worldman
26.04.15,07:50
Rád by som sa informoval, že či moja manželka ako stála opatrovateľka osoby ZŤP určená rozhodnutím UPSVaR je vôbec zamestnaná, či je za ňu platené určité poistenie (napr. dôchodkové alebo úrazové)?

Ide o to, že manželka počas výkonu opatrovania utrpela úraz s dobou hospitalizácie 72 hodín a trvalými následkami, neviem či je podstatné ako k tomuto úrazu došlo ale ide o to, že momentálne toto opatrovanie musím vykonávať ja, ale robím to popri OČR-ke na manželku a to je len 10 dní. Ako to bude potom nemám ani šajnu ale manželka nemá ani PN-ku, vraj ju nepotrebuje. Aké práva má vlastne človek, ktorý opatruje osobu ZŤP?
avalik
26.04.15,06:48
Manželka z titulu poberania príspevku na opatrovanie osoby s ŤZP nemá postavenie zamestnanca - pozri § 39 a 40 zákona 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447.

Ak z dôvodu trvalých následkov po úraze nebude môcť vykonávať opatrovanie osoby s ŤZP budete musieť za ňu nájsť náhradu vy alebo požiadať o pomoc príslušné úrady, samozrejme ak nebude opatrovať zanikne jej nárok na tento príspevok.

Čo sa týka PN-ky ak si manželka neplatila nemocenské poistenie z iného titulu (iné zamestnanie, SZČO prípadne dobrovoľné) nemá nárok na nemocenské dávky.


§ 39

(1) Opatrovanie na účely tohto zákona je pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na opatrovanie podľa § 14 ods. 4, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Účelom opatrovania je zabezpečiť každodenne pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím pri úkonoch sebaobsluhy, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri realizovaní sociálnych aktivít s cieľom zotrvať v prirodzenom domácom prostredí.

§ 40

(19) Výška peňažného príspevku na opatrovanie sa zníži pomernou časťou za dni, počas ktorých bola fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4 v zdravotníckom zariadení alebo nevykonávala osobne opatrovanie z iných vážnych dôvodov dlhšie ako 30 dní. Peňažný príspevok na opatrovanie podľa prvej vety sa poskytne, ak fyzická osoba zabezpečí opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou fyzickou osobou alebo sociálnou službou, počas dní, za ktoré sa fyzickej osobe poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie.



(3) Fyzickou osobou na účely poskytovania peňažného príspevku na opatrovanie je manžel, manželka, rodič alebo fyzická osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu, alebo fyzická osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec. Za nevestu sa považuje aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra a za zaťa sa považuje aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra.

(4) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj inej fyzickej osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a býva s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Podmienka bývania sa považuje za splnenú, ak má fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorá ju opatruje a s ktorou býva.

(5) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť len jednej fyzickej osobe uvedenej v odsekoch 3 a 4, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.
Anika61
26.04.15,07:32
Odpoved Ti poskytnu na najblizsom UPSVaR
worldman
26.04.15,07:37
Ďakujem veľmi ste mi pomohli, lúskam ten zákon a teraz som asi v polovici ale dôchodkové poistenie som ešte nenašiel ... idem lúskať ďalej ...
worldman
26.04.15,07:45
Určite, ale bojím sa, že okamžite pozastavia vyplácanie aj keď opatrovanie prebieha ako doposiaľ v mojej réžii, a rodine aj tých pár eur bude chýbať. Úradníci ako keby boli výkonnostne platený za odoberanie príspevkov ale ak majú niečo právom priznať alebo pomôcť nebodaj poradiť tak sú nemí a slepí ...
Všetko čo sme doposiaľ pre chorú svokru vybojovali som sa dozvedel tu na porade a keď som to povedal úradníčkam tak sa tvárili, že to vraj mám vedieť ... no ani v ZŠ, SŠ sme sa to neučili ...
veronikasad
26.04.15,08:02
Anika61
26.04.15,08:08
Ano mas pravdu, mam osobnu skusenost,ze priznat nepriznaju- ale zoberu velmi rychlo...tiez teraz riesim od decembra nieco podobne a poviem Ti je to na dlhoooo a vysledok cakam nulovy:-) :-)
worldman
26.04.15,16:48
Samozrejme, dokonca sme jej boli ochotný platiť aj poistenie v prípade straty zamestnania, ale to sa vraj nedá iba ak by sme všetko platili sami, len neviem čo znamená to všetko. Či je v tom aj dôchodkové a pod....
worldman
26.04.15,17:38
Treba sa odvolať, ja som vo vojne s úradníkmi už rok a pol a jedného to stálo miesto. Už len podozrenie na korupciu hlásiť polícii ale nie s prepáčením rýchlo pečeným mladým policajtom na útvaroch ale písať rovno na NAKA. Keď som chcel trestný čin nahlásiť na najbližšom útvare to dieťa za okienkom mi pripomínalo skôr mentálne narušeného jedinca bez vzdelania, nech mi prepáčia všetci chorý že ho k nim prirovnávam.
Kým si nezačneme právo budovať sami, skorumpovaný štátny aparát nám právo nezabezpečí. Keď chcete niečo a viete že na to máte právo netreba sa nechať odradiť. Ak by Slovensko bola právna monarchia a ja jediným jeho panovníkom, 90% štátneho aparátu by lemovalo našu hranicu na šibeniciach a začal by som politickou špičkou, pokračoval prisluhovačskou políciou a končil zakomplexovanými úradníkmi. Nech prepáči zvyšných 10% poctivých dotknutých osôb ale za posledné dva roky mám chuť na tento banánistan hodiť minimálne atómovú bombu.
Katy a R
26.04.15,20:36
Čo sa týka opatrovania - ak teda poberá príspevok za opatrovanie - tak to je v zák 447/2008 - tam máš potrebné info k opatrovaniu - aj povinnosti opatrovateľa. Teraz ju zastupuješ - preberáš ich, ale dlhodobo to asi nepôjde (zrejme máš riadny PP ???) http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
Neviem, ako budete riešiť ďalej ? či máte niekoho v rodine ? ... existuje ešte možnosť požiadať o opatrovateľku z obce ... info v zák o soc. službách http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-448

Čo sa týka zabezpečenia manželky - opatrovanie nie je PP - nie je nemocensky poistená, teda ani dávka nebude. Mohla by byť z tohto titulu poistencom štátu v SP - ale len na dôchodkové poistenie. Aj to len vtedy, ak sa prihlásila na RLFO ako osoba poberajúca príspevok za opatrovanie. (je to časovo obmedzené). Mohla sa prihlásiť aj ako dobrovoľne poistená osoba - ale nie samostatne NP - ale aspoň balík DP +NP (resp NP+DP+PvN). keď len z minima - treba platiť okolo 140 mesačne. Lenže to jej teraz už nepomôže (podmienka 270 dní asi nie je splnená ) .. tieto info nájdeš v zák o SP http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461
worldman
27.04.15,08:47
Ďakujem, presne toto som potreboval vedieť. V soc.poisťovni prihlásená je a tých 140€ z opatrovného 117€ (pretože svokrov dôchodok je väčší a opatrovné bolo krátené) platiť by bolo nerozumné. V podstate som sa dozvedel všetko čo som potreboval.

ZHRNUTIE:

Keďže nie je zamestnaná nemá nárok ani na nemocenské.
Aj keď sa zranila pri výkone práce nie je úrazovo poistená takže ani tam nevznikol žiaden nárok.
Do dôchodkového poistenia sa prihlásila na SP a roky do dôchodku sa jej započítajú.
Keďže sme neboli ochotný platiť 140€ na SP zo sumy 117€ ak teraz nebude uznaná invalidnou nemá nárok ani na podporu z nezamestnanosti.
veronikasad
27.04.15,08:52
Prepáč, tej tvojej poslednej vete nerozumiem. Nemá nárok na nemocenské, lebo ako opatrovatelka nie je nemocensky poistená zo zákona a dobrovolné nem.poistenie si neplatí (samostatne sa platiť nedá). Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuje 730 dní poist. v nezam. v posledných 3 rokoch - čo tiež zrejme nesplňa.

Ak následky úrazu spôsobia invaliditu, bude mať nárok na invalidný dôchodok ak splňa dobu dôch.poistenia - v závislosti od veku poistenca. Posudková komisia SP jej musí priznať invaliditu aspoň 41 %.
worldman
27.04.15,09:35
Rok a pol opatruje svokru, mohla si platiť v SP poistenie v prípade straty zamestnania ale iba ak by sme všetky odvody do SP platili sami čo je cca 140€ takže nespĺňa podmienky 2 roky z 3.
Doba "práce neschopnosti" sa odhaduje na 3-4 mesiace.
Invalidnou určite uznaná nebude, podľa tabuliek čo som našiel na nete je miera zníženia vykonávať prácu na cca 20-30%. Opatrovať by ale po všetkom mohla ... takže teraz neviem. Mám nájsť náhradnú opatrovateľku ?
veronikasad
27.04.15,09:37
K opatrovatelskému príspevku ti poradiť neviem. Pozri odpoveď od Katy, tá sa tejto problematike venuje podrobnejšie.
Katy a R
27.04.15,16:45
ťažko radiť - treba poznať situáciu ... ale ak si myslíš, že manželka bude neskôr môcť opatrovať ´dalej - tak bu´d to teraz krátkodobo vykryjete zastupovaním, alebo ak na dlhšie - zmenou opatrovateľa - ale tam je podmienka rodinný príslušník (vi´d presnejšie zákon) .. a potom napr po roku zase ona . (treba spolupracovať s UPSVaR)
Ak by ste hľadali cudziu opatrovateľku - cez obec - tam treba nové posúdenie podľa zák 448/2008
worldman
27.04.15,19:02
No tak sa to vyriešilo samo ... poobede prišla od lekára, vraj to bude na max. 1- 1,5 mesiaca, tak to vykryjeme cez rodinných príslušníkov, len neviem či to vôbec hlásiť na UPSVaR ... keď to bude na striedačku, raz švagriná potom si vyberiem dva týždne starej dovolenky ja ... a neskôr asi poprosím moju nezamestnanú sestru.