GC_DIABLO
27.04.15,06:50
Pekný deň želám. Potreboval by som rýchlu odpoveď na otázku, či je možné vytvárať zvukový záznam z porady, na ktorej sa zúčastňuje celý učiteľský zbor, prípadne z jej časti, ktorý sa týka konkrétneho učiteľa. Jedná sa o to, že moju mamu - učiteľku - začala šikanovať riaditeľka, pretože sa spolu uchádzali o miesto riaditeľky, od tej doby moja mama prišla o miesto zástupkyne riaditeľky a teraz sa ju snaží vyslovene bossingom pripraviť ešte aj o miesto, hľadá neustále nejaké zámienky, vyžaduje od detí udavačstvo, hoci tie stoja za mamou aj s rodičmi, ktorých sa priamo riaditeľka pýtala, či chcú, aby ich deti moja mama učila, zavolala dokonca aj psychológov, aby si to s deťmi prešli a dali správu. Skrátka a dobre, čo robiť?? Ďakujem vopred za každú dobrú radu.
Ing. Ľubomír Janoška
27.04.15,05:07
Dobrý deň,
z pohľadu ochrany osobných údajov by bol audiozáznam zhotovený v súlade so zákonom, iba ak by bol určený na dokazovanie trestnej činnosti alebo spáchanie priestupku. Ak ide o použitie na pracovnoprávne účely, prevádzkovateľ ho smie vyhotoviť iba so súhlasom dotknutých osôb.
Voľnejší pohľad je v občianskom zákonníku (§ 12 ods. 2, citoval som ho tu viac krát), ale pravdepodobne sa nebude vzťahovať na popisovaný prípad.
Vaša mama môže podať návrh na konanie podľa § 62 zákona o ochrane osobných údajov na Úrad na ochranu osobných údajov SR (zrejme už nemá čo stratiť). Ďalej je možné, že niekto použil nahrávku spôsobom, ktorý ju znevažuje, ale to by sa musela obrátiť na súd, žalovať zamestnávateľa za porušenie ustanovenia § 12 ods. 3 Občianskeho zákonníka a dokazovať znevažovanie.
avalik
27.04.15,05:28
Nahrávky z porád sa robia odkedy sa vynašlo zvukové zariadenie. Ak je s tým účastník nahrávky oboznámený, nie je problém.

Riaditeľ si vyberá svojho zástupcu. Nie je jeho povinnosťou si ponechať pôvodného zástupcu. A je to normálne, že nedôveruje protikandidátovi vo voľbách na miesto riaditeľa.

Ak tvoja mama nie je spokojná, lepšie pre ňu bude ak si nájde prácu v inej škole. Pretože teraz pravdepodobne všade vidí snahu zbaviť sa jej (aj keď to môže ale aj nemusí byť pravda). Ja osobne by som zašla za riaditeľkou a opýtala sa jej na rovinu, či jej ide o to, aby odišla zo školy a ak áno, tak by som sa dohodla na slušnom spôsobe skončenia práce, vrátane prijateľného spôsobu komunikácie a správania sa oboch strán do skončenia pracovného pomeru.
ivuliatko
27.04.15,16:52
Viem, že potrebujete rýchlu odpoveď na otázku o audionahrávke, ale hádam (informatívne) nezaškodí preklikať, možno naďabíte na nejakú informáciu, ktorá mame pomôže... Slovenská komora učiteľov vo februári spustila kampaň "Zber strachu" zameranú proti mobbingu a bossingu na školách:
http://www.komoraucitelov.org/clanok-242-zber-strachu.html

Edit 05. 05. 2015
Minister Draxler práve v rozhlase vyzval všetkých učiteľov, čo si nevedia rady s bossingom, mobbingom a sú svedkami porušovania zákonov, aby kontaktovali s dôverou ministerstvo alebo priamo jeho. E-mail na kanceláriu ministra: kami@minedu.sk
tannenkau
27.04.15,17:26
tak tak

ak "firma" viac ľúbi toho druhého, prvý musí odísť