abraxas
25.04.15,21:42
Prenosová sústava hodlá vybudovať cca 300 m od materskej škôlky vedenie 2x400 kV - teda poriadna nádielka, kvôli preťažovaniu siete nemeckou elektrinou smerujúcou na Balkán. Kedysi som čítal, že sovietsky lekári, ktorí emigrovali na Západ hovorili o utajovaní dôsledkov VVN v býv.ZSSR na zdravie občanov a že pre deti bývajúce v blízkosti vedenia to bola hotová pohroma. Tam ale tuším zmieňovali 750 kV. Lenže 2x400 kV...Má skutočne vedenie VVN taký zhubný vplyv na živý organizmus?
Anika61
25.04.15,21:03
Je to stale v stadiu skumania-ja osobne si myslim,ze ma zly vplyv na organizmus
Aj tu je zmienka- http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/13021-elektromagneticky-smog-slovakov-netrapi/
Aj tu nieco. 96_elektromag_ziarenie.doc
Ing. Ľubomír Janoška
26.04.15,05:21
Nie. Vedenie VVN nemá žiadny vplyv. Určujúcim parametrom je mimoriadne nízka frekvencia 50 Hz, pri ktorej sa nemôže účinne šíriť elektromagnetické pole.

PS: pokiaľ je reč o elektromagnetickom smogu, týka sa to frekvencií, ktoré sú podstatne vyššie - napríklad vysielače terestriálneho signálu TV a rozhlasu (asi dvamilónkrát vyššia frekvencia) alebo retranslátory signálu pre mobilné telefóny (asi desaťmiliónov- až tridsaťmiliónov-krát vyššia frekvencia). U týchto zariadení sa povoľuje len tak malý vysielací výkon, aby nemali nežiadúce účinky, ale pritom sa nezohľadňujú ostatné zdroje elektromoagnetického poľa.
marjankaj
26.04.15,07:21
Nemá žiadny vplyv je odvážne tvrdenie.
Aj gravitácia Pluta má nejakú hodnotu tu na zemi. Aj keď je veeeľmi malá.
tannenkau
26.04.15,07:25
400 kV ti ruku pritiahne orientačne z 1 metra

odhadom nad 30-50 m nameriaš o niečo viac ako prirodzené a technické pozadie

nad 100 m podľa mňa ani neodmeriaš, že tam ide VVN
marjankaj
26.04.15,07:27
Milan, ja som nehovoril o meraní.
Napríklad aj tu. Znehodnotenie pozemku.
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=12&t=5095
tannenkau
26.04.15,07:29
hovadina aby VVN na 100m malo nejaký vplyv

skúmajú a ešte sa nedohodli, či má vplyv mobil :
vf signál
vzdialenosť 5 cm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PS
Ale takto sa robia kačice :D

Lebo ako Mari aj Janko mudruje
aj Pluto má "nezanedbateľný " vplyv
ale taký vplyv má možno aj betónový obrubník okolo ktorého ideš :D
marjankaj
26.04.15,07:47
Milan, to, že ty si o niečom ani nepočul, neznamená, že to neexistuje. Aj "zanedbateľný" vplyv je vplyv.
Ja sa riadim týmto. To som nevymyslel ja.

Ak niekto tvrdí, že je niečo možné, tak má pravdepodobne pravdu.
Ak niekto tvrdí, že niečo možné nie je, tak sa pravdepodobne mýli.
marjankaj
26.04.15,07:55
Taký obrubník, zvykne aj hlavu rozbiť?:---
Ing. Ľubomír Janoška
26.04.15,08:52
Otzka znela: Má skutočne vedenie VVN taký zhubný vplyv na živý organizmus?
Mal som napísať, že vedenie VVN taký zhubný vplyv na živý organizmus ako gravitácia Pluta na Zemi? ;)
Ing. Ľubomír Janoška
26.04.15,08:56
Vždy sa dokazuje to, že niečo je a nie, že nie je.
marjankaj
26.04.15,09:02
Nie, Ale zatiaľ nie je preukázaný vplyv na zdravie. Možno vedci časom niečo objavia. Vedci často niečo "objavia" na objednávku. Keďže ty si ten druh vplyvu neuviedol vo svojej odpovedi, tak som reagoval tak, ako som reagoval. Ostatné je iba "diskusia" s karasom".
Ing. Ľubomír Janoška
26.04.15,09:18
:Janko
Keďže danej oblasti trochu rozumiem, pripúšťam/predpokladám, že pri výskumoch, ktoré nie sú na objednávku, sa môže objaviť škodlivosť pri pôsobení centimentrových vĺn (mobily) na malú vzdialenosť. Ale upozorňujem, že ani po spustení bratislavského vysielača na Kamzíku (vtedy 400 kW) nebol zistený žiaden prípad škodlivého vplyvu - ani oficiálne, ani neoficiálne. Za pár desiatok rokov. A to je prípad frekvencie zhruba 2000000-krát vyššej ako v popisovanom prípade s VVN, viď vyššie, takže skutočne nie je dôvod na obavy.
PS - neviem, či Karas má skúšku z teórie elektromagnetického poľa(?) Ja som ju robil dosť dávno, keď sa nikomu ani nesnívalo o bežnom používaní zariadení vysielajúcich na centimetrových vlnách, tie sa používali akurát v radaroch, takže žiadna "teória na objednávku". Okrem toho si si určite všimol, že sa pod svoje príspevky podpisujem :)
marjankaj
26.04.15,09:25
No to záleží o akú oblasť ide. Napríklad v matematike sa dá dokázať aj negatívne tvrdenie.
marjankaj
26.04.15,09:37
A aj pokiaľ ide o naše právo,tak mám tiež pochybnosti. Napríklad zákon o dani z príjmov §19/2t.
Ale malo by to byť tak, ako hovoríš ty. Ale to by tvorcovia zákonov mali vedieť.
tannenkau
26.04.15,16:18
Janko.

Ja som normálny
A ešte aj lenivý.
Preto sa NEZAOBERÁM zanedbateľným vplyvom = to potom tráviš život riešením sprostostí :D
Ing. Ľubomír Janoška
27.04.15,05:12
:janko - negatívne tvrdenie
OK, poďme filozofovať :) - existuje dôkaz o pravdivosti negatívneho tvrdenia vs. neexistuje dôkaz.
marjankaj
27.04.15,05:59
marjankaj
27.04.15,06:02
Inak teória a prax sú často úplne iné.
Napríklad väzni na Guantanáme. Dokázali im, že sú teroristi? Alebo väzni majú dokazovať, že nie sú teroristi? Tak prečo ich tam väznia?
AdrianaA
27.04.15,06:15
aby zakryli svoje špinavé kšefty.
taiko
27.04.15,06:23
mimotemy
Mnohi sme sa ucili o EM poli, teoriu pozname, ludia pisu, studie sa robia, fobie sa zverejnuju
Ale chlapi, tak sa vas opytam, chceli by ste aby vase dieta chodilo do skolky, pri ktorej je 2x400kV vedenie? Ja nie. Hadam nebudem skumat na vlastnom dietati ako to vlsstne je :)

http://www.who.int/peh-emf/about/WhatisEMF/en/index1.html
marjankaj
27.04.15,07:23
Taiko, v zadaní sa píše, že VN je 300 metrov od škôlky.
marjankaj
27.04.15,07:30
Ľubo, je jasné, že priamy vplyv na zdravie to asi mať nebude. Aj keby ten stožiar spadol, tak 300 m je dosť veľká vzdialenosť.
Ale v širšom kontexte napríklad sa na VN môžu usmrtiť dravé vtáky, tým sa môže zvýšiť populácia myší a znížia sa výnosy obilia. Poľnohospodári použijú na potlačenie hlodavcov chémiu, čo veľmi neprispeje k zdravotnej nezávadnosti obilia a zvýšuje to ceny obilia. Teda nejaký vplyv to má aj keď nepatrný.(a to je niečo iné ako žiadny vplyv, nič iné som tým nesledoval)
Linky nedávam, tie si môže každý vygoogliť sám.

A to nepíšem o nejakých "zvlášť" senzitívnych osobách.
taiko
27.04.15,07:38
ved ja viem. Ja som to videl. Ved ked budeme hovorit o pritazlivosti, tak aj mesiac je pri zemi, no nie ? :)
taiko
27.04.15,09:14
aky komentar a nie odpoved? sak v prilozenych dokumentoch je odpovedi milion :)
marjankaj
27.04.15,09:19
Taiko. A to si komu napísal?
taiko
27.04.15,09:28
no tomu, kto mi dal neuzitocne, za "ze vraj komentar" ;)
marjankaj
27.04.15,10:31
Aha, zase sa niekto "realizoval".
tannenkau
27.04.15,15:20
Janýčko.

čo zas riešiš nejaké hovadiny :D :D :
na Kube
o ktorých nemáš ani šajnu
a možu ti byť ukrannuté, lebo ty na ich riešenie máš ešte menší vplyv ako Pluto na zem v mojej záhrade
kukučka
28.04.15,20:43
mimotemy Panenka skákavá, komentárov do aleluja, škôlka je na Slovensku a nie na Plute či na Guantáname.
marjankaj
28.04.15,20:48
komentár a nie odpoveď. Ak nevieš, čo poradiť, tak neodpovedaj.
tannenkau
28.04.15,20:52
lenjejdaj :D
marjankaj
28.04.15,20:56
Milanko nepleť sa do debaty medzi Janoškom a mnou.
avalik
28.04.15,21:04
to oznacenie ako komentar som dala ja
marjankaj
28.04.15,21:14
No vidíš a skoro to bolo na mňa:--- Veď to by som neprežil.:---
kukučka
28.04.15,21:30
marjankaj, o sebe hovoríš? Koľko tu máš príspevkov, čo si vlastne poradil?
marjankaj
28.04.15,21:34
Ja som neodpovedal. Písal som do komentárov na rozdiel od teba. To je snáď dovolené. Alebo si poverená cenzúrou?