kludas29
25.04.15,07:07
v januari mi bola ak fyzickej osobe vystavená faktúra za svadbu, ktorú som uhradil bez akéhokoľvek omeškania( mam aj vyúčtovanie aj prijmovy lístok) a považoval som to za vybavené......, ozvali sa mi teraz po troch mesiacoch že zabudli zaúčtovať DPH a že mám prísť doplatiť ešte zvyšné DPH Som povinný to zaplaťiť ????? je možné ,že na to prišli až tak neskoro... Poradte prosím
Tweety
25.04.15,06:23
ÁNo, si povinný doplatok za služby.
veronikasad
25.04.15,06:28
Skús si zistiť, či firma v čase konania svadby bola registrovaná ako platitel DPH. Ak ide o neskorú registráciu vinou firmy, DPH ktorú musí firma odviesť je nákladom firmy.
Ak v čase konania firmy bola registrovaná ako platitel DPH a ide len o nesprávne vystavenú fa, DPH si povinný doplatiť.
sosak
25.04.15,06:28
Pozri si, či na faktúre je cena s, alebo bez DPH. Ak si neplatil aj s DPH, tak musíš doplatiť.
veronikasad
25.04.15,06:30
aj v prípade, ak dodávatel neskoro zistil že prekročil obrat a musí DPH spätne odviesť ?
Mária27
25.04.15,06:40
Mali ste dohodnutú presnú cenu? Podľa zákona o cenách ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty
veronikasad
25.04.15,06:47
Majka, čo je v tomto prípade osobitný predpis ? Čo v prípade, ak ide o neskorú registráciu platitela DPH (prekročenie obratu) a DPH musí doplatiť DU. Je to nákladom dodávatela, alebo mu ju musia doplatiť odberatelia ?
Mária27
25.04.15,06:55
ja vám nechám odborníkom o dph - zato som to dala len ako kometár, že v prípade, ak ju neupozornili, mohli ho aj podviescť
sosak
25.04.15,07:01
Predsa je povinný údaj na faktúre, či je, alebo nie je firma plátcom DPH !
KEJKA
25.04.15,07:05
Pokiaľ máš od nich faktúru aj potvrdenie o platbe, zostáva otázka, či na faktúre je ičDPH a vyčíslená DPH.
Tiež je dôležité, ako ste sa dohodli a či tá cena je podložená nejakou zmluvou, dodacím listom apod.
V zásade platí zo zákona o cenách, že ak nie je inak dohodnuté, cena pre občana je konečná cena. Ja len uvádzam vyššie možnosti, z ktorých by bolo možné odvodiť, že si o ich omyle mohol vedieť (fakturovaná čiastka je nižšia, ako ste sa dohodli, resp. zazmluvnili apod.)
Určite by som sa ohradila - odvolala na faktúru a zákon o cenách.
veronikasad
25.04.15,07:12
Majka, vôbec nemusí isť o podvod. Firma prekročila obrat, neskoro sa zaregistrovala za platitela DPH. Zaregistruje sa dodatočne, ale DPH-čku musí odviesť od dátumu prekročenia obratu. Podla môjho názoru, ak na fa uviedla že nie je platitel DPH a službu vyfaktúrovala bez DPH, nie je oprávnená spätne žiadať dofakturáciu od odberatela, aj keď ju sama musí DU odviesť.
Mária27
25.04.15,10:45
Ja to beriem z hľadiska zákazníka - dohodli sa na cene, on ani nemusí vedieť, čo je to DPH.
KEJKA
25.04.15,11:22
súhlasím.