Jahmanka
26.04.15,13:55
Ahojte, chcela by som si ujasniť, či genitív jednotného čísla slova "most" skloňujeme podľa vzoru dub s "A" na konci, alebo s "U", prípadne, či sú správne oba tvary.
Ďakujem
Tweety
26.04.15,12:01
Správny tvar - mosta.
Jahmanka
26.04.15,12:17
Vieš mi to aj nejako podložiť?
Peggynka
26.04.15,12:31
avalik
26.04.15,13:14
wATAw
26.04.15,14:37
presná definícia na to nie je, na ozrejmenie si musíte pozrieť krátky slovník slovenského jazyka, alebo pravidlá slovenského pravopisu, kde je pri konkrétnom slove určené, aký tvar genitívu sa používa

-slová ako rok, múr, revír... sú dvojtvarové - používa sa správne aj "-a", aj "-u"

-slová ako plech, genitív, kaz... sú jednotvarové - používa sa len "-u"

-slová ako most, chvost, prst... sú jednotvarové - používa sa len "-a"

na tejto stránke (okrem iných) http://slovniky.juls.savba.sk/?w=most&s=exact&c=j91f&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj2&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&ie=utf-8&oe=utf-8# si stačí zadať konkrétne slovo a automaticky Vám ihneď vyhodí, či je slovo jednotvarové, alebo dvojtvarové (buď vyhodí za slovom iba "-a", alebo vyhodí iba "-u", alebo vyhodí "-u/-a")
Jahmanka
26.04.15,14:52
Tak toto je tá odpoveď a zároveň aj dostatočné odôvodnenie, ktoré som hľadala :) ďakujem veľmi pekne, pomohli ste mi :)
lujza.j
26.04.15,14:59
ešte šťastie,že dnes úplnou náhodou zaregistroval.....:D
tannenkau
26.04.15,16:23
Z koho čoho : z mosta
Kam : do sprosta

Asi taká je toto téma
avalik
26.04.15,16:50
hmm, ja len ze som dala rovnaky link, takze dakujem, ze som mohla poradit a zadavatelka si neda namahu ked uz sa jej nechce googlit ani kliknut na link
Jahmanka
27.04.15,10:54
Zadávateľka si práveže dala tú námahu, tak ma, prosím, nekritizuj. Je mi jasné, že existuje kopec slovníkov, či už v knižnej podobe, alebo webovej, všetky som prelúskala a nikde som nenašla slovo most s "U". Preto som si to chcela overiť, získať hlavne dôkazy a pokúsiť sa zistiť, že ak tam má byť "A", prečo to tak je, či je na to nejaká definícia, pravidlo, alebo je nejako jasne dané, kedy sa píše "A" a kedy "U" v genitíve. Teraz už viem, že pravidlo, ani definícia neexistuje (to je pre mňa tá odpoveď) - wATAw sa vyjadril úplne jasne, narozdiel od nejakého linku bez vysvetlenia. Ale ďakujem, avalik, za námahu aspoň poslať link, ktorý osobne veľmi dobre poznám a ešte vďaka aj za odporúčenie Googla na hľadanie vysvetlení a definícii, ktoré som tam vôbec nenašla ;)
marjankaj
27.04.15,11:48
Inak slovenskí jazykovedci sú úžasní.
Napríklad mráz. Od mrazu mu obelel nos.
Mráz(meno). Dostala som od pána Mráza kvetinku.
marjankaj
27.04.15,11:55
A Béla Bugár je predseda MOSTa?:eek:
V jednom článku obidva tvary.:eek:

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/336921-predsednictvo-most-hid-odvolalo-bratislavskeho-predsedu/

Aj toto sa mi vidí uletené: Obyvatelia Mosta pri Bratislave.
Mne sa tam viac hodí: Obyvatelia Mostu pri Bratislave.
Ale keď taký jazykovedec má na to patent, čo k tomu dodať:eek:
marjankaj
27.04.15,12:10
Asi sú všetci negramotní:eek:
BRATISLAVA, AS – BA,Gagarinova – BRATISLAVA, RÁZTOČNÁ
(spoje pokračujú ďalej v smere do Mostu pri Bratislave, Štvrtku na Ostrove a Zlatých Klasov)

http://www.bid.sk/cestovne-poriadky/regionalne-autobusy/
Peggynka
27.04.15,12:19
A "priechod" pre chodcov ti pasuje ? :D:D:D
marjankaj
27.04.15,12:40
Ako to súvisí s mostom?
Peggynka
27.04.15,13:20
Že slovenskí jazykovedci sú úžasní :D tak vymysleli aj priechod :)
marjankaj
27.04.15,13:37
No aby sa to neplietlo s "prechodom":---
tannenkau
27.04.15,15:33
a pritom by si mohev dostat kvecinku aj od mrazu :D :D

namrznutú na okne s 1 sklom napríklad
tannenkau
27.04.15,15:37
Vysvetlým neznalým :

Cez priechod sa prechádza opakovane - nedokonavé podstatné meno
Cez prechod sa prechádza IBA raz - dokonavé
(výnimky sa tam zabudnú )