andrea.kost
25.04.15,19:52
S výsledkami z CT som prišla k neurológovi. Prečítal si výsledky, pokýval hlavou a prišla otázka: Zohnete sa? ... odpovedám áno.. Tak to nič nie je. Že čo sa čudujem.. Chrbtica je opotrebovaná. Dáme injekcie na uvolnenie svalstva.. Mám 36 rokov a výsledky: V L5-S1 znázornená je difúzna posteriózna protrúzia disku s lemom spondylózy šírky až 6 mm. Súčasne facetová artróza bilat. s osteofytmi, mierna hypertrofia ligamentum flavum. Sekundárna centrálna spinálna stenóza na 8 mm, stenóza laterálnych recesov, kontakt, až kompresia odstupu S1. Obojstranná foraminálna stenóza na podklade spondylartrózy, vytesnenie periradikulárneho tuku, v.s kompresia priebehu L5. V S1-2 zobrazená pseudoarthros medzi massa lateralis S1-S2 vpravo osteofyt z lat. strany zužuje ventrálnu časť foramen S1-2 vpravo s možnou iritáciou S1. Spin. kanál v tejto úrovni nie je zúžený. Lumbálna hyperlordóza, skolióza. .... Na druhej strane mi obvodná lekárka povedala že je to chrbát 60ročného človeka. Injekcie nezaberajú, bolesti sú stále.... ale zohnem sa. Mám sa čomu čudovať?
Anika61
25.04.15,18:03
Ano- aj ja sa cudujem,vyhladaj ineho neurologa.
avalik
25.04.15,18:04
Necuduj sa, vela ludi ma problemy s chrbticou ale nie kazdy sa dostane na CT.

Vysledky si popisala, ale nevieme dalsie suvislosti, ktore vies ty - aku mas pracu ako zatazujes chrbticu, ci cvicis, ci mas nadvahu, ci si v strese, ci tam nie je nieco dedicne.
Choroby chrbtice nie su na jenu tabletku, neboli ti odporucene rehabilitacie? Ak nie, vyhladaj nejakeho dobreho fyzioterapeuta.
buchač
25.04.15,18:11
V L5-S1 znázornená je difúzna posteriózna protrúzia disku s lemom spondylózy šírky až 6 mm. Súčasne facetová artróza bilat. s osteofytmi, mierna hypertrofia ligamentum flavum. Sekundárna centrálna spinálna stenóza na 8 mm, stenóza laterálnych recesov, kontakt, až kompresia odstupu S1. Obojstranná foraminálna stenóza na podklade spondylartrózy, vytesnenie periradikulárneho tuku, v.s kompresia priebehu L5. V S1-2 zobrazená pseudoarthros medzi massa lateralis S1-S2 vpravo osteofyt z lat. strany zužuje ventrálnu časť foramen S1-2 vpravo s možnou iritáciou S1. Spin. kanál v tejto úrovni nie je zúžený. Lumbálna hyperlordóza, skolióza.
Ani Kristus Pán tomu nerozumie a nie ešte normálny jedinec...;)
Tak čomu sa aj čudovať...???
KoxXxo
25.04.15,18:21
willma
25.04.15,18:33
no s takým popisom by som vari aj ortopéda navštívila a neurológa vymenila
terezamaria
25.04.15,18:37
Potrebuješ rehabilitácie, masáže...je fajn, že aspoň spinálny kanál nie je zúžený, to by, keby bol, tlačilo na miechu. Nie som lekárka, ale aj môj 36 ročný syn má v desnom stave chrbticu, má už za sebou sériu ozónov....teraz začína druhú časť /vždy po 4 dávky/, cvičí ako sa dá, chodí na masáže a aj napriek bolestiam sa hýbe. Vyhľadaj iného lekára, ktorý ti dá patričnú liečbu, si ešte mladá.
Terezia13
25.04.15,18:50
možno aj zmenu lekára, ale choroby chrbtice bez operácie sú ťažko až skôr neliečiteľné, väčšinou pomáha len tlmenie bolestí, ak to diagnóza dovoľuje, tak primeraný šport - väčšinou plávanie a cviky podľa pokynov lekára
Anika61
25.04.15,19:24
220870
25.04.15,19:34
buchač
25.04.15,19:49
Hm ....:

1. Nekonzumujte cizokrajné ovoce...
2. Kupované jahody z ciziny ....

...atď...

Onehdá, za socíku tieto produkty neboli k dostaniu...
Si myslíš... si myslí pán doktor, že neboli vtedy problémy s chrbticou u obyvateľstva ?
OMYL ...a veľký !
Akurát v oných dobách ešte neboli tie technické vymoženosti bežné medzi obyvateľstvom.
Najnepriateľ dnešnej doby je v podstate ten internet.
Aj príliš veľa informácií proste škodí.

Mimochodom...také seknutie v krížoch v mladom veku dojesexuje jednotlivca na celý život. Mne stačilo jedno zimné cvičenie na vojenčine a dodones si musím na križovatky dávať solídny pozor.
andrea.kost
26.04.15,08:14
Určite vyhladám aj iného lekára, lebo takýto prístup ma zarazil. Spinálny kanál je zúžený medzi L5-S1 na 8mm (norma je 12-15mm). Každopádne ďakujem za každú radu :)
andrea.kost
26.04.15,08:16
:)
BXLmiami
27.04.15,04:35
V preklade-do buducna ju operácia neminie,ale zatiaľ sa zohne,tak by tú operáciu mohol oddialiť fyzioterapeut.
Dôležitá je váha,rhb,cvičenie,strava a tlmenie bolestí.
BXLmiami
27.04.15,04:36
No,asi skôr vymeniť chrbticu,nie :-)).
buchač
27.04.15,05:05
BXLmiami

Ako by som to ?
Takže skúsim inak. Toto moje konštatovanie :

...." Ani Kristus Pán tomu nerozumie a nie ešte normálny jedinec...
Tak čomu sa aj čudovať...??? "....

má v podstate dvojaký význam.
1. Tak odbornému popisu z CT vyšetrenia rozumie len lekár...a keďže na Porade sa ich vyskytuje pomenej, považujem to za určité extempore.
2. Takže sa potom jeden aj nech nečuduje, že sa čudujem...;)

P.S.:
Záver je asi v tom, že ja osobne by som si vedel nájsť a aj preložiť správu a dostať sa k pre amatéra zrozumiteľnému výsledku.
Len čo z toho vyplýva ?
Zadávateľovi to absolútne nepomôže, tomu konečnému riešeniu sa aj tak nevyhne.
willma
27.04.15,20:14
keby sa to dalo, ale mamina je po úspešnej reparácii chrbtice - u nej ale už boli obrovské tlaky na miechu a bola zoperovaná 5 minút po dvanástej