to, avy si si prestudovala pravidla porady. Okrem toho si tuto otazku zadala velmi vseobecne, zasa ti na to nikto nedokaze odpovedat :(
tojaja
22.04.15,19:24
da sa nejak vmazat prva otazka, ta ktoru nikdo nezodpovedal? nenasla som taku moznost... nechcem to tu spamovat,ale potrebujem poradit... neviem ako to mam az rozvit, aby som sa dostala k odpovediam
bordzo
22.04.15,19:40
z otázky nie je zrejmé, čo znamená "nesprávne uzavretej zmluvy". ak by to malo znamenať, že zmluva nebola platne uzavretá (napr. pre nedostatok formy) nemohli z nej (vo všeobecnosti) následne vznikať práva ani povinnosti. pre zodpovedanie otázky je však potrebné upresniť stav zmluvy (je platná?, čo spôsobilo nesprávnosť jej uzavretia?) a na základe čoho (z akých dôvodov, napr. výpoveď zmluvy) je vymáhaná zmluvná pokuta.
Peggynka
22.04.15,19:47
Možno by stačilo,že aká je to firma (elektrikári?)Tipujem :)
tojaja
22.04.15,19:53
Neviem, ci je zmluva platna, ide o to, ze prisiel podomovy predajca s tym, ze sa meni nazov firmy a iba informuju o zmene nazvu, na co potrebuju podpis, neskor som vsak zistila, ze neslo o zmenu nazvu firmy, ale o uplne inu firmu, ktora podvodom ziskala podpis na svoju zmluvu. So starej firmy ma odhlasili a prihlasili do svojej, kedze som tuto skutocnost zistila, a chcela som ostat v povodnej firme, poslala som vypoved. Vyhoveli mi, ale zaroven mi poslali seky na zmluvnu pokutu. V zmluve ale nie je vsetko vypisane/doba viazanosti/, oni vsak tvrdia, ze som viazana dva roky- neviem odkial to zobrali. Žiadala som o zaslanie kopie zmluvy, ktoru maju oni, ale nevyhoveli, takisto som sa odvolala na podvod s ich strany a manipulaciu s textom po uzavreti, a celkove anulovanie podla mna aj tak neplatnej zmluvy/je platna?/...neviem co robit. Seky mali splatnost 10.4...prisli mi 13.4, este ab aj uroky nepytali.
tojaja
22.04.15,19:58
jo :-/
Chobot
22.04.15,20:57
Duplicitnú tému som vymazal (na to majú oprávnenie len moderátori, ak sa ti také niečo podarí, treba to nahlásiť cez ikonu trojuholníka s výkričníkom a oni sa už postarajú).

Treba len odpovedať na doplňujúce otázky.

Problém je, že si to podpísala. Teraz už nedokážeš, čo ti tvrdili. Trebalo si tú zmluvu pred podpisom prečítať a až potom podpisovať. Teraz je už neskoro.

Po uplynutí doby viazanosti im daj výpoveď choď naspäť k pôvodnému dodávateľovi.
bordzo
07.05.15,21:10
podľa uvedeného je možné uvažovať, že vzhľadom na popísané správanie druhej zmluvnej strany je zmluva pre jej uzavretie v omyle na Vašej strane vyvolanom druhou stranou (§ 49a Občianskeho zákonníka), neplatná. Tejto neplatnosti je potrebné sa dovolať, ideálne adresovať danej spoločnosti písomnosť, v ktorej bude uvedený dôvod neplatnosti a okolnosti, prečo táto neplatnosť nastala. Dôsledkom neplatnosti pre uzavretie zmluvy v omyle je, o. i., aj to, že takáto zmluva sa ruší od počiatku a nie je na jej základe možné uplatňovať zmluvnú pokutu. Popísané správanie je zaujímavé aj z hľadiska ochrany spotrebiteľa (zákon č. 250/2007 Z. z.), nakoľko by mohlo ísť o klamlivé konanie (§ 8 zákona č. 250/2007 Z. z.). V tejto súvislosti je možné obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu. V súvislosti s neuvedením trvania zmluvy v prípade, ak je zmluvou upravené opakujúce sa, resp. nepretržité konanie, pôjde aj podľa mňa o zmluvu na dobu neurčitú. Zmluvu na dobu neurčitú je možné ukončiť výpoveďou podľa § 582 v lehote stanovenej v zákone. Výpoveď zmluvy podľa uvedeného ustanovenia nemôže byť sankcionovaná zmluvnou pokutou. Je však potrebné rozlišovať viazanosť dojednanú v rámci zmluvy a trvanie zmluvy. Domnievam sa, že v prípade ak každá zmluvná strana má v držbe zmluvu, ktorá obsahuje odlišnú úpravu toho istého právneho vzťahu, bolo by vecou dokazovania na súde, k čomu sa strany zmluvy skutočne zaviazali. V tejto situácii by asi bolo vhodné uviesť (v písomnej forme) príslušnej spoločnosti argumenty prečo nemohol nárok na zmluvnú pokutu vzniknúť. Mohlo by to byť dostatočne odradzujúce