tee86
22.04.15,23:20
Zdravím Slovensko!

Po niekoľkých ranách od mojej rodnej hrudy som sa rozhodol na ňu hodiť bobek a ísť žiť do inej krajiny. Takej kde firmy neplatia len 15% z faktúr, kde človek dokáže slušne a hlavne dôstojne žiť, nie iba prežívať. Človek je tvor trpezlivý a väčšinou aj tolerantný( a Slováci obzvlášt ), ale v mojom prípade iba do určitej miery. Pohár pretiekol a rozhodol som sa zdvihnúť kotvy.

Mám otázku na vás trpezlivejších a hlavne fundovanejších v otázkach odvodov do ZP a SP. Hrozí neplatičovi povedzme trestné stíhanie? Basa? Či rovno poprava? :)

Aby som vysvetlil, už pred rokmi som sa rozhodol z tej našej lotérie či pyramídovej hry zvanej "sociálka" vystúpiť. Bolo to v rokoch keď som začal robiť sám na seba ako SZČO. Dovtedy som nechápal prečo mám na výplatnej páske ako zamestnanec cca 30000skk, ale na účet mi chodí hlboko pod 20000skk. Pochopil som to až jedného dňa keď som začal podnikať a išiel som na poštu poslať faktúry. Predo mnou bola strašná rada, po chvíli som zistil, že to nie je rada, ale rodina z istej menšiny. Mama v predu zinkasovala viac než 15000skk a všetci sa spokojne vybrali do supermarketu susediaceho s poštou. Ja som poslal svoje trápne 3 faktúry, ktoré neboli ani na tých 15000 s vedomím, že 2 z nich aj tak zaplatia po splatnosti a išiel som domov. A vtedy som zistil kam išla viac než tretina mojej zamestnaneckej výplaty. Nie ďakujem.

O našom zdravotníctve by som tiež dokázal písať veľmi dlho, ale myslím, že všetci vieme svoje. Za posledných 10 rokov som bol asi raz vážnejšie chorý. Do tej doby som odviedol do systému nemálo peňazí a keď som si chcel zo systému niečo zobrať ja v podobe návštevy u doktora, tak som platil v ambulancii aj lekárni. Je to na hlavu. Nehovoriac o tom, že pár blízkych čo mi za posledné roky odišlo nemuselo, keby som mal doma kačky a 4000€.

Ak by mi vedel niekto odpovedať na moju otázku, tak budem veľmi rád. Na Slovensko sa žiť určite nevrátim, ale aspoň na návštevu by som vás rád prišiel pozrieť ;)

Prajem vám všetkým pevné nervy v tom našom kocúrkove.
kukučka
22.04.15,22:55
Máš živnosť, si zamestnanec alebo ako sa živíš? Od toho závisia odpovede.
Ak sa chceš tu odhlásiť zo ZP a SP, musíš mať vyrovnané prípadné podlžnosti.
Ak si živnostník a budeš mať v cudzine pracovnú zmluvu ako zamestnanec, odvody budeš platiť tam a živnosť nemusíš prerušiť. Najlepšie ti poradia priamo v SP a ZP.
Veľakrát som čítala, že aj tí, čo v cudzine dobre zarábajú a žijú si tam aj s rodinou spokojne, so zdravotnými problémami chodia na Slovensko kvôli kratším lehotám zákrokov, nielen kvôli nižším cenám. Naše zdravotníctvo vie poskytnúť kvalitu.
No a z tvojich daní na spomínanú menšinu ide mizivé percento. Nech sú už tvoje dôvody akékoľvek, všade je chlieb o dvoch kôrkach, tak by si nemal s.ať do vlastného hniezda.
BXLmiami
23.04.15,04:49
To asi musíš do USA,tam nikto nebude riešiť kde si poistený a či si poistený tak ako nikto nebude riešiť či si máš z čoho zaplatiť liečbu rakoviny alebo nie.Lenže-naša zdravotka vie o tomto svoje,takže ťa odhlási až vtedy,ked budeš mať vyrovnané dlhy a predložíš jej zmluvu,že platíš zdravotné poistenie niekde inde. :-))
Sociálka neviem.
tee86
25.04.15,10:29
Kukučka, teraz už ani jedno. Po škole som bol zamestnanec, potom som si spravil živnosť a neskôr s.r.o. . Inak s tým chlebom máš úplnú pravdu, akurát niekde si dokážeš za hodinovú mzdu kúpiť tých chlebov 10 a niekde nemaš ani na 2. Taká je pravda. Ale v princípe máš pravdu. Kôrka tých 10 chlebov je vo svojej podstate presne taká istá ako kôrka tých dvoch... A ja som do svojho hniezda nikdy nes*al, od školy som nebol na úrade práce,nikdy, pracoval a vytváral som pracovné miesta v SR celý môj dospelý život, ani raz som od štátu nič nechcel, žiadnu podporu, benefit, či niečo podobné. Všetky moje zarobené peniaze ostali v našej ekonomike. Jediné čo som chcel bolo slušne žiť. Inak sranda, tesne pred druhými voľbami po prvej Ficovej vláde som povedal, že keď toho blázna tá naša slovač ešte raz zvolí, tak so SR končim. A stalo sa. Síce trochu neskôr, ale stalo.
BXL prečo? Veď ja si normálne žijem, mám živnosť, platím tu dane aj ZP, Som zaregistrovaný všade kde treba. Ja už mám tie naše smiešne úrady čo každého len okrádajú v pi*i, nech si ma evidujú ešte aj 100 rokov. Ja nedám tým zdieračom ani cent. Nechcem od nich ani dôchodok, ani podporu, ani nič iné. Nikdy mi nič nedali a ani nemusia.
Anik
25.04.15,13:10
tee86
možno máš zo svojho pohľadu v niečom pravdu a v niečom možno ani nie. Nie nadarmo sa hovorí, že nikdy nehovor nikdy.
Asi tak 8 rokov dozadu manželovej sesternice manžel odišiel pracovať do Anglicka na SVK zrušil aj trvalý pobyt všetko, aby zaň nemuseli platiť smeti a nechcel mať nič viac s SVK - syn žil a pracoval v Anglicku a manželka mala ísť neskôr za ním.
Bol preč asi necelé 2 roky a nastal problém v brušnej dutine, urýchlene sa vybavoval prevoz z GB do Košickej vojenskej nemocnice, kde mu zachránili život.
Teraz pracuje v Yazaki a nad zahraničím už neuvažuje.
Prajem Ti aby si svoje rozhodnutie neľutoval.
Peggynka
25.04.15,13:29
tee86
možno máš zo svojho pohľadu v niečom pravdu a v niečom možno ani nie. Nie nadarmo sa hovorí, že nikdy nehovor nikdy.
Asi tak 8 rokov dozadu manželovej sesternice manžel odišiel pracovať do Anglicka na SVK zrušil aj trvalý pobyt všetko, aby zaň nemuseli platiť smeti a nechcel mať nič viac s SVK - syn žil a pracoval v Anglicku a manželka mala ísť neskôr za ním.
Bol preč asi necelé 2 roky a nastal problém v brušnej dutine, urýchlene sa vybavoval prevoz z GB do Košickej vojenskej nemocnice, kde mu zachránili život.
Teraz pracuje v Yazaki a nad zahraničím už neuvažuje.
Prajem Ti aby si svoje rozhodnutie neľutoval.
Všetko má svoju cenu...a najväčšiu má DOMOV :)
Katy a R
25.04.15,15:40
ale veď netreba tak dramaticky. ak sa chystáš odísť zo Slovenska natrvalo - tak si tu všetko riadne ukonči - a odvody a dane budeš platiť v krajine, kde budeš bývať. podľa ich predpisov. A tam aj čerpať ich dávky, resp zdravotnú starostlivosť (ak budeš potrebovať)
veronikasad
25.04.15,16:05
tee86
možno máš zo svojho pohľadu v niečom pravdu a v niečom možno ani nie. Nie nadarmo sa hovorí, že nikdy nehovor nikdy.
Asi tak 8 rokov dozadu manželovej sesternice manžel odišiel pracovať do Anglicka na SVK zrušil aj trvalý pobyt všetko, aby zaň nemuseli platiť smeti a nechcel mať nič viac s SVK - syn žil a pracoval v Anglicku a manželka mala ísť neskôr za ním.
Bol preč asi necelé 2 roky a nastal problém v brušnej dutine, urýchlene sa vybavoval prevoz z GB do Košickej vojenskej nemocnice, kde mu zachránili život.
Teraz pracuje v Yazaki a nad zahraničím už neuvažuje.
Prajem Ti aby si svoje rozhodnutie neľutoval.
Pri poslednej návšteve gyn.ambulancie som sa tiež čudovala kolko žien pracujúcich v zahraničí bez reptania čakalo na vyšetrenie na SK a bolo ochotné zaplatiť poplatok samoplatitela za preventívnu prehliadku ...