zuzu 76
23.04.15,11:05
Dobrý deň, poprosím Vás o radu:
Slovenský platiteľ DPH opravuje stroje v krajinách EU ,aké mám platiteľ povinnosti? vystavuje faktúry bez DPH?
mondes
23.04.15,11:58
A komu tie opravy robí? Plátcom DPH, alebo neplátcom? Zdaniteľným osobám, teda podnikateľom, alebo nepodnikateľom?
zuzu 76
24.04.15,05:13
Poskytuje ich aj platiteľom EU(faktúry bez DPH + súhrnný výkaz ) ,aj neplatiteľom EU ( faktúry s DPH ) .. Pre slovenského platiteľa DPH (dodávateľa) poskytujú služby ostatní slov.platitelia - vystavujú faktúry s DPH , nie je mi celkom jasné, či má možnosť upltniť na vstupe DPH z týchto faktúr, keď vystavuje faktúry pre platiteľov EU bez DPH .. Prosím o radu
mondes
24.04.15,06:39
Ak je platiteľom DPH podľa § 4 zákona o DPH, tak má nárok pri došlých faktúrach od plátcov DPH na odpočet DPH, teda ak to nie sú oslobodené služby. Platiteľ DPH, ktorý poskytuje služby do zahraničia podľa § 15, ods.1, (to je aj Váš prípad), tak vystavuje faktúry bez DPH z dôvodu, že miesto dodania služby je tam, kde má odberateľ sídlo. Preto tú DPH treba tam aj zaplatiť. Na faktúre, ktorú vy vystavíte do zahraničia musí byť aj uvedené, že sa jedná o prenesenie DP na odberateľa. On si potom tú faktúru aj samozdaní. To platí aj opačne, ak vy dostanete faktúru od plátcu DPH v zahraničí, tak tá má byť taktiež bez DPH a vy si ju tu samozdaníte. Ale ak dostanete faktúru od slovenského plátcu DPH, tak samozrejme, že máte nárok na odpočet DPH.
zuzu 76
26.04.15,17:05
ďakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoveď,, na faktúrach do krajín EU má poznámku o prenesení DP. nebola som si celkom istá, pri nároku na odpočet DPH od slovenských platcov DPH.