Jaronimo
26.04.15,15:40
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať, či môžu byť problémy zo situácie (s autorskými právami), keď by bolo jedno známe maliarske dielo namaľované na stene kaviarne? Prípadne kúpené vytlačené (alebo namaľované na plátno) a zavesené v kaviarni. Tiež keď by na tom obraze bola zobrazená známa osobnosť (už zosnulá).
Ďakujem za rady
Dáša_
26.04.15,13:45
a jak staré je to pôvodné dielo?
Jaronimo
26.04.15,14:05
52 rokov a toľko isto je aj osobnosť zosnulá
buchač
26.04.15,14:12
Vlastníkom môže byť vždy iba fyzická osoba, ktorá dielo vytvorila, teda autor alebo autorka autorského diela. Autori potom udeľujú zmluvami súhlas na použitie ich autorských diel.



Autorský zákon vraví :

§ 7
Dielo

(1) Predmetom autorského práva je literárne a iné umelecké dielo a vedecké dielo, ktoré je výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, najmä

...
f) maľba, kresba, náčrt, ilustrácia, socha a iné dielo výtvarného umenia,
...

(2) Predmetom autorského práva je aj súborné dielo vyjadrené v akejkoľvek forme vrátane elektronickej formy zahŕňajúcej analógové aj digitálne vyjadrenie, najmä zborník, noviny, časopis, encyklopédia, antológia, pásmo, výstava alebo iná databáza, ak je súborom nezávislých diel alebo iných prvkov, ktorý je spôsobom výberu alebo usporiadaním obsahu výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora.
---------------------------------------------------------------------

Spomínaš ..." kúpené vytlačené (alebo namaľované na plátno) a zavesené v kaviarni..."
To nie je ale Tvoj problém, nakoľko na takéto kopírovanie musel dať autor súhlas.

Maľbu na samotnú stenu by som ja osobne nepovažoval za porušenie autorských práv, nakoľko :


(3) Ochrana podľa tohto zákona sa nevzťahuje na

a) myšlienku, spôsob, systém, metódu, koncept, princíp, objav alebo informáciu, ktorá bola vyjadrená, opísaná, vysvetlená, znázornená alebo zahrnutá do diela,
Jaronimo
26.04.15,14:18
čiže pokiaľ by som tento obraz od niekoho kúpil, tak ak by niekto so mnou chcel riešiť autorské práva, tak problém by mohol mať skôr predajca, nie ja?
Pokiaľ by som to sám vytlačil alebo dal vytlačiť tento obraz, tak by som mohol mať ja teoreticky problém.
Pokiaľ ho namaľujem ja, resp. nejaký maliar, na stenu, tak by nemal byť problém.

Správne som to zhrnul? :-)
buchač
26.04.15,14:37
Ja som Ti právnik - teoretik... :D :D :D
Ale ak som správne pochopil zákon, tak aj mne to takto vychádza. ;)
buchač
26.04.15,14:38
Študuj Autorske pravo po smrti autora ...a Wiki je len taký malý základ, od ktorého sa odpichni.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Autorské_právo