Jurito
27.04.15,09:36
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať čo mi hrozí ak správca so mnou "nechce" uzatvoriť zmluvu o správe. Naháňam ho už vyše roka, no stále sa na niečo vyhovára- veľa práce, choré deti, dovolenka a pod... Budem musieť doplácať aj potplatky za správu, či len nedoplatky za spotrebu vody, tepla, príp. využívanie spoločných priestorov?
Ďakujem za odpoveď.
misoft
27.04.15,10:50
Pokiaľ nie je žiadna zmluva o správe, de facto nie je ani správcom. Nemá teda nárok na odmenu za správu
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182#f5344020
par.8, ods.5; par.8a celý.
Jurito
27.04.15,11:15
Dakujem za odpoveď, chcel by som sa ešte opýtať, teda keď nemám správcu a využívam jeho služby- "stará" sa o bytový dom- nehrozia mi nejaké sankcie? Nepáči sa mi že to naťahuje už viac ako jeden rok, ja len či to nerobí úmyselne...
misoft
27.04.15,12:57
Otázka znie - ako sa "stará" o dom? Na akom základe sa stará? Po právnej stránke - správca - keďže je bez zmluvy, by nemal ani vyberať peniaze za služby. On obhospodaruje vaše peniaze (pretože musel založiť a spravovať účet s vašimi financiami) bez právneho základu.
Upozorniť správcu na uvedený zákon. Ak nebude ochotný zmluvu podpísať, hľadajte iného správcu, alebo si založte SVB - správca bude musieť odovzdať všetky doklady o doterajšej správe predsedovi predstavenstva. A budete si to sami riadiť.....
Jurito
27.04.15,13:19
Asi som to nevysvetlil cenkom dostatočne, ostaní vlastníci bytov pravdepodobne všetci majú podpísanú správcovskú zmluvu a 3 byty vlastní samotný správca. Tento byt sme taktiež odkúpili od správcu- teda akciovej spoločnosti, ktorá má v predmete podnikania aj správu. Po kúpe sme mali pristúpiť k podpisu správcovskaj zmluvy no správca to naťahuje. Ďakujem.
tannenkau
27.04.15,15:57
Prečo by správca uzatváral zmluvu extra s tebou ??

Vari vlastníš celú bytovku ?
tannenkau
27.04.15,15:59
Ak kúpiš byt v BD, ktorý má správcu, tak zo zákona (182/1993) pristupuješ k zmluve

a NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! k podpisu zmluvy
Jurito
28.04.15,04:10
A pristupujes ako? Tak ze s nim podpises dokument, kde su vymedzene tvoje a spravcove prava a povinnosti a zaviazes sa platiti spravcovske poplatky. A tento dokument som este nepodpísal, nakolko správca nemal vyše roka čas.
Jurito
28.04.15,04:16
Podla teba s kým uzatvára správca zmluvu? S vlastníkmi bytov, a ja som nový vlastník bytu v bytovom dome.
sito
28.04.15,16:51
Máš v tom zmätok. Ak si kúpil, alebo previedol byt do osobného vlastníctva, tak musíš mať zmluvu o kúpe, prípadne o prevode bytu. Všetko čo môžeš s toho priestoru na bývanie, obydlia, bytu vyhodiť bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov je tvoj majetok! Čo nemôžeš vyhodiť bez súhlasu spoluvlastníkov domu z bytu, to je spoločný majetok spoluvlastníkov domu a to aj napriek tomu, že je to v tvojom byte.

Tiež zmluvu o výkone správy bytového domu, ale tá je už podpísaná a platná pre všetkých spoluvlastníkov, teda aj pre teba ako nového vlastníka bytu. Ako novému je ti ju správca povinný doručiť zo zákona, aby si poznal svoje práva a povinnosti týkajúce sa správy domu. Nie je potrebný pod ňou tvoj podpis.

Skôr by ma zaujímalo kto ti vystavil mesačný predpis za užívanie bytu, komu posielaš predpísanú úhradu a či vôbec nejakú úhradu uhrádzaš?
lacotinka
28.04.15,18:33
Pristúpiš tak, že ti dá kópiu platnej a účinnej zmluvy o správe

tejže ktorú po právoplatnosti rodal vtedajším vlastníkom
(ani vtedy nepodpísali všetci ! )
Jurito
28.04.15,20:33
No práve o to ide, ze namam ziadny predpis, neplatim nic, nemam ziadnu ani len kópiu nejakej zmluvy. Preto sa pýtam, čo tým moze správca sledovat ze to natahuje viac ako rok?
tannenkau
28.04.15,20:50
Ďurito.

Fakt si nechceš najprv prečítať 182 ???????? :D
sito
28.04.15,21:39
Kto je správcom? Komu si dal peniaze za byt?
Jurito
29.04.15,04:51
Správcom je akciová spoločnosť, ktorá má to aj v činnosti, a momentálne neplatím žiadne správcovské poplatky, žiadne preddavky na vodu ani za teplo, a to tam bývam vyše roka, a správca sa stále vyhovára že nemá čas. Tak sa pýtam čo môže byť za tým? Či je to naozaj len lenivosť správcu...
Jurito
29.04.15,06:58
precital som to uz skoro cele, dalej sa mi uz nechcelo, ja som myslel ze v tej zmluve mi vymedzi mesacny predpis, ide mi len o to, ze ked neplatim ziadne preddavky a poplatky za spravu vyse roka, ci sa mozu voci mne vyvodit nejake sankcie??? nakloko spravca mi neposlal ani zmluvu, ktoru nemusim ako som sa dozvedel podpisat, len automaticky som zaviazany ju dodrziavat.Nemam jeho cislo uctu, nemam vypocitanu platbu, neviem kolko si bude a berie spravca, budem mat nedoplatky za vsetko? ci len za teplo a vodu? TO ma trapi viac ako chytanie sa za slovicka.
tannenkau
29.04.15,14:10
Jurito (Včera 07:10) A pristupujes ako? Tak ze s nim podpises dokument

Juriťko
nebuď truľo a netvrď iné ako je v zákone
tannenkau
29.04.15,14:13
Za rok to nevieš vybaviť ????????????????

Napíš si žiadosť o kopiu zmluvy o správe, (keď už je taký blbý, že ti nedal sám (aspoň výšku záloh / číslo účtu) ) odovzdaj uňho v podateľni.
Lebo : Co je psáno, to je dáno.
sito
29.04.15,14:57
Tak toto si tu ešte nepamätám, nespomínam, rarita ... bývanie bez platenia
Jurito
29.04.15,15:05
Písal som mu asi 15 krát mail, nejakých 10 sms uz má urcite odomna a cca 20 krát som mu telefonoval a ked mi slúbil ze sa stretne , dá mi správcovsku zmluvu a predpis, tak odvtedy mi neodpisuje a nezdvíha...vlastne uz to slúbil viac krát, a potom sa na dva tri týždne odmlčal- ignoroval nás... uz ma to nebaví tak preto písem tu, ci mi nieco hrozí ked neplatím, alebo len nedoplatky za vodu a teplo, lebo dostat tieto veci od správcu je pre na sizifovská práca...
lacotinka
29.04.15,15:40
ak neplatíš zálohy 1 rok, čakaj pri vyúčtovaní nedoplatok nad 1000 €

a v zmluve bude mať určite aj nejaké sankcie - - poplatok ostatným , že za teba platia
povedzme do 100 €