zubrienka181
23.04.15,08:56
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či má zamestnanec nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky z minulého roka, keď tento rok skončil pracovný pomer dohodou a nestihol si ju vybrať. Alikvotná čas pripadajúca na tento rok mu preplatená bola. Pri podpisovaní dohody o skončení pracovného pomeru bola v jednom článku klauzula, že zamestnanec prehlasuje, že nemá voči zamestnávateľovi žiadne nároky z titulu pracovnej zmluvy. Berie sa to tak, že nebude požadovať preplatenie tej minuloročnej dovolenky, aj keď pred podpisom dal žiadosť o preplatenie (minuloročnej a časti tohto ročnej)? Ako postupovať ďalej, aby mu tá dovolenka preplatená bola?

Ďakujem za každú odpoveď.
Tweety
23.04.15,07:02
Na preplatenie nevyčerpanej dovolenky pri skončení PP nie je potrebné dať žiadosť to ,zamestnávateľovi vyplýva priamo zo ZP. Ak ju teda nepreplatil, treba sa priamo obrátiť na neho.
avalik
23.04.15,07:05
To bol koho napad davat takuto klauzulu do dohody? Nepredpokladam, ze by to bola zamestnancova iniciativa.
Ved dohoda sa podpisuje pred skoncenim PP a teda je jasne, ze zamestnanec ma u zamestnavatela minimalne pohladavku za mzdu doteraz nevyplatenu. Ak poziadal o preplatenie dovolenky tak mu ju preplatite podla § 116 ZP.

Zamestnancovi musite vyplatit vsetko to na co ma narok podla ZP. Zamestnanec sa nemoze svojich narokov vzdat.
zubrienka181
23.04.15,07:31
Zisťovala som to a bolo mi povedané, že mu preplatenie vyplýva zo zákona, ale zamestnávateľ si to "vyžiadal", tak preto som to pre istotu napísala.
Tweety
23.04.15,07:32
zamestnáv. porušil ZP, ak vedel, že má ešte preplatiť D a dal do dohody, že nemá žiadne záv.
zubrienka181
23.04.15,07:34
Určite nie zamestnanca. Aj som to odmietla podpísať, ale bolo mi povedané, že keď dám tú žiadosť, tak mi to preplatia. Preplatili iba alikvotnú časť tohtoročnej a že minuloročnú budem mať v máji, ale dopočula som sa, že mi ju nepreplatia, lebo nie sú financie, tak by ma zaujímalo ako postupovať ďalej a či bude mať tá klauzula nejaký vplyv.
avalik
23.04.15,07:53
a ta dohoda bola z koho strany navrhovana?
karol.za
23.04.15,08:13
v tvojom prípade sa jedná o nevyplatenie náhrady mzdy,klauzulka na to nemá žiadny dosah,zamestnávateľ sa snaží využiť,že právne povedomie jeho zamestnancou je nízke,niekde až nulové,táto kluzulka je hneď od začiatku braná ako neplatný právny úkon,zamestnanec sa nemôže vzdať svojích práv
ako postupovať ďalej:
http://www.porada.sk/t264784-kto-je-stihatelny-za-nevyplatenie-mzdy.html

niečo podobné v tejto téme-rozbal si aj komentáre
karol
:):):):):)
zubrienka181
23.04.15,08:39
ďakujem za informáciu
zubrienka181
23.04.15,08:40
veľmi pekne ďakujem za rady a pomoc
zubrienka181
23.04.15,08:44
ja som dala žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou a dohodu pripravila mzdová zamestnankyňa