rozborova
24.04.15,15:55
Mám čiastočný invalidný dôchodok 45% a chcem požiadať o prehodnotenie pre zhoršujúci sa zdravotný stav Ak mi bude zvýšený %,tak od dátumu podania žiadosti,alebo je možné od doby zhoršenia zdravotného stavu?Ďakujem
veronikasad
24.04.15,13:59
mne zvýšili od dátumu podania žiadosti. "komisia" bola po 4 mesiacoch od podania žiadosti.
rozborova
24.04.15,14:20
Ďakujem
karakul
24.04.15,15:44
čo je od doby zhoršenia zdravotného stavu? pokiaľ to nie je iba subjektívny pohľad, ale je doložený relevantnými lekárskymi nálezmi, tak dátum podania žiadosti nie je rozhodujúci...

citujem z príspevku od Maria27:
"Vznik invalidity je potrebné určiť v súlade s § 71 ods. 3 a 4 zákona, pričom nie je rozhodujúce, kedy (ktorým dňom) poistenec o invalidný dôchodok požiadal. Rozhodujúce je, odkedy dlhodobý zdravotný stav podmieňuje invaliditu."
http://www.porada.sk/t250384-ako-ziadat-aj-spatne-vyplatenie-invalidneho-dochodku.html

spätné priznanie (ak sa dobre pamätám) je však možne maximálne 3 roky od podania žiadosti.
martuli
24.04.15,17:03
Mne priznali spatne od posledneho odborneho nalezu , teda žiadosť bola podana v auguste, prerokovali ma v septembri a nalez bol z juna.
karakul
25.04.15,05:51
čítala si ten nález NS ??? môžem ti doložiť viacej nálezov, že určite to nemusí byť od dátumu podania žiadosti !
terezamaria
25.04.15,05:58
píšem niečo iné? Buď sa nepodpíšu alebo keď sú pádne vyšetrenia odborných lekárov s dátumom a presným popisom zhoršenia, tak od toho dátumu, kedy na nich bola
karakul
25.04.15,06:20
... áno, píšeš aj o tom, ale slovko "určite" neguje nález vyšetrenia pred dátumom podania žiadosti.
mareko
25.04.15,08:44
Komisia posúdi a podľa toho určí, odkedy sa ti zhoršil zdravotný stav (podľa lekárskych správ, podľa tvojich vyjadrení a predovšetkým podľa pocitu a zhodnotenia posudkového lekára). Ten dátum nemusí byť ani podanie žiadosti, ani dátum konania komisie. Môže to byť aj niečo medzi tým. Píšem z vlastnej skúsenosti (to pre mínuskárov).
Pepa
25.04.15,09:52
Môže to byť aj dátum "pred tým". Dokonca aj pár rokov..... (nie iba tri roky). DOPLATIA iba tri roky.
Pepa
25.04.15,09:59
Ja asi len toľko: posudkový lekár posúdi a podpíše (plus ďalší člen komisie). To nie je o dohadovaní ani o pocitoch ani o ničom takom. Na základe doložených lekárskych posudkov rozhodne. Zápisnica MUSÍ byť podpísaná členmi komisie - posudzovaný môže odmietnuť podpísať, vtedy sa v zápisnici uvádza, že odmietol podpísať. Prečo takéto komentáre, že nikto z komisie nepodpíše? No podpíše, lebo podpisuje to, o čom komisia rozhodla. Posudzovaný má možnosť v ďalšom konaní na odvolanie.
mareko
25.04.15,16:56
Jasné, to "aj niečo medzi" pochopiteľne nevylučuje aj "pred tým" :)