kompozit
23.04.15,14:55
Spoločnosť A je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, vystaví faktúru spoločnosti B, ktorá je držiteľom (farmaceutickou spoločnosťou), na sumu 100 Eur. Spoločnosť B uhradí sumu 80 EUR spoločnosti A a 20 EUR odvedie daňovému úradu ako zrážkovú daň. Ako bude účtovať spoločnosť A zvyšok pohľadávky?
martinez
23.04.15,13:15
zrazkovu dan, t.j. sumu 20 eur zauctuje spolocnost A zapisom 591/311 a zvysok pohladavky predsa spolocnost B uhradi (221/311)

a ak je nieco zdanene zrazkovou danou, tak to nezabudnite vynat z prijmov, t.j. uz sa to nezahrna do zakladu dane.. vid §17,3,a ZDP
kompozit
23.04.15,13:19
Jasné, ale doklad o zrážkovej dani mať nebude (žiadny výkaz pre DÚ, ani úhradu dane). Vystaví interný doklad?
martinez
23.04.15,13:24
ak nejaky subjekt zraza dan, musi vypisat tlacivo a zaslat ho na DU.. to tlacivo sa vola "oznamenie o zrazeni a odvedeni dane"... vid §43,11, druha veta... vyziadajte si jeho scan a priozte k internemu dokladu
karakul
23.04.15,17:14
nepochopil som otázku, nepochopil som odpoveď.

Zmena nastala v spôsobe zdaňovania peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, jeho zamestnancom, alebo zdravotníckemu pracovníkovi od držiteľa registrácie lieku, držiteľa povolenia

a) peňažné plnenia, tieto bude zdaňovať priamo držiteľ, ktorý ich vyplatil,
b) nepeňažné plnenia, tieto bude zdaňovať priamo prijímateľ, ktorý ich prijal od
držiteľa (poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, jeho zamestnanca, alebo
zdravotníckeho pracovníka

... v zadaní je plnenie naopak - poskytovateľ ZS faktúruje držiteľovi
... v odpovedi je, že poskytovateľ zrazí zrážkovú daň a účtuje 591/311.

Z uvedeného mi vyplýva, že pýtajúci sa ani odpovedajúci nemajú v problematike jasno, alebo v tom nemám jasno ja.
zlatka.b
23.04.15,18:27
subjekt, ktorý zráža daň, síce vypisuje tlačivo a posiela na DU, ale ak ide o zrážkovú daň tuzemských subjektov, dáva sa tam len suma dane celkom, ktorú zrazil všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a nie menovite, takže scan nepomôže
kompozit
24.04.15,06:12
Skús pozorne prečítať ešte raz, slovko za slovkom. Našepkanie: ide o prípad a), poskytovateľ ZS faktúruje znamená, že držiteľ plní. V odpovedi vôbec nie je, že poskytovateľ ZS zrazí, iba zaúčtuje. Pomohlo? :-)
kompozit
24.04.15,06:15
To je pravda, ostáva teda iba možnosť vyžiadať si potvrdenie o zrazenej dani priamo od spoločnosti B.
karakul
24.04.15,07:53
... stane sa, že niekedy ujde podstata; ale aj formulácia veľa zaváži - výrok "poskytovateľ ZS faktúruje znamená, že držiteľ plní" tiež je rozporuplné tvrdenie, lebo fakturuje ten, čo plní - a je rozdiel medzi plnením a platením (resp. ponížením úhrady o zrážkovú daň) ...
Jana_clenka
24.04.15,07:53
A čo na to držiteľ ?
S jedným držiteľom som sa presne o tomto bavila a výsledok - zákon držiteľovi neprikazuje informovať poskytovateľa ZS o zdanení peňažných plnení, iba o nepeňažných plneniach.
Urobila som si z toho záver, že už samotné znenie zákona a odpovedajúca zdanená platba bude pre mňa podkladom k zrážkovej dani.