marek.rejko
22.05.06,10:08
Ahojte. Mám pre Vás možno trochu divnú otázku. Ale, poďme k veci.

Na Slovensku je zaužívané, že účtovné prípady v inej mene ako SKK sa účtujú na analytické účty, ktoré sa vedú v inej mene, pričom syntetický účet je v SKK. Napr. v pokladni účet v SKK, v EUR, ap.

Existuje možnosť, aby sa dané účtovné prípady v cudzej mene účtovali na podsúvahových účtoch (alebo v triede 7., 8., 9.) a príslušné prípady, už prepočítané na SKK, na analytických účtoch vedených v ÚO iba v SKK.
Z toho vyplýva, že každý účtovný prípad v cudzej mene sa účtuje dvojnásobne, v cudzej mene v podsúvahových účtoch, a v prepočte na SKK v príslušných analytických účtoch.
Tiež z toho vyplýva, že účt. jednotka vedie osobitne evidenciu všetkých účt. prípadov, ktoré sú v inej mene ako SKK, v osobitnej evidencii.

Dúfam, že som to vysvetlil dosť jasne. Prosím o radu. Ďakujem.
ondrejvla
22.05.06,08:24
Ahojte. Mám pre Vás možno trochu divnú otázku. Ale, poďme k veci.

Na Slovensku je zaužívané, že účtovné prípady v inej mene ako SKK sa účtujú na analytické účty, ktoré sa vedú v inej mene, pričom syntetický účet je v SKK. Napr. v pokladni účet v SKK, v EUR, ap.

Existuje možnosť, aby sa dané účtovné prípady v cudzej mene účtovali na podsúvahových účtoch (alebo v triede 7., 8., 9.) a príslušné prípady, už prepočítané na SKK, na analytických účtoch vedených v ÚO iba v SKK.
Z toho vyplýva, že každý účtovný prípad v cudzej mene sa účtuje dvojnásobne, v cudzej mene v podsúvahových účtoch, a v prepočte na SKK v príslušných analytických účtoch.
Tiež z toho vyplýva, že účt. jednotka vedie osobitne evidenciu všetkých účt. prípadov, ktoré sú v inej mene ako SKK, v osobitnej evidencii.

Dúfam, že som to vysvetlil dosť jasne. Prosím o radu. Ďakujem.

Nie je dôvod účtovať cudziu menu či už v pokladnici, alebo na BÚ na podsúvahových účtoch. Ak máš soft a zadáš platný kurz, soft Ti to automaticky prepočíta na Sk. Podľa našich zákonov účtuješ pre daňové a účtovné účely v SK, resp. výstupy nákladov a výnosov, alebo majetku len v slov.mene. Účt.jednotka nevedie osobitne evidenciu účt.prípadov v unej mene na osobitnej evidencii, je v evidencii toho istého účtovníctva.
Opakujem žiaden z účtovných prípadov sa neúčtuje dvojnásobne, soft ti to prepočíta.
marek.rejko
22.05.06,08:31
Ďakujem za odpoveď. Ak správne rozumem, firma nemá povinnosť viesť osobitne viesť evidenciu prípadov v cudzej mene, nemusí, ale ak chce, tak môže.
Problém je, že pracujem nad softvérom, ktorý vyžaduje, aby sa účt. prípady v cudzej mene osobitne evidovali. Samozrejme automaticky prepočíta na SKK a zaúčtuje, ale vyžaduje si vedenie osobitnej evidencie účt. prípadov v cudzej mene na podsúvahových účtoch.
Ak správne rozumiem, slov. zákony niečo takéto nezakazujú.
Tweety
22.05.06,08:36
Ďakujem za odpoveď. Ak správne rozumem, firma nemá povinnosť viesť osobitne viesť evidenciu prípadov v cudzej mene, nemusí, ale ak chce, tak môže.
Problém je, že pracujem nad softvérom, ktorý vyžaduje, aby sa účt. prípady v cudzej mene osobitne evidovali. Samozrejme automaticky prepočíta na SKK a zaúčtuje, ale vyžaduje si vedenie osobitnej evidencie účt. prípadov v cudzej mene na podsúvahových účtoch.
Ak správne rozumiem, slov. zákony niečo takéto nezakazujú.Podľa zákona o účtovníctve §4 V účtovných prípadoch vyjadrených v CM, je účt.jednotka povinná účtovať v slov. mene aj v CM.
marek.rejko
22.05.06,08:43
Tweety, je mi jasná povinnosť účtovať v CM aj v slov. Ale! môj problém je, či zákon určuje, akým spôsobom sa má účtovať v cudzej mene. Konkrétne, či môžem účt. prípady v cudzej mene účtovať na účty 7., 8., 9. triedy a v osnove len v SKK, alebo či musím viesť analytické účty v cudzej mene k daným syntetickým účtom na ktoré účtujem v SKK.
Tweety
22.05.06,08:47
Tweety, je mi jasná povinnosť účtovať v CM aj v slov. Ale! môj problém je, či zákon určuje, akým spôsobom sa má účtovať v cudzej mene. Konkrétne, či môžem účt. prípady v cudzej mene účtovať na účty 7., 8., 9. triedy a v osnove len v SKK, alebo či musím viesť analytické účty v cudzej mene k daným syntetickým účtom na ktoré účtujem v SKK. Nie, účtujeme na súvahových účtoch, nie na podsúvahových, oni sú iba pomocnými účtami. Napr. mám určený 32109 EUR, v súvahe mám v Sk, ale v HK mám účet v Sk a zároveň v CM.
KEJKA
22.05.06,10:02
Ďakujem za odpoveď. Ak správne rozumem, firma nemá povinnosť viesť osobitne viesť evidenciu prípadov v cudzej mene, nemusí, ale ak chce, tak môže.
Problém je, že pracujem nad softvérom, ktorý vyžaduje, aby sa účt. prípady v cudzej mene osobitne evidovali. Samozrejme automaticky prepočíta na SKK a zaúčtuje, ale vyžaduje si vedenie osobitnej evidencie účt. prípadov v cudzej mene na podsúvahových účtoch.
Ak správne rozumiem, slov. zákony niečo takéto nezakazujú. PODľA SLOV. ZáKONA O účTOVNíCTVE...TAK AKO TI PíSALA Vlastička.
A na podotázku.... program obvykle dáva prehľad aj v cudzej mene,nielen v SK.
Ale ak tvoj soft vyžaduje podsúvahové účty...v poriadku, je to niečo naviac. Naviac si môžeš urobiť čo chceš, hlavne v podsúvahových účtoch.
NIE JE TO ZAKAZANE.