JanoKR
26.04.15,23:38
Dobrý deň.
V našom paneláku upratuje pani, ktorá je aj normálne zamestnaná ako upratovačka. Toto upratovanie však robí na dohodu ktorú má uzavretú so správcom nášho domu ktorou je sro. Dohodli sme sa na odmene ktorú dostane pani za upratovanie. K tejto odmene sa nabalili odvody a dane. Toto všetko nám správca mesačne strháva z účtu. Pri skúmaní zloženia tejto strhávanej sumy mzaujalo, že je v tom započítaná aj DPH. Tá pani nie je platcom dph, správca je.
Konečne otázka: Je správca oprávnený požadovať od nás aj platenie dph?

Ďakujem.
veronikasad
26.04.15,21:41
Naozaj si videl vo vyúčtovaní DPH ? Pani je zamestnancom správcu a správca Vám tieto služby faktúruje ?
ata111
26.04.15,21:44
Asi to bude tak a správca je plátcom DPH.
veronikasad
26.04.15,21:47
Ak ide o fakturáciu a dodávatel (správca) je platitelom DPH, službu Vám musí faktúrovať s DPH. Ak by upratovačka bola zamestnankyňou (dohodárkou) bytového domu - neviem či je to technicky možné, žiadnu DPH-čku by ste z vyplatenej odmeny neodvádzali. Na Vás by ale prešli povinnosti zamestnávatela voči ZP, SP a DU.
JanoKR
26.04.15,22:06
Ahoj(te) - no nefakturuje len strháva. Nie sme spoločenstvo. Všetky zmluvy a peniaze idú cez správcu. Keď som videl koľko nám za upratovani estrhávajú z účtu tak som sa spýtal na zloženie tej sumy a objavilo sa tam aj to DPH.
veronikasad
26.04.15,22:19
DPH-čku nemôže strhávať bez daňového dokladu. Skúsim napísať Marcelovi (sito) nech sa pozrie na túto tému a príp. poradí akým spôsobom zabezpečiť kontrolu hospodárenia s prostriedkami FO,
JanoKR
26.04.15,22:41
Teraz som trochu zneistený. Vo výpise z účtu tam je uvedený VS a popis "Výdaj - ostatné záväzky - upratovanie" (zistené cez portál poschodoch) ale v zozname faktúr taká nie je. Takže aktuálne netuším aké doklady k tomu existujú. Možno nejaká interná faktúra na číslo domu keďže nie sme spoločenstvo.
sito
28.04.15,17:18
Jedná sa o tri subjekty bytový dom, správcu bytového domu s.r.o. a zamestnanca s.r.o. Ďalej o plnenie, službu za ktorú je správca povinný ročné náklady rozpočítať na jednotlivé byty podľa dohody spoluvlastníkov domu. Upratovanie domu sa teda netýka úhrady nákladov z FPÚaO. Leda, ak by všetci spoluvlastníci súhlasili a nikto by si to časom nerozmyslel. Ak čo len jeden, už by to bolo v rozpore so Zákonom 182/1993, že?

Áno, je oprávnený požadovať od spoluvlastníkov domu nimi schválenú sumu v čistom príjme pre zamestnanca, upratovačku plus odvody a dane a DPH, je jej platcom.

Možno potom požiada štát o jej vrátenie ako Váhostav?

My máme v zmluve, ktorú nám nadiktoval diktátor, správca domu

" Správca nezabezpečuje a nezodpovedá za upratovanie spoločných častí a spoločných zariadení domu a prístupového chodníka, vrátane odpratávanie snehu v zmysle všeobecného záväzného nariadenia obce."

Asi nevie, že sa jedná o mesto?

Tieto veci si zabezpečujú vlastníci bytov striedaním v týždňových cykloch. Aj taká možnosť je, že niekoho požiada, aby zabezpečil čistotu za neho za úplatu na drevo raz a štrnásť týždňov.

Tiež by ma zaujímalo ako by sa postupovalo, ak by sa vlastníci bytov vo vchode, prípadne v celom dome dohodli, že im bude službu zabezpečovať osoba, ktorá nie je platcom DPH.

Komu by platili zálohy, kto by rozpočítal spoločné náklady na jednotlivé byty a spravil vyúčtovanie oproti uhradeným záloham, keď správca podľa zmluvy o výkone správy nie je povinný službu, upratovanie zabezpečiť pre bytový dom, jeho spoluvlastníkov?

Zástupcovi vlastníkov bytov, ten by si to odskákal?
sito
28.04.15,17:24
Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä

osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov,

!!! upratovanie, !!!

dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Asi je v tom niečo nekalé, že? Keď doklady za úhradu sú nejasné.
JanoKR
29.04.15,06:39
Ďakujem za názory. Z nich mi vyplynulo, že správca byt. domu (sro) má právo navýšiť odmenu pre upratovačku o dph nakoľko ona je v podstate zamestnancom správcu a službu teda dodáva správca ktorý je platcom dph.
Nepotešilo ma ale aspoň sa vyjasnilo.