miamia31
26.04.15,18:08
Dobry den, na zaklade autorskej a licencnej zmluvy dostavam honorar (nezdaneny) znizeny o prispevok do lit. fondu. Rusim zivnost. Chcem sa spyat, kam sa potom zaradauju taketo prijmy v dan. priznani a v ramci uctovnictva?
Dakujem.
Mila123
27.04.15,04:32
Dobry den, na zaklade autorskej a licencnej zmluvy dostavam honorar (nezdaneny) znizeny o prispevok do lit. fondu. Rusim zivnost. Chcem sa spyat, kam sa potom zaradauju taketo prijmy v dan. priznani a v ramci uctovnictva?
Dakujem.
aký je to príjem? resp. za čo?
je to aktívny (prednášky, dielo a pod.)
alebo neaktívny - podiel za autorstvo (knihu, pieseň) a pod.
miamia31
27.04.15,09:29
Je to aktivny prijem za preklad diela.
miamia31
27.04.15,09:30
a ako to potom bude so zdravot. a soc. poistenim? teraz, pocas zivnosti, si platim zdravotne, soc. nie, ak zrisum zivnost, potom ako?
veronikasad
27.04.15,09:31
a ako to potom bude so zdravot. a soc. poistenim? teraz, pocas zivnosti, si platim zdravotne, soc. nie, ak zrisum zivnost, potom ako?
Zostane ti DIČ ?
miamia31
27.04.15,09:32
a moze mi zostat, ked zrusim zivnost? Nemusim ho ist automaticky zrusit tiez?
Chelsea34198
30.04.15,07:36
Autorské honoráre sa môžu vyplácať aj FO nepodnikateľom. Ak sa autor písomne nedohodne o vyplácaní hrubého honorára podľa §43 ods. 14(nezráža sa daň), postupuje sa klasicky podľa §43 ods1. Tento honorár podlieha zrážkovej dani. Poistné sa z príjmov podliehajúcich zrážkovej dani neplatí.
Jana Motyčková
30.04.15,08:21
Oj, joj, nie.
Ten postup ako uvádzate sa môže použiť iba pri príspevkoch do novín a časopisov.
V prípade zadávateľa otázky zrejme nejde o takýto príjem.
1. Autorské honoráre (AH) rozlišujete na aktívny (vytvorenie, vykonanie diela) a pasívny príjem (licenčná zmluva na použitie diela, odmena za poskytnutie licencie). Aktívny príjem je zdaniteľný v §6 ods.2, pasívny v §6 ods.4.
2. Ak ste zrušili živnosť ale naďalej budete mať aktívne príjmy z AH, DIČ nevraciate, DIČ si necháte. Ak máte len pasívne AH, DIČ zrušíte.
3. Ak ste doteraz príjmy z aktívnych AH uvádzali v DP v §6 ods. 2 (tak to ma byť správne), tak aj po zrušení živnosti máte povinnosť platiť poistné do SP pritom do úvahy sa berie VZ zo základu dane vrátane živnosti (§6 ods. 1 a 2). Ak aktívne AH prestanete poberať, resp. prestanete vykonávať túto činnosť prestanete vykonávať dáte do SP čestné prehlásenie, že činnosť nevykonávate a poistenie sa skončí. Toto všetko za predpokladu, že príjmy zo živnosti + aktívne AH v posudzovanom období (min.roku) boli vyššie ako 12-násobok minimálneho základu.
4. Ak máte aktívne AH v ZP ostávate prihlásený ako szčo aj keď zrušíte živnosť - tu treba dať pozor aby vás automaticky na jednotnom kontaktnom mieste neodhlásili, prípadne doriešiť v ZP a naďalej preddavky platíte ako by ste tú živnosť mali naďalej. V rzzp sa zúćtuje skutočný VZ za tento rok. Ak aktívne AH prestanete poberať, / činnosť vykonávať, v ZP sa odhlásite ako szčo.
5. Z pasívnych AH sa poistné do SP a ZP neplatí ani nemáte povinnosti voči SP a ZP
miamia31
04.05.15,12:17
Mam aktivny prijem - jedna sa o preklady diel. Zmluva je postavena tak, ze honorar sa znizuje o odvod do lit. fondu, ktory odvadza vydavatelstvo a dan si platim sama. Doteraz som platila len ZP. Do SP som neplatila, lebo povinne mi nevyslo a dobrovolne sa mi neoplatilo. Ak zrusim zivnost, musim platit aj do SP?
Katy a R
04.05.15,12:21
ale veď píšeš, že povinne ti nevyšlo platiť? .. tak len ak by si chcela - dobrovoľne sa môžeš prihlásiť ..