klempi1
24.04.15,11:48
Zdravim,potrebujem poradit,nastupil som do prace ako pilcik.pomocna sila..stal sa mi uraz, kde som si zarezal s motorovou pilou do kolena kde mi to zasivali len to nie je taka jednoducha rana ..cize to bude na dlhsie..co sa tyka praceneschopnosti..len ja nema ziadnu zmluvu ani zo zamestnavatelom ani s kolegom, ktory ma vzal do prace..chcem sa opytat ako mam dalej postupovat alebo ci to mam nahlasit na ispekoriat prace..ide mi o to ze pn..tam bude min..mes..az dva.. skuste mi poradit dakujem:-)
terezamaria
24.04.15,10:45
Kde chceš hlásiť to, že si začal niekde robiť na čierno? Predsa dnes každý zamestnanec vie, že pri začatí prác akéhokoľvek druhu musí mať pracovnú zmluvu, dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o vykonaní prác. PN-ku nedostaneš žiadnu, nakoľko si nemal nič uzatvorené.
Prečo si sa nepýtal na Porade keď si išiel robiť pilčíka, že ako máš postupovať? Teraz je už naozaj neskoro, jedine až máš svoju poistku, možno z toho niečo dostaneš.
Xanti
24.04.15,11:44
Určite ak to nahlásiš na inšpektorát práce, tak aj tebe dajú pokutu za nelegálnu prácu vo výške až 331 eur tuším ... a "zamestnávateľovi" tiež. Takže len to tam nahlás ...
http://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/vztah-zamestnanca-zamestnavatela/nelegalna-praca-nelegalne-zamestnavanie/
veronikasad
24.04.15,11:46
si evidovaný na UP ? Kedy skončil posledný pracovný pomer ?
ivka70
24.04.15,11:47
Ziadnu PN platenu nedostanes, aj keby si to nahlasil IP ci komukolvek.
V prvom rade si nemal ty s pracou na cierno suhlasit.
veronikasad
24.04.15,11:49
Ak lekárovi povedal to, čo napísal na Poradu, možno lekár aj dá podnet na IP.
Xanti
24.04.15,11:56
Je to možné ...
buchač
24.04.15,12:11
nastupil som do prace ako pilcik.pomocna sila..stal sa mi uraz, kde som si zarezal s motorovou pilou do kolena
Pilčík - pomocná sila nemá čo s pílkou narábať...
Pilčík - pomocná sila...ak nevie, nech nechytá do ruky pílu...
Len skús nahlásiť, dostaneš sa ešte aj do iných problémov...a dotaneš do problému aj toho dilina, čo Ťa zamestnal.
Ale skús osloviť "zamestnávateľa" s takým menším upozornením na príslušné okolnosti s požiadavkou na nejaké držhubné... je tam vcelku slušný predpoklad, že niečo získaš a nemôžeš nič stratiť (tú pokutu nerátam), skôr získať.