augusta
23.04.15,20:20
Dobrý deň,
potrebujem predať rodičovský dom a keďže sa nachádza 400 km od môjho bydliska, nevidím reálne priamy predaj a uvažujem obrátiť sa na realitku. Chcela by som poprosiť poraďákov, aby mi pomohli svojimi radami a skúsenosťami:
- je vhodné pristúpiť na exkluzivitu? všetky realitky presviedčajú o jej výhodnosti
- platí sa realitke aj vopred pri uzatvorení zmuvy alebo až po predaji?
- aká je obvyklá odmena/provízia?
- akú taktiku použiť - čo sa týka ceny, dať na stanovisko realitky, alebo dať si nehnuteľnosť odborne oceniť? Nechcem cenu prepáliť, ale ani predať pod cenu.
Budem vďačná za každú radu, tip, či skúsenosť.
buchač
23.04.15,18:49
Nože daj približnú lokalitu...okres postačí.
alaya1
23.04.15,19:49
- exkluizivita je vyhodna len pre RK, s ktorou ju uzatvoris. nakolko len ona je potom opravnena dom predat. Bezna zmluva o predaji ti garantuje presne tie iste podmienky, ako exkluzivna, avsak nie si viazana tym, ze dom nemozes predat ty, ci ina osoba.

- seriozna RK by si svoju proviziu mala uplatnit az vo vycisleni vysky ceny nehnutelnosti, co znamena, ze na tvoju cenu si navysi svoju proviziu. Dopredu neplat nic.

- V meste, kde zijem ja je provizia RK za predaj domu cca 5000 eur.

- Pozri si ponuky predaja domov v lokalite, kde predavas na inzertnych portaloch, velmi dobre sa tam zorientujes. nakolko cena znalca a trhova cena mozu byt diametralne odlisne.

Drzim prsty.
buchač
23.04.15,19:58
Len taká orientačná odpoveď :

1. Nie
2. Ani jedno a ani druhé
3. Primeraná
3. Normálna dohoda ...zlatá stredná cesta.